“Salomatlik poyezdi” Navoiyda
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida tashkil etilgan navbatdagi “Salomatlik poyezdi” xayriya tadbirlarida Navoiy viloyati aholisi tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati va “Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda chekka tuman va qishloqlarda istiqomat qiluvchi hamda alohida parvarishga muhtoj aholi qatlami, bolalar va yosh onalar malakali mutaxassislar tomonidan ko‘rikdan o‘tkazildi.
– Prezidentimiz rahnamoligida onalik va bolalikni muhofaza qilish, chekka hududlarda istiqomat qiluvchi aholiga sifatli tibbiy xizmat ko‘rsatishga alohida e’tibor qaratilmoqda, – deydi “Salomatlik poyezdi” pediatr shifokori Nabira Zakixodjateva. – “Salomatlik poyezdi” xayriya tadbirlarida qariyb 6 ming aholi tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi, davolanishga muhtoj bemorlarga yo‘llanmalar berildi.
Ko‘riklar davomida 2 ming 900 dan ortiq bemorga “Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondining oziq-ovqat, kiyim-kechak hamda dori-darmon va tibbiyot anjomlari, sanitariya-gigiyena vositalari, nogironlik aravachalaridan iborat muruvvat yordami ko‘rsatildi. Olis hududlardagi 24 tashkilot va muassasaga tibbiy anjomlar berildi.

"Поезд здоровья" в Навои
В ходе очередного благотворительного мероприятия "Поезд здоровья", организованного в рамках исполнения Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка", проведен медицинский осмотр жителей Навоийской области.
На мероприятии, организованном совместно акционерным обществом "Узбекистон темир йуллари" и международным благотворительным фондом "Соглом авлод учун", квалифицированными специалистами был проведен осмотр жителей отдаленных сел, а также нуждающихся в особом уходе больных, детей и молодых матерей.
– Под руководством Президента нашей страны особое внимание уделяется охране материнства и детства, оказанию качественной медицинской помощи жителям отдаленных районов, – говорит врач-педиатр "Поезда здоровья" Набира Закиходжатева. – В рамках благотворительных акций "Поезд здоровья" проведен медицинский осмотр почти 6 тысяч человек, даны направления на лечение нуждающимся больным.
В ходе осмотров международным благотворительным фондом "Соглом авлод учун" более 2900 больным была оказана помощь в виде продуктов питания, одежды и медицинских, лекарственных препаратов, средств санитарной гигиены, инвалидных колясок. 24 организациям и предприятиям, расположенным в отдаленных районах, были переданы медицинские принадлежности.
– Получила необходимую консультацию у квалифицированных специалистов, – говорит Гавхар Бобокулова из города Навои. – Я благодарна главе нашего государства за уделяемое особое внимание укреплению здоровья населения.