Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlab, ushbu uchrashuv o‘zaro hamkorlik bo‘yicha fikr almashish uchun yaxshi imkoniyat bo‘lib, O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali va doimiy aloqalarning uzviy qismi ekanini ta’kidladi.
O‘zbekistonda Germaniyani Yevropadagi yirik intellektual, iqtisodiy, texnik va texnologik salohiyatga ega, xalqaro maydonda nufuzli, global va mintaqaviy masalalarni hal qilishga salmoqli hissa qo‘shib kelayotgan yetakchi davlatlardan biri sifatida biladi.
O‘zbekiston mustaqilligi yillarida mamlakatlarimiz o‘rtasida siyosiy, iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda barqaror hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Bugungi kunda 130 dan ortiq hujjatdan iborat mustahkam huquqiy baza yaratilgan va barcha darajadagi munosabatlar uchun ishonchli mexanizm mavjud.
Mamlakatimiz iqtisodiyotiga keyingi 15-yilda Germaniyaning 784 million dollardan ortiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari va kreditlari jalb etilgan. O‘zbekistonda Germaniya Federativ Respublikasi investitsiyasi ishtirokida 113 korxona, shundan 27 tasi to‘la Germaniya kapitali asosida faoliyat yuritmoqda.
Bugungi kunda dunyoga mashhur nemis kompaniyalari O‘zbekiston bozorida mustahkam o‘rin egallab, mamlakatimiz iqtisodiyotini rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shmoqda. “MAN” konserni bilan hamkorlikda Samarqand viloyatida zamonaviy zavod barpo etilgan. Korxonada turli rusumdagi yuk avtomobillari ishlab chiqarilmoqda. Ushbu avtomobillarga xorijda ham talab yuqori. Germaniya sanoatining yana bir yetakchisi – “CLAAS” konserni bilan tashkil etilgan qo‘shma korxonada zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnikasi ishlab chiqarilmoqda.
O‘tgan yili tashkil etilgan O‘zbekiston – Germaniya ishbilarmonlar kengashining ikkita majlisi o‘tgani savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikni rivojlantirishga ikki tomonda ham qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi. Ushbu majlislar doirasida Germaniyadan 2,85 milliard dollarlik texnologiyalar va imtiyozli kreditlarni jalb etish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish haqidagi hujjatlar imzolangan.
Uchrashuvda O‘zbekiston – Germaniya hamkorligiga doir boshqa masalalar, jumladan, madaniy-gumanitar aloqalarni izchil rivojlantirish, ta’limga oid qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik ayrim masalalar ham muhokama qilindi.
GFR tashqi ishlar vaziri samimiy qabul uchun O‘zbekiston Prezidentiga minnatdorlik bildirib, Germaniya rahbariyati o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlashga tayyor ekanini ta’kidladi.

Прием в резиденции Оксарой
Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов 30 марта в резиденции Оксарой принял федерального министра иностранных дел Федеративной Республики Германия, действующего председателя Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Франка-Вальтера Штайнмайера.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства отметил, что нынешняя встреча предоставляет хорошую возможность для обмена мнениями по вопросам двустороннего сотрудничества, является составной частью многопланового и регулярного узбекско-германского диалога.
В нашей стране к Германии традиционно относятся как к одному из ведущих государств Европы, располагающему значительным интеллектуальным, экономическим, техническим и технологическим потенциалом, пользующемуся заслуженным авторитетом на международной арене и вносящему весомый вклад в решение глобальных и региональных проблем.
За годы независимости Узбекистана между нашими странами сложились достаточно стабильные и многогранные отношения в политической, экономической, культурно-гуманитарной и других сферах. На сегодняшний день сформирована солидная договорно-правовая база из более чем 130 документов и созданы надежные институциональные механизмы для сотрудничества на всех уровнях.
За последние 15 лет в экономику Узбекистана было привлечено прямых германских инвестиций и кредитов более чем на 784 миллиона долларов. В Узбекистане осуществляют деятельность 113 предприятий с участием инвесторов из ФРГ, в том числе 27 – со стопроцентным германским капиталом.
Всемирно известные немецкие компании сегодня занимают прочные позиции на рынке Узбекистана и вносят весомый вклад в развитие экономики нашей страны. Совместно с концерном «МАN» построен современный завод в Самаркандской области, на котором производятся различные модификации грузовых автомобилей, пользующихся спросом также и за пределами нашей страны. Широкую линейку современной сельхозтехники выпускает совместное предприятие с другим немецким промышленным гигантом – концерном «CLAAS».
О росте интереса к развитию сотрудничества в торгово-экономической сфере свидетельствует тот факт, что созданный год назад Узбекско-германский деловой совет уже провел два заседания, в рамках которых были подписаны документы по реализации проектов с привлечением технологий и льготных кредитов из Германии на сумму 2,85 миллиарда долларов.
На встрече также были рассмотрены и другие вопросы обширной узбекско-германской повестки дня, включая перспективы последовательного развития культурно-гуманитарных связей, реализации совместных образовательных проектов, а также некоторые темы регионального и международного характера.
Глава МИД ФРГ искренне поблагодарил Президента Узбекистана за теплый прием и подтвердил готовность руководства Германии и дальше укреплять и расширять сотрудничество на взаимовыгодной основе.