“Urganch” – yilning eng yaxshi aeroporti
Xalqaro fuqaro aviatsiyasining “Aeroport” assotsiatsiyasi tomonidan “Urganch” xalqaro aeroporti 2015-yilning eng yaxshi aeroporti deb topildi.
Shu munosabat bilan o‘tkazilgan tadbirda Prezidentimizning doimiy e’tibori samarasida “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi xalqaro aviatashuvlar bozorida munosib o‘rin egallagani, qisqa muddatda ishonchli, jadal rivojlanib borayotgan aviakompaniyalar safidan joy olgani alohida ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbarining 2013-yil 20-martdagi “2013-2015-yillarda Xorazm viloyatida turizm sohasini rivojlantirish dasturi to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida “Urganch” xalqaro aeroporti xalqaro standartlar asosida qayta qurildi.
2014-yilda aeroportda soatiga 600 yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘lgan ikkita yangi terminal ishga tushirildi. Pul ayiriboshlash shoxobchasi, ona va bola xonasi, tibbiyot punkti, Duty-free do‘koni va kafeteriyda zamonaviy sharoit yaratilgan. 200 yo‘lovchiga mo‘ljallangan tranzit, VIP, CIP zallari, ekipaj uchun dam olish xonasi mavjud. Terminalda sayyohlar uchun maxsus axborot xonasi joriy etilgan. Ular bu yerdan hududning transport imkoniyatlari, mehmonxonalar, umumiy ovqatlanish joylari haqida va boshqa zarur ma’lumotlarni olishi mumkin. Binoda aviatsiya xavfsizligini ta’minlash maqsadida zamonaviy tekshiruv uskunasi o‘rnatilgan. Aeroport Parij, Milan va dunyoning boshqa shaharlaridan kelayotgan ko‘plab sayyohlarni qabul qilmoqda. Yo‘lovchilarning xavfsizligini ta’minlash va yuqori darajada xizmat ko‘rsatish uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan.
“Urganch” aeroporti bir yo‘la ikki nominatsiya, ya’ni “MDH davlatlarining 2015-yil uchun eng yaxshi aeroporti” va “Turizm sohasiga qo‘shgan ulkan hissasi” nominatsiyalarida g‘oliblikni qo‘lga kiritdi. Tadbirda Xalqaro fuqaro aviatsiyasining “Aeroport” assotsiatsiyasi bosh direktori Viktor Gorbachyov “Urganch” aeroporti rahbariyatiga Assotsiatsiya kubogi va maxsus diplomni topshirdi.
– O‘zbekiston aeroportlarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli modernizatsiya va obodonlashtirish ishlari yuksak samaralar berayotir, – deydi V.Gorbachyov. – Ularning barchasi xalqaro maqomga ega bo‘lish bilan birga, parvozlar xavfsizligi nuqtai nazaridan ham ishonchlidir. O‘zbekiston aeroportlarida yo‘lovchilarni tekshirish uskunalari, eng so‘nggi rusumdagi zamonaviy va ishonchli texnikalar joriy etilgan. Uchish-qo‘nish yo‘laklari rekonstruksiya qilinib, yo‘lovchi terminallari ko‘paytirilmoqda. Xizmat ko‘rsatish darajasi yaxshi yo‘lga qo‘yilgani diqqatga sazovor.

“Ургенч” – лучший аэропорт года
Международный аэропорт “Ургенч” был признан Международной ассоциацией гражданской авиации “Аэропорт” лучшим аэропортом 2015 года.
На состоявшемся в этой связи мероприятии особо отмечалось, что в результате постоянного внимания Президента нашей страны Национальная авиакомпания “Узбекистон хаво йуллари” заняла достойное место на рынке международных авиаперевозок, за короткий срок вошла в ряды надежных, стремительно развивающихся авиакомпаний.
В рамках исполнения постановления главы нашего государства о программе развития сферы туризма в Хорезмской области на 2013-2015 годы от 20 марта 2013 года международный аэропорт “Ургенч” был реконструирован на основе международных стандартов.
В 2014 году в аэропорту были запущены два новых терминала с пропускной способностью 600 пассажиров в час. Здесь действуют обменный пункт, комната матери и ребенка, медицинский кабинет, магазин “Duty-free” и кафетерий, где созданы все необходимые условия. Имеются транзитный зал на 200 пассажиров, VIP-, CIP-залы, комната отдыха для экипажа. В терминале создан специальный информационный кабинет для туристов. Здесь они могут получить необходимые сведения о транспортных возможностях региона, гостиницах, пунктах общепита и другую информацию. В целях обеспечения авиационной безопасности установлено современное оборудование. Аэропорт принимает многочисленных туристов из Парижа, Милана и других городов мира. Созданы все условия для безопасности пассажиров и их высококачественного обслуживания.
Аэропорт “Ургенч” стал победителем сразу в двух номинациях. Помимо звания “Лучший аэропорт государств СНГ за 2015 год”, он был назван лучшим в номинации “За весомый вклад в развитие туризма”. На мероприятии генеральный директор Международной ассоциации гражданской авиации “Аэропорт” Виктор Горбачев вручил руководству аэропорта “Ургенч” приз и специальный диплом ассоциации.
– Реализуемая в аэропортах Узбекистана масштабная работа по модернизации и благоустройству дает весомые результаты, – говорит В.Горбачев. – Они не только обладают международным статусом, но и являются надежными с точки зрения безопасности полетов. В аэропортах Узбекистана имеется оборудование для проверки пассажиров, внедрена самая современная и надежная техника. Реконструированы полосы прилета-вылета, увеличиваются пассажирские терминалы. Заслуживает внимания высокий уровень обслуживания.