Sog‘lom bola haftaligi boshlandi
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan bolalarni sog‘lomlashtirish, mikronutriyent yetishmovchiligi tufayli kelib chiqadigan hamda parazitologik kasalliklarning oldini olish maqsadida Sog‘lom bola haftaligi tashkil etildi.
Prezidentimiz rahnamoligida mamlakatimizda oziq-ovqat xavfsizligi ta’minlangani, reproduktiv salomatlik mustahkamlanayotgani samarasida mikronutriyent yetishmovchiligi tufayli yuzaga keladigan kasalliklarning oldi olinmoqda. “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi doirasida aholi o‘rtasida tibbiy madaniyatni oshirish, yosh onalar va bolalarni talab darajasida parvarish qilish, ularning ovqat ratsionini to‘g‘ri shakllantirish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Mamlakatimizda o‘n uch yildan buyon A vitamini saplementatsiyasi dasturi amalga oshirilmoqda. Har yili 6 oylikdan 5 yoshgacha bo‘lgan bolalarga umumiy amaliyot shifokori, patronaj hamshira hamda maktabgacha ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan tibbiyot xodimlari nazorati ostida A vitamini ichirilmoqda. Buning natijasida mikronutriyent tanqisligi tufayli kelib chiqadigan kasalliklar keskin kamaymoqda.
Gijjalar ovqatning to‘la o‘zlashtirilishi va organizmning to‘kis rivojlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Ushbu kasallikning oldini olishda profilaktika muhim o‘rin tutadi. O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligidan ma’lum qilishlaricha, joriy yildan boshlab, Sog‘lom bola haftaligi doirasida to‘rt millionga yaqin bolaga A vitamini bilan birga gijjalarga qarshi “Vermoreks” dori preparati ham berilmoqda.
Mazkur tadbirlarni tashkil etish uchun barcha tibbiyot maskanlarida, oilaviy poliklinikalarda zarur sharoitlar yaratilgan. Birlamchi tibbiy-profilaktika muassasalaridagi sog‘lom bola xonasi chuqur tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish va bolalarning rivojlanish bosqichlarini doimiy kuzatish uchun zarur bo‘lgan tibbiy asbob-uskunalar bilan jihozlangan. Ona-bola tibbiy ko‘rigini, laboratoriya tahlillarini o‘tkazishda zamonaviy tibbiy usullardan samarali foydalanilmoqda. Shifokorlar uchun maxsus o‘quv-uslubiy seminarlar tashkil etilgani, mahallalarda, xonadonlarda amalga oshirilgan tushuntirish ishlari ushbu tadbirni uyushqoqlik bilan o‘tkazish imkoniyatini yaratmoqda.
– Keyingi yillarda bolalar o‘rtasida ichak kasalliklari, vazn kamligi, o‘sish, rivojlanishdan ortda qolish holatlari uchramayapti, farzandlarimiz sog‘lom va baquvvat bo‘lib kamolga yetmoqda, – deydi Shayxontohur tumanidagi 46-oilaviy poliklinika bosh shifokori Dilfuza Ibrohimova. – Bolalarni sog‘lomlashtirish bo‘yicha o‘tkazilayotgan haftaliklar bu ezgu ishlarning rivojiga xizmat qilmoqda. Haftalik tadbirlariga hududimizdagi barcha bolalar qamrab olinadi. Ular tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, A vitamini kapsulasi va “Vermoreks” ichmoqda. Oilaviy poliklinikamizga qarashli to‘qqizta maktabgacha ta’lim muassasasi va maktablarda ham ushbu tadbirlar uyushqoqlik bilan o‘tkazilmoqda.

Началась неделя здорового ребенка
Министерством здравоохранения Республики Узбекистан в целях оздоровления детей, профилактики паразитологических и вызванных недостатком микронутриентов болезней организована Неделя здорового ребенка.
В Узбекистане под руководством Президента Ислама Каримова осуществляется широкомасштабная работа по обеспечению продовольственной безопасности, укреплению репродуктивного здоровья населения. В рамках Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка" особое внимание уделяется вопросам повышения медицинской культуры, необходимого ухода за молодыми матерями и детьми, правильного питания.
В нашей стране уже 13 лет реализуется программа саплементации витамина А. Ежегодно детям от 6 месяцев до 5 лет под наблюдением врачей общей практики, патронажных медсестер и ведущих деятельность в дошкольных образовательных учреждениях медицинских работников дают витамин А. Благодаря этому значительно сокращаются заболевания, вызванные недостатком микронутриентов.
Глисты негативно влияют на развитие организма. По сведениям Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, с начала нынешнего года почти 4 миллионам детей вместе с витамином А давали противоглистный лекарственный препарат "Верморекс".
Для организации данных мероприятий во всех медицинских учреждениях, семейных поликлиниках созданы необходимые условия. Кабинеты здорового ребенка первичных медико-профилактических учреждений оснащены оборудованием, необходимым для проведения углубленного медицинского осмотра и постоянного контроля за развитием ребенка. Для медицинского осмотра матерей и детей, лабораторных анализов применяют современные методы медицины. Организация для врачей специальных учебно-методических семинаров, разъяснительные работы в домах и махаллях способствуют организованному проведению этих мероприятий.
– За последние годы у детей не зафиксированы заболевания кишечника, недостаток веса и роста, отставание в развитии, – говорит главный врач семейной поликлиники №46 Шайхантахурского района Дильфуза Иброхимова. – Все дети растут здоровыми и крепкими, чему также способствуют проводимые в рамках недели и другие оздоровительные мероприятия. Все дети нашего района, как малыши, так и в 9 дошкольных образовательных учреждениях и школах, проходят медицинский осмотр, принимают витамин А и "Верморекс".