Vazirlar Mahkamasining 2013 yil 8 noyabrdagi 304-son “Respublika shaharlarida va tuman markazlarida kommunal drenaj tizimi ishlarini yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori tasdiqlangan tadbirlari ijrosi bo’yicha ma’lumot
Muhtaram Prezidentimiz, Islom Abdug‘aniyevich Karimovning bugungi kundagi odilona siyosati ostida, hususan “Sog‘lom ona va bola yili” davlat dasturi doirasida Respublika aholisi turmush darajasini oshirish, yashash uchun munosib turar joy, ijtimoiy-maishiy infratuzilmani yaratish, yangi turar joy binolarini qurish, zamonaviy yo‘llarni va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish borasida izchil chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Qonunchilikni takomillashtirish asosida obodonlashtirish ishlarini boshqarish samaradorligini oshirish, qo‘shimcha ish o‘rinlari tashkil etish, shaharlar va tumanlar obodonlashtirish boshqarmalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash hisobiga respublika shaharlari va aholi punktlarini obodonlashtirishga doir muhim chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Bugungi kunda, mamlakatimizda ijtimoiy, transport va muhandislik infratuzilmasini rivojlantirish, shaharlarning arxitekturaviy-rejali qurilishini tubdan yangilash kompleks chora-tadbirlari dasturini belgilab beradigan normativ-xuquqiy xujjatlar bilan bir qatorda yerlarning meliorativ holatini yanada yaxshilash va sizot suvlar sathini pasaytirish tadbirlarini nazarda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Respublika shaharlarida va tuman markazlarida kommunal drenaj tizimi ishlarini yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori (08.11.2013 yil № 304) qabul qilingan.
Mazkur qaror, drenaj xo‘jaligi ob‘ektlari faoliyatini takomillashtirish yo‘li bilan aholi sog‘lig‘iga salbiy ta‘sir etuvchi omillarni kamaytirish, axoli turmush darajasini oshirish, respublikamiz shaxar va tumanlarda yer osti muhandislik kommunikatsiyalarini, ko‘p qavatli uylarning yer-to‘lalarini agressiv sizot suvlar ta‘siridan himoya qilish, ularni suv toshqinlaridan saqlash maqsadida ishlab chiqilgan.
Ushbu qaror bilan tasdiqlangan Dasturlarga asosan, 2014-2017 yillar davomida hududiy Obodonlashtirish boshqarmalari balansida bo‘lgan 1 536 ta drenaj quduqlari va 1 431 km uzunlikdagi drenaj kollektorlarida mukammal ta‘mirlash ishlarini xamda 379 ta drenaj quduqlarini yangidan qurish tadbirlarini amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Vazirlar Mahkamasining mazkur Qarori bilan tasdiqlangan Dasturlar ijrosini ta‘minlash maqsadida, 2016 yil davlat byudjeti parametrlarida jami 15,2 mlrd.so‘m, jumladan, 318 ta tik quduqlarni mukammal ta‘mirlashga 11,1 mlrd.so‘m va 67,8 km ochiq/yopiq kollektorlarni mukammal ta‘mirlashga 4,0 mlrd.so‘m mablag‘ ajratilgan.
Mukammal ta‘mirlanadigan va yangidan quriladigan drenaj xo‘jaligi ob‘ektlarida bugungi kunda ma‘nan eskirgan nasos uskunalarini zamonaviy energo-tejamkor uskunalarga almashtirish yo‘li bilan yiliga o‘rta xisobda 1,1 mlrd.so‘m elektro-energiya xarajatlarini qisqartirishga erishiladi. Bu o‘z navbatida iqtisod qilingan mablag‘lar xisobidan shaxar va tumanlarda obodonlashtirish ishlari ko‘lamining kengayishiga imkoniyat yaratadi.

ИНФОРМАЦИЯ ПО ИСПОЛНЕНИЮ МЕРОПРИЯТИЙ, УТВЕРЖДЕННЫХ ПОСТАНОВЛЕНИЕМ КАБИНЕТА МИНИСТРОВ ОТ 08.11.2013 Г. № 304 «О ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ МЕРАХ ПО УЛУЧШЕНИЮ РАБОТЫ СИСТЕМЫ КОММУНАЛЬНОГО ДРЕНАЖА В ГОРОДАХ И РАЙОННЫХ ЦЕНТРАХ РЕСПУБЛИКИ»
В целях выполнения государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» в республике последовательно принимаются меры по созданию достойных жилищных и социально-бытовых условий проживания населения, строительству новых жилых помещений, развитию современных дорог и инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
Приняты кардинальные меры по улучшению благоустройства городов и населенных пунктов республики за счет повышения эффективности управления работами по благоустройству на основе совершенствования законодательства, создания дополнительных рабочих мест, оптимизации организационной структуры и укрепления материально-технической базы управлений благоустройства городов и районов.
Для дальнейшего повышения уровня и качества жизни населения, улучшения работы объектов коммунального дренажного хозяйства для обеспечения своевременного отвода дренажных вод с территории населенных пунктов республики принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по улучшению работы системы коммунального дренажа в городах и районных центрах республики» (от 08.11.2013 г. №304).
Данное постановление разработано для дальнейшего снижения негативных факторов влияющих на здоровье населения, повышения уровня и качества жизни населения, защиты инженерно-коммуникационных сетей, а также подземных помещений многоэтажных домов от влияния агрессивных сточных вод.
В целях качественного исполнения данного постановления, по республике в 2014-2017 гг. предусмотрены мероприятия по капитальному ремонту 1 536 ед. дренажных скважин и дренажных коллекторов протяженностью 1 431 км., а также строение 379 единиц новых дренажных скважин.Так, в 2016 году для исполнения данного постановления за счет средств государственного бюджета выделено 15,2 млрд. сум, из них 11,1 млрд.сум для проведения капитального ремонта 318 ед. дренажных скважин, а также 4,1 млрд. сум для капитального ремонта закрытых/открытых коллекторов протяженностью 67,8 км.
Мероприятия по капитальному ремонту и строению новых дренажных скважин представляют собой замену морально устаревших насосных оборудований на новые энергоемкие оборудования, в результате которых можно будет осуществить экономию расходов на электроэнергию в объеме 1,1 млрд. сум, так за счет экономных средств появиться возможность расширения работ по благоустройству городов и населенных пунктов республики.