Energiya tejamkor texnologiyalar istiqbollari
Mamlakatimizda energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etish va muqobil energetikani rivojlantirish iqtisodiyotni modernizatsiya va diversifikatsiya qilishning ustuvor yo‘nalishlaridan hisoblanadi.
Davlatimiz rahbarining 2015-yil 5-maydagi «2015-2019-yillarda iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada energiya sig‘imini qisqartirish, energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etish chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida»gi qarori bu borada muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.
Poytaxtimizda o‘tkazilgan «Green Forum – 2016» ilmiy-texnik forumi sohada amalga oshirilayotgan ishlar, istiqboldagi vazifalar, milliy va xalqaro tajriba muhokamasiga bag‘ishlandi. O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan «O‘zbekenergo» aksiyadorlik jamiyati, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan tadbirda xalqaro tashkilotlar ekspertlari, olimlar va tadbirkorlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A.Shayxov, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Energetika va avtomatika instituti laboratoriya mudiri, akademik R.Zohidov, Osiyo taraqqiyot banki eksperti K.Mitsuxashi, Jahon banki bosh mutaxassisi I.Buranov va boshqalar energiya resurslaridan tejab foydalanish, qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirish iqtisodiyotning barqaror o‘sishi hamda aholi farovonligini ta’minlashning muhim omili ekanini ta’kidladi.
Muqobil energiya manbalarini qo‘llagan holda elektr energiyasi ishlab chiqarish, tarqatish va iste’mol qilish sohalarida ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish alohida ahamiyat kasb etadi. Shu maqsadda mamlakatimizda energiya samaradorligi va energiya tejash sohasi bo‘yicha ekspertlar va amaliyotchi mutaxassislar jalb qilinib, ilg‘or xorijiy tajriba keng o‘rganilmoqda.
– O‘zbekistonda energiya samaradorligini ta’minlash, muqobil energiya manbalarini rivojlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda, – deydi Osiyo taraqqiyot banki eksperti Keydju Mitsuxashi. – Samarqand viloyatidagi quvvati 100 megavattni tashkil etadigan quyosh fotoelektr stansiyasi loyihasi bu borada amalga oshirilayotgan ishlarning yorqin namunasidir. Elektr energiyasi va gaz hisoblash tizimini avtomatlashtirish yuzasidan O‘zbekistonda to‘plangan tajriba esa tahsinga loyiq.
2020-yilgacha Surxondaryo va Namangan viloyatlarida ham ana shunday quvvatga ega quyosh elektr stansiyalari bunyod etilishi ko‘zda tutilgan.
Tadbirda O‘zbekistonda energiya tejaydigan texnologiyalar, muqobil energiya manbalari joriy etilishini rag‘batlantirish, mazkur yo‘nalishni yanada rivojlantirishdagi imkoniyatlar, elektr energetikasining bugungi holati hamda uni rivojlantirish istiqbollari kabi dolzarb masalalar yuzasidan fikrlashildi.

Перспективы энергосберегающих технологий
В Узбекистане внедрение энергосберегающих технологий и развитие альтернативной энергетики является одним из приоритетных направлений модернизации и диверсификации экономики.
Постановление главы нашего государства "О Программе мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы" от 5 мая 2015 года служит важным руководством к действию в этом направлении.
Прошедший в Ташкенте научно-технический форум "Green Forum - 2016" был посвящен анализу проводимой работы и дальнейшим задачам в сфере, обсуждению национального и международного опыта. В мероприятии, организованном Торгово-промышленной палатой Узбекистана совместно с акционерным обществом "Узбекэнерго", Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ) и другими организациями, приняли участие международные эксперты, ученые и предприниматели.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Шайхов, заведующий лабораторией Института энергетики и автоматики Академии наук Республики Узбекистан, академик Р.Зохидов, эксперт Азиатского банка развития К.Мицухаши, главный специалист Всемирного банка И.Буранов и другие отметили, что рациональное использование энергии, развитие возобновляемых энергетических источников являются важным фактором обеспечения устойчивого роста экономики и благополучия населения.
Важное значение при этом имеет научно-исследовательская работа в области производства, распространения и потребления электроэнергии. С этой целью в нашей стране широко изучается передовой международный опыт с привлечением экспертов и специалистов-практиков в области энергоэффективности и энергосбережения.
- В Узбекистане уделяется большое внимание обеспечению энергетической эффективности, развитию альтернативной энергетики, - говорит эксперт Азиатского банка развития Кейдзу Мицухаши. - Ярким тому примером проводимой работы служит строительство в Самаркандской области солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 мегаватт. Также стоит отметить накопленный в Узбекистане опыт автоматизации системы учета потребления электричества и газа.
До 2020 года такие же солнечные электростанции намечено построить и в Сурхандарьинской и Наманганской областях.
На мероприятии обсуждены такие актуальные вопросы, как стимулирование внедрения в Узбекистане энергосберегающих технологий и альтернативных источников энергии, имеющиеся возможности для дальнейшего развития данного направления, нынешнее состояние и преспективы развития электроэнергетики.