Davlat dasturi va ommaviy axborot vositalari
Poytaxtimizda «Sog‘lom ona va bola yili» Davlat dasturida belgilangan vazifalarni amalga oshirishda ommaviy axborot vositalarining o‘rniga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston mustaqil bosma ommaviy axborot vositalari va axborot agentliklarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi tomonidan qator vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda deputatlar, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari axborot xizmatlari xodimlari, jamoat tashkilotlari vakillari, jurnalistlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston mustaqil bosma ommaviy axborot vositalari va axborot agentliklarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi direktori A.Abdullaev, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Mehnat va ijtimoiy masalalar qo‘mitasi raisi o‘rinbosari M.Xo‘jaeva, Jurnalistlar ijodiy uyushmasi raisi vazifasini bajaruvchi O‘.Mirzayorov va boshqalar Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida izchillik bilan amalga oshirilayotgan tibbiy-ijtimoiy islohotlar xalqimiz salomatligini mustahkamlash, onalik va bolalikni muhofazalashda muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi.
«Sog‘lom ona va bola yili» Davlat dasturi doirasida bu boradagi ishlar ko‘lami kengaymoqda. Xususan, oila, onalik va bolalikni muhofazalash, ayollarning oiladagi va jamiyatdagi rolini kuchaytirish, aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini oshirishga oid tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlar kengaymoqda. Qishloqlarda ayollarning uy-ro‘zg‘or sharoitini yanada yaxshilash, tibbiy-patronaj xizmati ko‘rsatish sifatini oshirish, joylardagi tibbiyot muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash borasidagi ishlar aholi salomatligini asrash, sog‘lom va barkamol avlodni voyaga etkazishda muhim omil bo‘lmoqda.
Bu yo‘nalishdagi loyihalarning mazmun-mohiyatini xalqimizga etkazish, zamonaviy tibbiy yordamdan aholining bahramandligini oshirish, oilalarda tibbiy madaniyat va sog‘lom turmush tarzini yuksaltirishda ommaviy axborot vositalari faoliyati muhim o‘rin tutadi.
Mamlakatimizdagi ommaviy axborot vositalari tomonidan bu vazifalarni o‘z vaqtida bajarish maqsadida maxsus ruknlar, teleko‘rsatuv va radioeshittirishlar tashkil etilib, ularda tibbiy-ijtimoiy islohotlarning mazmun-mohiyati, berayotgan samaralari atroflicha yoritilmoqda. Bu jarayonda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari hamda jamoat tashkilotlarining axborot xizmatlari va jurnalistlar o‘rtasidagi hamkorligi ijodiy ishlarning sifati va ta’sirchanligini oshirishga xizmat qilayotir.
Anjumanda Davlat dasturi doirasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlarning ahamiyati xususida ma’ruzalar tinglandi. Ushbu islohotlarni tizimli va sifatli yoritish, jurnalistlarning bu boradagi kasb malakasi va mahoratini oshirish, matbuotda tanqidiy-tahliliy maqolalarni ko‘paytirish zarurligi qayd etildi.
Tadbirda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari axborot xizmatlari o‘rtasida o‘tkazilgan «Yilning eng faol axborot xizmati» respublika tanlovi yakunlari e’lon qilindi. G‘oliblar diplom va sovg‘alar bilan taqdirlandi.

Государственная программа и СМИ
В столице прошла научно-практическая конференция, посвященная роли средств массовой информации в реализации задач Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка".
В мероприятии, организованном Общественным фондом поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана совместно с рядом министерств и ведомств, приняли участие депутаты, работники информационных служб органов государственной власти и управления, представители общественных организаций и журналисты.
Директор Общественного фонда поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана А.Абдуллаев, заместитель председателя Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по труду и социальным вопросам М.Ходжаева, исполняющий обязанности председателя Творческого союза журналистов У.Мирзаёров и другие отметили, что проводимые под руководством Президента Ислама Каримова последовательные реформы в медико-социальной сфере способствуют укреплению здоровья нашего народа, охране материнства и детства.
Масштаб этой работы расширяется в соответствии с Государственной программой "Год здоровой матери и ребенка". В частности, принимаются широкие организационно-правовые меры по охране семьи, материнства и детства, усилению роли женщин в семье и обществе, повышению качества медицинского обслуживания населения. Проводимая работа по дальнейшему улучшению бытовых условий женщин в селах, повышению качества медико-патронажного обслуживания, укреплению материально-технической базы медицинских учреждений служит важным фактором охраны здоровья населения, воспитания здорового и гармонично развитого поколения.
В доведении до населения сути и значимости принимаемых мер, повышении доступности современных медицинских услуг для населения, росте медицинской культуры и утверждении здорового образа жизни в семьях важное место занимают средства массовой информации.
Отечественными СМИ в целях реализации определенных в этом направлении задач организуются специальные рубрики, теле- и радиопередачи, в которых подробно освещаются суть и значение медико-социальных реформ и их результаты. Взаимодействие журналистов с информационными службами органов государственной власти и управления, общественных организаций способствует повышению качества и действенности их материалов.
На конференции были заслушаны доклады, посвященные значимости осуществляемой широкомасштабной работы в рамках государственной программы. Было указано на необходимость системного и качественного освещения реформ, повышения профессионального мастерства и квалификации журналистов, увеличения числа критически-аналитических материалов в прессе.
На мероприятии были объявлены итоги проведенного республиканского конкурса "Самая активная информационная служба года" среди информационных служб органов государственной власти и управления. Победители награждены дипломами и подарками.