O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining beshinchi yalpi majlisi to‘g‘risida axborot
2016-yil 1-aprel kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining beshinchi yalpi majlisi o‘z ishini davom ettirdi.
Yalpi majlisning ikkinchi kunini senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining 2015-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotni ko‘rib chiqishdan boshladilar. Ta’kidlanganidek, Markaziy bankning o‘tgan yildagi faoliyati «O‘zbekiston Respublikasining Markaziy banki to‘g‘risida»gi qonunga muvofiq amalga oshirildi hamda Vazirlar Mahkamasining 2015-yil 16-yanvarda bo‘lib o‘tgan majlisida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov tomonidan belgilab berilgan vazifalarni va Markaziy bankning avvalgi hisobotlari yakunlari bo‘yicha qabul qilingan Oliy Majlis Senatining tegishli qarorlarini bajarishga qaratildi.
Hisobot yilida banklarning kapitallashuv darajasini oshirishga, likvidlikni mustahkamlashga doir choralar ko‘rilishi va depozit bazasi oshirilishi natijasida yuksak reyting ko‘rsatkichlariga va iqtisodiyotning real sektoriga ajratilayotgan kreditlar hajmi oshishiga erishilgani senatorlar tomonidan qayd etildi. Bank tizimida erishilgan ko‘rsatkichlar umume’tirof etilgan xalqaro normalarga mos bo‘libgina qolmay, balki ayrim yo‘nalishlar bo‘yicha ularning ba’zilaridan ortiq hamdir.
2015-yilda bank tizimining yanada mustahkamlanishi, banklar kapitallashuv darajasining oshishi va investitsiya faoliyatining kengayishi ta’minlandi. Bank tizimining umumiy kapitali 2014-yilga nisbatan 23,3 foizga oshdi va 7,8 trillion so‘mni tashkil etdi. Oxirgi 5-yilda bu ko‘rsatkich 2,4 baravar o‘sdi. Mamlakat bank tizimi kapitalining yetarlilik darajasi qariyb 24 foizni tashkil etdi, bu esa Bazel qo‘mitasi tomonidan belgilangan umume’tirof etilgan xalqaro standartlarning eng kam darajasidan 3 baravar ortiqdir, bank tizimining likvidligi eng yuqori indikator baholardan 2 baravar yuqori bo‘ldi.
Hisobot yilida banklarning jami aktivlari 25,1 foizga ko‘paydi va 2016-yilning 1-yanvar holatiga ko‘ra 65,2 trillion so‘mni tashkil etdi.
Pul-kredit siyosati 2015-yilda iste’mol narxlari indeksi bo‘yicha mo‘ljallangan inflatsiya darajasini ta’minlashga ko‘maklashdi. 2014-yilga nisbatan inflatsiya darajasi (6,1%) 0,5 foizga pasaydi va 5,6 foizni tashkil etdi.
2015-yilda tijorat banklari tomonidan iqtisodiyotning real sektoriga yo‘naltirilgan kreditlarning umumiy hajmi 27,3 foizga oshdi. Ichki mablag‘lar hisobidan ajratilgan kreditlar tijorat banklari kredit portfelining umumiy summasida 86,7 foizni tashkil etdi, shundan 79,8 foizi investitsiya maqsadlariga ajratilgan uzoq muddatli kreditlardir.
Banklar investitsiya kreditlari hajmlarining kengaytirilishi iqtisodiyot tarmoqlarini modernizatsiyalash uchun hamda texnik va texnologik qayta jihozlashga doir investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun muhim ahamiyat kasb etdi. 2015-yilda tijorat banklari tomonidan ushbu loyihalarga 10,2 trillion so‘mlik kreditlar ajratildi, bu esa 2014-yilga nisbatan 20 foizga ko‘p demakdir.
Iqtisodiyotning texnik va texnologik yangilanishini qo‘llab-quvvatlash, uning raqobatbardoshligini keskin oshirish, eksport salohiyatini yuksaltirish, innovatsion va energiya tejovchi texnologiyalar asosida yangi korxonalar tashkil etish, jahon bozorida talabga ega yangi mahsulot turlarini ishlab chiqaruvchi korxonalarni o‘zlashtirish orqali bank tizimining investitsiya siyosatini kuchaytirish natijasida moliyaviy-iqtisodiy barqarorlik ta’minlandi.
Hisobot davrida kichik biznes va tadbirkorlik subyektlariga tijorat banklari tomonidan ajratilgan kredit hajmi 2014-yilga nisbatan 1,3 baravar oshdi.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining biznes loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratildi. Ular o‘z biznesini yaratishlari va egallagan bilim hamda ko‘nikmalarini amaliyotda qo‘llashlari uchun ularga qariyb 280 milliard so‘m ajratildi, bu esa 2014-yildagidan 1,3 baravar ko‘pdir.
Bank xizmatlari turlari yildan-yilga kengayib bormoqda. Jumladan, mijozlarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar hajmi oxirgi besh yilda 3,5 baravar oshdi, shu jumladan, 2015-yilning o‘zida 1,3 baravar oshdi.
Bank tizimining barqarorligi, unga bo‘lgan ishonchning oshishi, aholi daromadlarining ko‘payishi aholining va xo‘jalik yurituvchi subyektlarning bo‘sh pul mablag‘larini depozitlarga jalb qilishning kafolati bo‘lib xizmat qildi.
Natijada 2015-yilda bank tizimida amalga oshirilgan islohotlar iqtisodiyotning yuqori sur’atlarda barqaror o‘sishini ta’minlashning va aholi farovonligini oshirib borishning asosiy omili bo‘lib xizmat qildi.
Mamlakat bank tizimida erishilgan ijobiy natijalar xalqaro reyting agentliklari bergan baholarda o‘z aksini topdi. Oxirgi olti yil mobaynida «Mudis» reyting agentligi O‘zbekiston bank tizimiga «barqaror» reytingini berib kelmoqda.
Jahon bankining ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston hozirgi vaqtda tadbirkorlik faoliyati uchun ishchanlik muhitini yaxshilash sohasida oxirgi yilda eng yaxshi natijaga erishgan jahon mamlakatlarining birinchi o‘ntaligiga kiradi. Shuni alohida qayd etish lozimki, «yangi biznesni qo‘llab-quvvatlash» va «kichik biznes subyektlariga kreditlar berish» kabi mezonlar bo‘yicha O‘zbekiston oxirgi uch yilda 154-o‘rindan 42-o‘ringa ko‘tarildi, o‘tgan yilning o‘zidagina o‘z reytingini 63 o‘ringa yaxshilab oldi.
Ta’kidlanganidek, joriy yilda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan barqaror pul-kredit siyosatini olib borish davom ettirildi, bank tizimi kapitalini oshirish, aholi va xo‘jalik yurituvchi subyektlarning banklardagi depozitlari miqdorini ta’minlash, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng qo‘llash hisobiga va ko‘rsatiladigan bank xizmatlari hajmini oshirish choralari ko‘rilmoqda, shuningdek, bank nazorati tizimiga Bazel qo‘mitasining yangi tavsiyalarini joriy etish nazarda tutilmoqda.
Hisobotni muhokama qilish chog‘ida senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining faoliyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan taklif va tavsiyalarni bildirdilar. Xususan, bank-moliya tizimining barqarorligini saqlash, omonatchilar, qarz oluvchilar va kreditorlar manfaatlari himoya qilinishini ta’minlash, aholi va xo‘jalik yurituvchi subyektlarning pul mablag‘larini uzoq muddatli depozitlarga jalb qilish hisobiga banklarning resurs bazasini mustahkamlash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik rivojlanishini rag‘batlantirish, banklarning investitsiya faoliyatini yuksaltirish, shuningdek, mintaqalarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarida nazarda tutilayotgan loyihalarni moliyalashtirish maqsadida banklar va boshqa moliya muassasalari faoliyati ustidan nazorat qilish samaradorligini oshirish tavsiya etildi.
Shundan so‘ng senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisining O‘zbekiston Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasining 2015-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotini eshitdilar.
Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasining 2015-yildagi faoliyati atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohasidagi qonunchilik hujjatlariga rioya etilishi ustidan davlat nazorati samaradorligini oshirishga, ekologiya to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarini takomillashtirishga qaratilganligi ta’kidlandi. Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasining o‘tgan yildagi hisoboti yakunlari bo‘yicha qabul qilingan Oliy Majlis Senatining qarorini ijro etishga doir tadbirlar amalga oshirildi.
«Ekologik nazorat to‘g‘risida»gi qonunni ijro etish maqsadida Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi tashabbusiga ko‘ra jamoat ekologik nazoratini amalga oshirish yuzasidan bir qator amaliy chora-tadbirlar ko‘rildi, normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi, bu esa atrof-muhit muhofazasini ta’minlashda fuqarolik jamiyati institutlarining davlat organlari bilan hamkorligi samaradorligini oshirishga, tabiatdan foydalanuvchilarning tabiiy resurslardan oqilona foydalanish borasidagi javobgarligini kuchaytirishga ko‘maklashdi. Senatorlar ushbu qonunning Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi tomonidan ijro etilishini va bu sohadagi huquqni qo‘llash amaliyotining samaradorligini batafsil muhokama qildilar.
2015-yilda Oliy Majlis Qonunchilik palatasining qo‘mitalari bilan hamkorlikda tabiatni muhofaza qilish sohasidagi amaldagi qonunchilik hujjatlarini takomillashtirish yuzasidan faol ish olib borildi.
Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi tomonidan atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy va biologik resurslardan oqilona foydalanish hamda ularni tiklash yuzasidan 2015-yilda 14 ta mintaqaviy dastur taklif etildi va hukumat tomonidan ma’qullandi.
2013-2017-yillarda O‘zbekiston Respublikasida atrof-muhit muhofazasi bo‘yicha harakatlar dasturini, shuningdek, uning asosida qabul qilingan hududiy dasturlarni ro‘yobga chiqarishga alohida e’tibor qaratildi.
Energiyaning qayta tiklovchi manbalarini joriy etish, ekologik toza tovarlar ishlab chiqarish kabi masalalar ham diqqat markazida bo‘ldi.
Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi tomonidan tabiiy muhit ifloslanishini monitoring qilish va baholash tizimini takomillashtirish, chiqindilarni boshqarish, qo‘riqlanadigan tabiiy hududlar tizimini, ekologik turizmni, qayta tiklanadigan energetikani va boshqa muhim yo‘nalishlarni rivojlantirish kabi muhim sohalarda xalqaro hamkorlik rivojlantirildi.
Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi tomonidan 2015-yilda olib borilgan aniq maqsadga qaratilgan ishlar natijasida tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha normativ-huquqiy baza mustahkamlandi, davlat ekologik nazorati kuchaytirildi hamda kichik va o‘rta biznes zimmasiga tushadigan yuk kamaytirildi, tarmoqlararo boshqaruv takomillashtirildi hamda xalqaro hamkorlik rivojlantirildi. Bajarilgan ishlar tabiiy muhit sifatiga, biologik xilma-xillikni saqlashga va tiklashga qo‘yilgan talablarga rioya etilishini ta’minlash imkonini berdi.
Hisobotni muhokama qilish chog‘ida senatorlar Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi faoliyatining samaradorligini – ham davlat ekologik nazoratining, ham jamiyat ekologik nazoratining ta’sirchanligini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rish yuzasidan taklif va tavsiyalarni bildirdilar.
Shundan so‘ng senatorlar O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy sudi, Oliy sudi va Oliy xo‘jalik sudi tarkibiga o‘zgartishlar kiritish, O‘zbekiston Respublikasining Turkmanistondagi Favqulodda va muxtor elchisini tayinlash to‘g‘risidagi masalalarni hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining vakolatiga taalluqli boshqa masalalarni ko‘rib chiqdilar.
Barcha ko‘rib chiqilgan masalalar yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining tegishli qarorlari qabul qilindi.
Senatning ikki kunlik majlisi chog‘ida 14 ta masala, shu jumladan, demokratik, ijtimoiy-siyosiy, sotsial-iqtisodiy islohotlarni bosqichma-bosqich va izchil chuqurlashtirishga, Asosiy qomusimiz qoidalarini amalda ro‘yobga chiqarishga, mamlakatimizdagi investitsiyaviy muhitning o‘ziga jalb etuvchanligini oshirishga, tadbirkorlik subyektlari uchun ishchanlik muhiti va qulay shart-sharoitlar yaratishga, aholining turmush darajasini yanada yuksaltirishga, mamlakatimizda barqarorlik hamda farovonlikni mustahkamlashga qaratilgan to‘rtta qonun ko‘rib chiqildi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining beshinchi yalpi majlisi o‘z ishini yakunladi.

Информационное сообщение о пятом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
1 апреля 2016 года в Ташкенте продолжило свою работу пятое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Во второй день пленарного заседания сенаторы начали свою работу с рассмотрения отчета о деятельности Центрального банка Республики Узбекистан в 2015 году. Было отмечено, что деятельность Центрального банка за предыдущий год осуществлялась в соответствии с Законом «О Центральном банке Республики Узбекистана» и была направлена на безусловное выполнение задач, определенных Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым на заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2014 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2015 год, и соответствующими решениями Сената Олий Мажлиса, принятыми по итогам предыдущих отчетов Центрального банка.
Сенаторы подчеркнули, что в отчетном году в результате мер по повышению уровня капитализации банков, укреплению ликвидности и роста депозитной базы достигнуты высокие рейтинговые показатели и рост объемов капиталовложений в реальный сектор экономики. Достигнутые в банковской системе показатели не только соответствуют международным общепринятым нормам, но и превосходят некоторые из них.
В 2015 году было обеспечено дальнейшее укрепление банковской системы, повышение уровня капитализации и расширение инвестиционной активности банков. Совокупный капитал банковской системы увеличился по сравнению с 2014 годом на 23,3 процента и достиг 7,8 триллиона сумов. За последние 5 лет данный показатель вырос в 2,4 раза. Уровень достаточности капитала банковской системы страны составляет почти 24 процента, что в 3 раза превышает минимум общепринятых международных стандартов, установленных Базельским комитетом, а ее ликвидность – в 2 раза выше самых высоких индикаторных оценок.
В отчетном году совокупные активы банков увеличились на 25,1 процента и по состоянию на 1 января 2016 года составили 65,2 триллиона сумов.
Денежно-кредитная политика в 2015 году способствовала обеспечению уровня инфляции, рассчитанного по индексу потребительских цен (ИПЦ). По сравнению с 2014 годом уровень инфляции (6,1 процента) снизился на 0,5 процентных пункта и составил 5,6 процента.
В 2015 году общий объем кредитов, направленных коммерческими банками в реальный сектор экономики, увеличился на 27,3 процента. Кредиты, выданные за счет внутренних средств, в общей сумме кредитного портфеля коммерческих банков составили 86,7 процента, из которых 79,8 процента – долгосрочные кредиты на инвестиционные цели.
Большое значение имело расширение объемов инвестиционных кредитов банков для модернизации отраслей экономики и осуществления инвестиционных проектов по техническому и технологическому перевооружению. В 2015 году коммерческими банками на эти проекты были выделены кредиты в сумме 10,2 триллиона сумов, что на 20 процентов больше по сравнению с 2014 годом.
В результате реализации инвестиционной политики банковской системы путем поддержки модернизации и технического и технологического обновления экономики, резкого роста ее конкурентоспособности, повышения экспортного потенциала, организации новых производств на основе инновационных и энергосберегающих технологий, освоения производств по выпуску новых видов продукции, имеющих спрос на мировом рынке, обеспечена финансово-экономическая стабильность.
За отчетный период объем выделенных коммерческими банками кредитов субъектам малого бизнеса и предпринимательства увеличился в 1,3 раза по сравнению с 2014 годом.
Особое внимание было уделено финансовой поддержке бизнес-проектов выпускников профессиональных колледжей. Для создания своего бизнеса и применения на практике приобретенных современных навыков и знаний им было выделено около 280 миллиардов сумов, что в 1,3 раза больше, чем в 2014 году.
Из года в год расширяется спектр банковых услуг. Так, объем оказываемых услуг клиентам в течение последних пяти лет вырос в 3,5 раза, в том числе только в 2015 году – в 1,3 раза.
Устойчивость банковской системы, рост доверия к ней, увеличение доходов населения послужили залогом привлечения на депозиты свободных денежных средств населения и хозяйствующих субъектов.
В результате осуществленные в банковской системе в 2015 году реформы послужили основным фактором обеспечения стабильного роста высоких темпов экономики и дальнейшего повышения благосостояния населения.
Положительные результаты, достигнутые в банковской системе республики, нашли свое отражение в оценках международных рейтинговых агентств. В течение последних шести лет рейтинговое агентство “Мудис” присваивает банковской системе Узбекистана рейтинг “стабильная”.
По данным Всемирного банка, Узбекистан в настоящее время входит в первую десятку стран мира, которые за последний год достигли наилучших результатов в области улучшения деловой среды для предпринимательской деятельности. В частности, в рейтинге «Ведение бизнеса» по таким критериям, как «поддержка нового бизнеса» и «предоставление кредитов субъектам малого бизнеса» Узбекистан за последние три года поднялся со 154-го до 42-го места, улучшив только за прошлый год свой рейтинг на 63 позиции.
Было отмечено, что в текущем году Центральным банком Республики Узбекистан продолжено проведение взвешенной денежно-кредитной политики, принимаются меры по увеличению капитала банковской системы, обеспечению объемов депозитов населения и хозяйствующих субъектов в банках, широкому применению информационно-коммуникационных технологий и объема оказываемых банковских услуг, а также внедрению в систему банковского надзора новых рекомендаций международного Базельского комитета.
В ходе обсуждения отчета сенаторы высказали предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование деятельности Центрального банка Республики Узбекистан. В частности, рекомендовано повысить эффективность надзора за деятельностью банков и других финансовых учреждений с целью поддержания стабильности финансово-банковской системы, обеспечения защиты интересов вкладчиков, заемщиков и кредиторов, укрепления ресурсной базы банков за счет привлечения денежных средств населения и хозяйствующих субъектов на долгосрочные депозиты, стимулирования развития малого бизнеса и частного предпринимательства, повышения инвестиционной активности банков, а также финансирования проектов, предусматриваемых программами социально-экономического развития регионов.
Далее сенаторы заслушали отчет председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по охране природы за 2015 год.
Отмечалось, что деятельность Государственного комитета по охране природы в течение 2015 года была направлена на повышение эффективности государственного контроля за соблюдением законодательства в области охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов, совершенствование экологического законодательства. Реализованы мероприятия по исполнению постановления Сената Олий Мажлиса, принятого по итогам предыдущего отчета Госкомприроды.
Во исполнение Закона «Об экологическом контроле» по инициативе Госкомприроды реализован ряд практических мер, приняты нормативно-правовые акты по осуществлению общественного экологического контроля, что способствовало повышению эффективности взаимодействия институтов гражданского общества с государственными органами в обеспечении охраны окружающей среды, ответственности природопользователей за рациональное использование природных ресурсов. Сенаторы обстоятельно обсудили ход исполнения данного закона со стороны Госкомприроды и эффективность правоприменительной практики в этой сфере.
В 2015 году совместно с комитетами Законодательной палаты Олий Мажлиса велась активная работа по совершенствованию действующего законодательства в сфере охраны природы.
Государственным комитетом по охране природы были инициированы и одобрены правительством 14 региональных программ по охране окружающей среды, рациональному использованию и воспроизводству природных и биологических ресурсов на 2015 год.
Особое внимание было уделено реализации Программы действий по охране окружающей среды на 2013-2017 годы, а также принятых на ее основе территориальных программ.
В центре внимания также были вопросы внедрения возобновляемых источников энергии, производства экологически чистых товаров и другие.
Государственным комитетом по охране природы развивалось международное сотрудничество в таких ключевых сферах, как совершенствование системы мониторинга и оценки загрязнения природной среды, управление отходами, развитие системы охраняемых природных территорий, экологического туризма, возобновляемой энергетики, и других важнейших направлениях.
В результате целенаправленной работы, проведенной Государственным комитетом по охране природы в 2015 году, укреплена природоохранная нормативно-правовая база, усилен государственный экологический контроль и снижена нагрузка на малый и средний бизнес, совершенствовалось межотраслевое управление и развивалось международное сотрудничество. Выполненная работа позволила обеспечить соблюдение требований к качеству природной среды, сохранению и воспроизводству биологического разнообразия.
В ходе обсуждения отчета сенаторы высказали рекомендации и предложения по повышению эффективности деятельности Госкомприроды, принятию дополнительных мер по обеспечению действенности как государственного, так и общественного экологического контроля.
Далее сенаторы рассмотрели вопросы о внесении изменений в состав Конституционного суда, Верховного суда и Высшего хозяйственного суда Республики Узбекистан, о назначении Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Туркменистане и другие вопросы, относящиеся к компетенции Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
По всем рассмотренным вопросам приняты соответствующие постановления Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В ходе двухдневного заседания Сената было рассмотрено 14 вопросов, в том числе четыре закона, направленных на поэтапное и последовательное углубление демократических, общественно-политических, социально-экономических реформ, практическую реализацию положений Основного Закона, повышение инвестиционной привлекательности республики, создание делового климата и благоприятных условий для субъектов предпринимательства, дальнейшее повышение уровня жизни населения, укрепление стабильности и благополучия в стране.