Doimiy g‘amxo‘rlikning yorqin namunasi
Toshkent viloyati Zangiota tumanida yangi chegara posti binosi va O‘zbekiston Respublikasi Milliy xavfsizlik xizmati chegara qo‘shinlari harbiy xizmatchilari uchun uy-joylar foydalanishga topshirildi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolari, mahalla faollari hamda yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda Prezidentimiz rahnamoligida Qurolli Kuchlarni har tomonlama takomillashtirishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Harbiy qismlar zamonaviy qurol-yarog‘ va texnika bilan ta’minlanib, shaxsiy tarkibning ijtimoiy-maishiy sharoitlari yaxshilanmoqda. Harbiy xizmatchilarga zamonaviy uy-joylar topshirilmoqda.
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturiga muvofiq, harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolarini ijtimoiy hamda moddiy qo‘llab-quvvatlash yanada kengayayotgani ta’kidlandi. Jumladan, zamonaviy loyihalar asosida harbiy shaharchalar qurish va mavjudlarini rekonstruksiya qilish, ularda oilalar talab va ehtiyojlariga mos infratuzilmalar hamda qulay ijtimoiy-maishiy sharoitlar yaratilmoqda.
Bu borada amalga oshirilayotgan ishlar samarasini Zangiota tumanidagi “Fozilov” qo‘rg‘oni misolida ham ko‘rish mumkin. Bu yerda yangi chegara posti majmuasi va uy-joylar foydalanishga topshirildi.
“Omilkor” mas’uliyati cheklangan jamiyati quruvchilari tomonidan barpo etilgan yangi uylar va chegara postining xizmat binosida shinamlik, iliqlik va osoyishtalik uyg‘unlashgan. Zamonaviy loyihalar bo‘yicha qurilgan chegara postida xizmatni o‘tash uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Turar joylarda zamonaviy qulayliklar muhayyo etilgan.
– Yangi xonadonga ega bo‘lganimizdan juda xursandmiz, – deydi shartnoma bo‘yicha oddiy askar Zuhriddin Abdurahmonovning turmush o‘rtog‘i Shahlo Abdurahmonova. – Keng, yorug‘ va shinam xonalar zarur maishiy texnikalar bilan jihozlangan.
Vatan himoyasi – eng mas’uliyatli va sharafli burchdir. Chunki chegara kecha va kunduz, har qanday ob-havo sharoiti, quruqlik, suv va havoda qo‘riqlanadi. Bu chegarachilardan mustahkam iroda va burchga sodiqlikni talab etadi.
– Biz uchun yaratilayotgan sharoitlar va qulayliklar yanada fidokorona mehnat qilish va professional ko‘nikmalarimizni muntazam takomillashtirishga undaydi, – deydi serjant Ilhom Andaqulov. – Doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlik uchun Prezidentimizga cheksiz minnatdorlik bildiramiz.

Яркое проявление постоянной заботы
В Зангиатинском районе Ташкентской области сданы в эксплуатацию новые здания пограничного поста и жилые дома для военнослужащих пограничных войск Службы национальной безопасности Республики Узбекистан.
В состоявшемся в связи с этим мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, военнослужащие и члены их семей, активисты махалли, молодежь.
На мероприятии было отмечено, что под руководством Президента Ислама Каримова большое внимание уделяется всестороннему совершенствованию Вооруженных Сил. Воинские части обеспечиваются современным вооружением и военной техникой, улучшаются социально-бытовые условия личного состава, военнослужащим предоставляются современные квартиры.
Подчеркивалось, что в соответствии с Государственной программой "Год здоровой матери и ребенка" еще больше увеличилось количество осуществляемых проектов по социальной и материальной поддержке военнослужащих и членов их семей. В частности, уделяется особое внимание строительству и реконструкции военных городков на основе современных проектов, совершенствованию их инфраструктуры, созданию благоприятных социально-бытовых условий, соответствующих высоким требованиям и потребностям семей.
Результаты такой работы можно увидеть на примере поселка Фозилов Зангиатинского района, где сданы в эксплуатацию новые комплекс пограничного поста и жилые дома, возведенные строителями ООО «Омилкор».
– Мы очень рады, что получили новую комфортную квартиру, – говорит Шахло Абдурахманова, супруга рядового-контрактника Зухриддина Абдурахманова. – Комнаты просторные, светлые, оснащены необходимой бытовой техникой.
Защита Родины – одна из самых ответственных и почетных задач. Государственная граница охраняется и ночью, и днем, в любую погоду, на суше, воде и в воздухе. Это требует от пограничников несгибаемой воли и беззаветной преданности.
– Создаваемые для нас условия и удобства призывают нас выполнять свой воинский долг с еще большей отдачей и постоянно совершенствовать профессиональные навыки, – говорит сержант Илхом Андакулов. – Мы благодарны Президенту нашей страны за оказываемые постоянное внимание и заботу.