Bolalar Samarqandga jo‘nab ketdi
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida yosh avlod ma’naviyatini yuksaltirish, ularda vatanparvarlik va milliy iftixor tuyg‘ularini kuchaytirishga qaratilgan tizimli tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Shu maqsadda “Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi tomonidan bolalarning mamlakatimiz tarixiy shaharlariga sayohatlari tashkil etilmoqda, tarixiy obidalar, zamonaviy inshootlar bilan tanishtirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati bilan hamkorlikda tashkil etilgan navbatdagi sayohatda Toshkent shahridagi 21-, 22- va 23-Mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari Samarqand shahriga yuborildi. Ushbu xayrli tadbir o‘quvchi-yoshlarning bahorgi ta’til kunlarini mazmunli o‘tkazishga, navqiron avlod qalbida Vatanga muhabbat tuyg‘ularini tarbiyalashga xizmat qiladi. Buyuk ajdodlarimiz merosini yaqindan o‘rganib, ularga munosib bo‘lishga undaydi.
– Samarqandni har gal televizorda ko‘rganimizda u yerga borishni orzu qilardik, – deydi 21-Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchisi Dilfuza Hidoyatova. – Bu orzuimiz ushalganidan xursandmiz. Amir Temur maqbarasi, Registon maydoni kabi tarixiy obidalarni ko‘rishdan baxtiyormiz.

Экскурсия в Самарканд
В рамках исполнения Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка" осуществляются системные мероприятия, направленные на повышение духовности, усиление чувства патриотизма и национальной гордости молодого поколения.
В этих целях международным благотворительным фондом "Соглом авлод учун" организуются экскурсии для детей в древние города нашей страны, где они знакомятся с историческими памятниками, современными сооружениями.
В ходе очередной экскурсии, организованной Министерством народного образования Республики Узбекистан совместно с акционерным обществом "Узбекистон темир йуллари", воспитанники домов "Мехрибонлик" № 21, 22 и 23 города Ташкента посетили Самарканд. Такие мероприятия служат содержательному проведению учащимися весенних каникул, усилению чувства любви к Родине и призывают их быть достойными преемниками наших великих предков.
- Каждый раз, видя Самарканд по телевизору, мечтала поехать туда, - говорит воспитанница дома "Мехрибонлик" №21 Дильфуза Хидоятова. - Рада, что моя мечта осуществилась. Посещение таких исторических памятников, как мавзолей Амира Темура, площадь Регистан, произвело на меня неизгладимое впечатление.