O‘zbekiston – Rossiya: strategik sheriklikning yangi bosqichi
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan 25-26-aprel kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
25-aprel kuni Islom Karimov va Vladimir Putinning norasmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Prezidentlarning samimiy va sermazmun suhbati uzoq davom etdi. Tomonlar O‘zbekiston – Rossiya munosabatlari, jahonning turli mintaqalarida sodir bo‘layotgan voqealar xususida atroflicha fikr almashdilar.
Tashrifning asosiy tadbirlari 26-aprel kuni Kremlda bo‘lib o‘tdi. Islom Karimov va Vladimir Putinning uchrashuvida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, harbiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama etildi.
Islom Karimov ushbu tashrif o‘zaro aloqalar rivojiga yangi sur’at bag‘ishlashini, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan har tomonlama fikr almashish uchun qulay imkoniyat ekanini alohida ta’kidladi.
Vladimir Putin O‘zbekiston Rossiyaning strategik hamkori va ishonchli ittifoqchisi ekanini, bu munosabatlar yanada mustahkamlanib borayotganini alohida qayd etdi.
O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi hamkorlik mustahkam shartnomaviy-huquqiy asosga ega. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar 2004-yil 16-iyunda imzolangan Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnoma, 2005-yil 14-noyabrda imzolangan Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma doirasida izchil rivojlanib bormoqda.
Hukumatlararo va idoralararo aloqalar sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish, oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishda muhim omil bo‘lmoqda. Mamlakatlarimiz BMT, ShHT, MDH kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda.
Prezidentlar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar, jumladan, Afg‘oniston muammosi, terrorizm, ekstremizm, narkotrafik, uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuvda O‘zbekistonning ShHTga raisligi doirasida amalga oshirilayotgan ishlarga alohida e’tibor qaratildi. Mamlakatimizning tashkilot ishini yanada faollashtirish, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashga yo‘naltirilgan sa’y-harakatlari muhim ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. Vladimir Putin O‘zbekiston tomonidan ShHTning iyun oyida Toshkentda bo‘ladigan sammiti muhokamasiga kiritilishi mo‘ljallanayotgan tashabbuslarni Rossiya tomoni qo‘llab-quvvatlashini qayd etdi.
O‘zbekiston – Rossiya munosabatlarida savdo-iqtisodiy hamkorlik asosiy o‘rin tutadi. 2013-2017-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik dasturi, 2015-2019-yillarda iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va chuqurlashtirishning asosiy yo‘nalishlariga oid hukumatlararo bitimga muvofiq bu sohadagi aloqalar izchil taraqqiy etmoqda.
Rossiya O‘zbekistonning tashqi savdo sheriklari orasida ikkinchi o‘rinda turadi. O‘zbekiston Rossiyaga transport vositalari, paxta tolasi, trikotaj, meva-sabzavotlar, qora va rangli metallar, turli xizmatlar eksport qiladi. Rossiya mamlakatimizga transport vositalari, kimyo va qog‘oz sanoati tovarlari, oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib beradi.
O‘zbekistonda rossiyalik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda tuzilgan 900 dan ortiq qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda. Mamlakatimizda Rossiyaning 85 firma va kompaniyasi vakolatxonasi ochilgan. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi izchil o‘sib bormoqda. Joriy yilning birinchi choragida bu boradagi ko‘rsatkich 7,9 foiz oshgan.
Investitsiyaviy hamkorlik ham faol rivojlanmoqda. Keyingi yillarda Rossiyaning mamlakatimiz iqtisodiyotiga kiritgan sarmoyasi 6 milliard dollardan oshgan. O‘tgan yili bu ko‘rsatkich 2014-yilga nisbatan 40 foiz o‘sgan.
O‘zbekiston ham, Rossiya ham yoqilg‘i-energetika sohasida ulkan salohiyatga ega. Bu mazkur yo‘nalishdagi hamkorlik rivojida muhim o‘rin tutmoqda. Rossiyaning «Lukoyl» va «Gazprom» neft-gaz kompaniyalari mamlakatimizdagi uglevodorod konlarini qidirish va o‘zlashtirishda faol ishtirok etmoqda. Shu yil 19-aprel kuni Buxoro viloyatida «O‘zbekneftgaz» milliy xolding kompaniyasi bilan «Lukoyl» kompaniyasi hamkorligida Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi boshlandi.
O‘zbekiston avtomobillari Rossiyada doim xaridorgir. “Matiz”, “Neksiya” kabi mashinalarimiz bu yerda bir necha bor yilning eng yaxshi avtomobili deb topilgan. Joriy yilning birinchi choragida ushbu mamlakatda yangi brend ostidagi “Ravon Gentra” savdosi 7 foiz o‘sgan.
Rossiyada qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga talab yuqori. O‘zbekiston bu sohada ulkan salohiyatga ega. Davlatimiz rahbarining shu yil 12-apreldagi “Meva-sabzavot, kartoshka va poliz mahsulotlarini xarid qilish va ulardan foydalanish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bu borada yanada keng imkoniyatlar yaratdi.
Muzokarada mamlakatimizda yetishtirilgan meva va qayta ishlangan meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish hajmini ko‘paytirish va turini kengaytirishga kelishib olindi.
Tovar ayirboshlash hajmini oshirish, sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish, transport va tranzit sohasidagi aloqalarni kengaytirishga doir masalalar muhokama qilindi. Mamlakatlarimizda o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun hali to‘la foydalanilmayotgan imkoniyatlar ko‘pligi, ularni ishga solish ikki tomon uchun ham manfaat keltirishi ta’kidlandi.
Tomonlar madaniyat, ilm-fan, ta’lim, sport va turizm sohalari bo‘yicha o‘zaro aloqalarni kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Muzokaralar yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi bilan Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida madaniy-gumanitar, tashqi siyosat, oliy ta’lim, jismoniy tarbiya va sport kabi qator sohalarda hamkorlikka oid hujjatlar imzolandi.
Islom Karimov va Vladimir Putin ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda muzokaralar ochiq va o‘zaro ishonch ruhida o‘tganini, mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash va hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashilganini ta’kidladilar. Bu o‘zaro munosabatlarning bugungi holatini baholash, ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash imkonini berdi. Ko‘rib chiqilgan masalalar yuzasidan tomonlarning pozitsiyasi bir xilligi yoki yaqinligi qayd etildi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimovning Rossiyaga rasmiy tashrifi yakuniga yetdi. Oliy darajadagi muloqotlarning uzviy davomi bo‘lgan ushbu muzokaralarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni rivojlantirishning muhim yo‘nalishlari va istiqbollari belgilab olindi. Bu O‘zbekiston va Rossiya xalqlari manfaatlariga xizmat qiladi.

Узбекистан – Россия: новый этап стратегического партнерства
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина 25-26 апреля посетил с официальным визитом Москву.
25 апреля состоялась неформальная встреча Ислама Каримова и Владимира Путина. Искренняя и обстоятельная беседа президентов продолжалась больше намеченного времени. Стороны подробно обменялись мнениями об узбекско-российских отношениях, происходящих событиях в различных регионах мира.
Основные мероприятия визита состоялись 26 апреля в Кремле. В ходе встречи Ислама Каримова и Владимира Путина были обсуждены вопросы развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, военно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Ислам Каримов особо отметил, что данный визит придаст новый импульс развитию взаимосвязей, является благоприятной возможностью для всестороннего обмена мнениями по актуальным вопросам регионального и международного характера.
Владимир Путин особо подчеркнул, что Узбекистан является стратегическим партнером и надежным союзником России и эти отношения динамично развиваются.
Сотрудничество между Узбекистаном и Россией базируется на прочной договорно-правовой основе. Отношения между нашими странами последовательно развиваются в рамках подписанного 16 июня 2004 года Договора о стратегическом партнерстве, 14 ноября 2005 года – Договора о союзнических отношениях.
Межправительственные и межведомственные связи служат важным фактором координации действий, реализации достигнутых в ходе встреч на высшем уровне договоренностей. Узбекистан и Россия также плодотворно сотрудничают в рамках таких международных структур, как ООН, ШОС, СНГ.
Президенты двух стран обменялись мнениями по актуальным вопросам регионального и международного характера, в частности, по проблеме Афганистана, противодействия терроризму, экстремизму, наркотрафику, организованной преступности.
В ходе встречи было уделено особое внимание осуществляемой работе в рамках председательства Узбекистана в ШОС. Отмечалось важное значение действий и усилий Узбекистана, направленных на дальнейшую активизацию деятельности организации, развитие регионального сотрудничества, укрепление мира и безопасности. Владимир Путин подчеркнул, что Россия поддерживает новые инициативы Узбекистана, которые планируется обсудить на июньском саммите ШОС в Ташкенте.
Торгово-экономическое сотрудничество занимает особое место в узбекско-российских отношениях. В соответствии с Программой экономического сотрудничества на 2013-2017 годы, Межправительственным соглашением об основных направлениях развития и углубления экономического сотрудничества в 2015-2019 годах отношения наших стран в этой сфере последовательно развиваются.
Россия занимает второе место среди внешнеторговых партнеров Узбекистана. Узбекистан экспортирует в Россию транспортные средства, хлопковое волокно, трикотаж, фрукты и овощи, черные и цветные металлы, услуги. Россия поставляет в нашу страну транспортные средства, товары химической и целлюлозно-бумажной промышленности, продукты питания.
В Узбекистане действует более 900 совместных с российскими партнерами предприятий. В нашей стране открыты представительства 85 фирм и компаний России. Объем взаимного товарооборота динамично наращивается. В первом квартале текущего года его показатели выросли на 7,9 процента.
Последовательно развивается и инвестиционное сотрудничество. В последние годы вложенные Россией инвестиции в экономику нашей страны составили более 6 миллиардов долларов. В прошлом году данный показатель увеличился на 40 процентов по сравнению с 2014 годом.
И Узбекистан, и Россия располагают огромным потенциалом в топливно-энергетической сфере. Это играет важную роль в развитии сотрудничества в данном направлении. Российские нефтегазовые компании «Лукойл» и «Газпром» активно участвуют в геологоразведке и освоении углеводородных месторождений в нашей стране. 19 апреля текущего года в Бухарской области национальной холдинговой компанией «Узбекнефтегаз» совместно с компанией «Лукойл» начато строительство Кандымского газоперерабатывающего комплекса.
Автомобили, произведенные в Узбекистане, всегда востребованы в России. Такие узбекские машины, как “Матиз” и “Нексия”, неоднократно были признаны лучшими автомобилями года в России. В первом квартале текущего года продажи автомобиля под новым брендом “Ravon Gentra” в этой стране выросли на 7 процентов.
В Российской Федерации высок спрос на сельскохозяйственную продукцию. Узбекистан имеет большой потенциал в этой отрасли. Постановление главы нашего государства “О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур” от 12 апреля текущего года создало еще более широкие возможности в этом направлении.
В ходе переговоров была достигнута договоренность об увеличении объемов и расширении ассортимента экспорта выращенной и переработанной в нашей стране плодоовощной продукции.
Были обсуждены вопросы повышения объемов товарооборота, развития инвестиционного сотрудничества, расширения связей в транспортной и транзитной сферах. Подчеркивалось, что Узбекистан и Россия располагают еще нереализованными возможностями для дальнейшего развития сотрудничества. Их задействование представляет для обеих сторон взаимовыгодный характер.
Стороны обменялись мнениями по вопросам расширения взаимосвязей в сферах культуры, науки, образования, спорта и туризма.
По итогам переговоров были подписаны документы о сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией в культурно-гуманитарной сфере, в области внешней политики, высшего образования, физической культуры и спорта и других.
Ислам Каримов и Владимир Путин на встрече с представителями средств массовой информации отметили, что переговоры прошли в духе открытости и взаимного доверия, состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам укрепления региональной безопасности и дальнейшего развития сотрудничества. Это позволило оценить нынешнее состояние двусторонних отношений, обозначить приоритетные направления их дальнейшего развития. Подчеркивалась схожесть или близость позиций сторон по рассмотренным вопросам.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в Российскую Федерацию был завершен. На переговорах, являющихся логическим продолжением диалога на высшем уровне, были определены важные направления и перспективы развития стратегического партнерства между нашими странами, что послужит интересам народов Узбекистана и России.