Ilg‘or tajribalar amaliyotda
Andijonda mahalla fuqarolar yig‘inlari qoshidagi “Salomatlik sektori” faoliyatini takomillashtirish, aholi salomatligini muhofaza qilish borasida mahalla va tibbiyot muassasasi hamkorligini mustahkamlash masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida viloyat hokimligi, sog‘liqni saqlash boshqarmasi, viloyat xotin-qizlar qo‘mitasi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda Prezidentimiz rahnamoligida tibbiyot muassasalari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, tibbiy xizmat sifati va samaradorligini yanada yuksaltirish borasida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar yuksak samaralar berayotgani ta’kidlandi.
Prezidentimizning 2014-yil 1-avgustdagi “2014-2018-yillarda O‘zbekistonda aholining reproduktiv salomatligini yanada mustahkamlash, onalar, bolalar va o‘smirlar sog‘lig‘ini muhofaza qilish borasidagi Davlat dasturi to‘g‘risida”gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo‘layotir.
Ishtirokchilar Andijon shahridagi 7-oilaviy poliklinika hamda "Forobiy" mahalla fuqarolar yig‘ini qoshidagi “Salomatlik sektori” hamkorligi, umumiy amaliyot shifokorlari, patronaj hamshiralar va sektor a’zolari tomonidan hududda aholining reproduktiv salomatligini yaxshilash, sog‘lom turmush targ‘iboti, me’yoriy hujjatlarni yuritish, tibbiy madaniyatni yuksaltirish borasida olib borilayotgan ishlar bilan tanishdi.
– Muassasamiz beshta mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi 41 ming 500 aholiga xizmat ko‘rsatadi, – deydi ushbu poliklinika bosh shifokori Xonoyim Xolbekova. – Shifokorlarimiz “Salomatlik sektori” a’zolari ko‘magida hafta davomida aholining muayyan qatlami, xususan, dushanba kuni keksalar, seshanbada homilador ayollar, chorshanba kuni o‘smirlar va bolalar, payshanbada nogironlar, juma kuni xotin-qizlar, shanba kuni esa o‘quv muassasalari bilan ish olib boradi.

Передовой опыт – на практике
В Андижане состоялся семинар, посвященный вопросам совершенствования деятельности сектора здоровья при сходах граждан махалли, укрепления сотрудничества между махаллей и медицинским учреждением в сфере охраны здоровья населения.
На мероприятии, организованном в рамках исполнения Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка" совместно областным хокимиятом, управлением здравоохранения, областным комитетом женщин, отмечалось, что реализуемые под руководством Президента нашей страны последовательные реформы по укреплению материально-технической базы медицинских учреждений, дальнейшему повышению качества и эффективности медицинских услуг дают весомые результаты.
Важным руководством к действию в этом направлении служит постановление Президента нашей страны "О Государственной программе по дальнейшему укреплению репродуктивного здоровья населения, охране здоровья матерей, детей и подростков в Узбекистане на период 2014-2018 годы" от 1 августа 2014 года.
Участники ознакомились с результатами сотрудничества семейной поликлиники №7 города Андижана и сектора здоровья при сходе граждан махалли Форобий, совместной работы врачей общей практики, патронажных медицинских сестер и членов сектора по улучшению репродуктивного здоровья населения в регионе, повышению медицинской культуры и популяризации здорового образа жизни, ведению нормативных документов.
– Наше учреждение предоставляет услуги 41500 человек, проживающим в пяти сходах граждан махаллей, – говорит главный врач этой поликлиники Хонойим Холбекова. – Наши врачи при содействии членов сектора здоровья в каждый день недели ведут работу с определенным слоем населения. В частности, в понедельник – с пожилыми людьми, во вторник – с беременными женщинами, в среду – с подростками и детьми, в четверг – с инвалидами, в пятницу – с девушками и женщинами, в субботу – с учащимися учебных заведений.