O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 6 martdagi 2313-PQ-sonli yillarda qarori tasdiqlangan tadbirlari ijrosi bo’yicha ma’lumot
Mamlakatimizda transport kommunikatsiyalari, zamonaviy telekommunikatsiya tizimlarini rivojlantirish, muhandislik-infratuzilma ob‘ektlarini barpo etish bo‘yicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimiz Prezidentining bugungi kundagi odilona siyosati, hususan “Sog‘lom ona va bola yili” davlat dasturi doirasida Respublika aholisi turmush darajasini oshirish, yashash uchun munosib turar joy, ijtimoiy-maishiy infratuzilmani yaratish, yangi turar joy binolarini qurish, zamonaviy yo‘llarni va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish borasida izchil chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Bugungi kunda, Prezidentimiz tomonidan mamlakatimizda ijtimoiy, transport va muhandislik infratuzilmasini rivojlantirish, shaharlarning arxitekturaviy-rejali qurilishini tubdan yangilash kompleks chora-tadbirlari dasturini belgilab beradigan “2015 – 2019 yillarda injenerlik-kommunikatsiyasi va yo‘l-transport infratuzilmalarini modernizatsiyalash va rivojlantirish dasturi to‘g‘risida” gi Qarori (06.03.2015 yil, PQ-2313-sonli) qabul qilingan.
Mazkur dastur avtomobilь yo‘llarini qurish va rekonstruktsiya qilish, temir yo‘l va havo transportini yanada rivojlantirish, elektr va suv ta‘minoti tizimlarini modernizatsiyalash, iqtisodiyot tarmoqlariga ilg‘or axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish kabi keng ko‘lamli maqsad va vazifalarni qamrab olgan.
Dastur doirasida 4,0 ming.km.dan ziyod xo‘jaliklararo yo‘llar, qariyb 2,0 ming.km. shahar, qishloq va tuman markazlari ko‘chalari ta‘mirlanishi rejalashtirilgan.
Prezidentimiz qarori bilan tasdiqlangan Dasturlar ijrosini sifatli bajarilishini ta‘minlash maqsadida, 2016 yil davlat byudjeti parametrlarida mahalliy hokimliklar balansida bo‘lgan ichki yo‘llarni mukammal va joriy ta‘mirlash ishlari uchun jami 141,2 mlrd.so‘m mablag‘ ajratish ko‘zda tutildi.
Bugungi kunda, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shaxar hokimliklari ichki yo‘llarni ta‘mirlash ishlariga mutasaddi idoralar, loyiha institutlari, davlat ekspertizasining hududiy boshqarmalari bilan birgalikda 2016 yil davlat byudjeti parametrlarida ko‘zda tutilgan mablag‘lar doirasida jami 1 363,7 km.uzunlikdagi ichki yo‘llarni ta‘mirlash bo‘yicha manzilli ro‘yxatlar shakllantirib, Moliya vazirligi bilan kelishilgan holda tasdiqlandi.
2015-2019 yillarda muhandislik-kommunikatsiya va yo‘l-transport infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish dasturi pirovard natijada mamlakatimiz sanoat salohiyatini va aholi farovonligini yanada oshiradi.

ИНФОРМАЦИЯ ПО ИСПОЛНЕНИЮ МЕРОПРИЯТИЙ, УТВЕРЖДЕННЫХ ПОСТАНОВЛЕНИЕМ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ОТ 06.03.2015 Г. № ПП-2313 «О ПРОГРАММЕ РАЗВИТИЯ И МОДЕРНИЗАЦИИ ИНЖЕНЕРНО-КОММУНИКАЦИОННОЙ И ДОРОЖНО-ТРАНСПОРТНОЙ ИНФРАСТРУКТУРЫ НА 2015-2019 ГОДЫ»
На сегодняшний день в стране осуществляются мероприятия по развитию транспортно-коммуникационных и современных телекоммуникационных структур, а также по строительству инженерно-коммуникационных инфраструктур.
В целях выполнения Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» в республике последовательно принимаются меры по созданию достойных жилищных и социально-бытовых условий по проживанию населения, строительству новых жилых помещений, развитию современных дорог и инженерно-коммуникационных инфраструктур.
В этой связи, для развития социально-бытовых условий населения и строительства современных дорог и инженерно-коммуникационных инфраструктур, принято постановление Президента Республики Узбекистан «О Программе развития и модернизации инженерно-коммуникационных и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы» (от 06.03.2015 г. №ПП-2313).
Реализация Программы предусматривает мероприятия по строительству и реконструкции автомобильных дорог, развитию железных дорог и воздушного транспорта, модернизации электро и водоснабжающих структур, а также внедрение современных коммуникационных технологий в секторы экономики.
В рамках принятой программы запланирован ремонт межхозяйственных автомобильных дорог протяженностью 4,0 тыс. км и автомобильных дорог городов, районных центров и поселков протяженностью 2,0 тыс. км.
В целях качественного исполнения данного постановления, для выполнения работ по капитальному и текущему ремонту автомобильных дорог местного значения находящихся на балансе местных хокимиятов,
в параметрах государственного бюджета на 2016 год предусмотрено средств в сумме 141,2 млрд.сум.
На сегодняшний день, за счет средств государственного бюджета утверждены адресные списки по проведению ремонтных работ автомобильных дорог местного значения протяженностью 1 363,7 км.
В рамках осуществления мероприятий по строительству современных дорог и инженерно-коммуникационных инфраструктур в 2015-2019 годах является важнейшим фактором структурных преобразований и модернизации экономики, а также создания новых рабочих мест для обеспечения занятости молодежи.