Bolalar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi
Samarqand viloyati bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, “Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi, Germaniyaning “Friedensdorf International” xalqaro tashkiloti hamkorligida “Sog‘lomlashtirish dasturi – amalda” shiori ostida tibbiy ko‘rik tashkil etildi.
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida o‘tkazilgan tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Navoiy va Samarqand viloyatlaridan kam ta’minlangan oilalarning yuqori lab va qattiq tanglay, tug‘ma oyoq nuqsoni (maymoqlik), bo‘yin qiyshayishi bilan bog‘liq ortopedik kasalliklarga chalingan hamda kuyish asoratlari mavjud 12 yoshgacha bo‘lgan bolalar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
2002-yildan boshlab amalga oshirilayotgan mazkur ijtimoiy hamkorlik natijasida tug‘ma nuqsonlar va kuyish asoratlaridan aziyat chekayotgan ko‘plab bolalar sog‘lomlashtirildi. 2015-yilda o‘tkazilgan tibbiy ko‘riklar davomida 35 nafar bemor bola sog‘lomlashtirish uchun Germaniya klinikalariga jo‘natilgan edi. Joriy yilda ularning 13 nafari tegishli muolajalarni muvaffaqiyatli olib, yurtimizga qaytdi.
– Qizim E’zozaxon tug‘ma oyoq nuqsoni tufayli yurolmas edi, – deydi kattaqo‘rg‘onlik Hasan Doniyorov. – Mutaxassislar ko‘rigidan so‘ng Germaniyada tegishli muolajalar olib qaytgach, o‘zi yura boshladi. Bugun tengqurlari bilan maktabga qatnamoqda.
Tibbiy ko‘rik davomida 150 ga yaqin bola mutaxassislar qabulida bo‘ldi. Ularning aksariyatiga mamlakatimizdagi ixtisoslashgan tibbiy muassasalarda davolanish uchun yo‘llanma berildi. Tug‘ma nuqsonli va kuyish asoratlari bor ayrim bolalar Germaniya klinikalariga jo‘natiladigan bo‘ldi.
–O‘zbekistonda tibbiyot yildan-yilga rivojlanmoqda, – deydi “Friedensdorf International” xalqaro tashkilotining ijtimoiy loyihalar bo‘yicha koordinatori Mariya Tinnefeld. – Bugungi ko‘rikda dastlabki muolajalarni yurtingiz tibbiy muassasalarida olgan bemorlarni ko‘rdik. Natijalar juda yaxshi. Shu bois, ko‘plab bemorlarga mahalliy klinikalarda davolanish uchun yo‘llanma berildi. Bu O‘zbekistonda ona va bola salomatligini ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan izchil islohotlar samarasidir.

Дети прошли медицинский осмотр
В Самаркандском областном детском многопрофильном медицинском центре Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, международным благотворительным фондом "Соглом авлод учун" и международной организацией "Friedensdorf International" Германии совместно организован медицинский осмотр под девизом "Программа оздоровления – в действии".
На мероприятии, организованном в соответствии с Государственной программой "Год здоровой матери и ребенка", проведен медицинский осмотр детей в возрасте до 12 лет из малообеспеченных семей Республики Каракалпакстан, Хорезмской, Навоийской и Самаркандской областей, мальчиков и девочек с ортопедическими заболеваниями, болезнями верхней губы и твердого нёба, врожденными деформациями конечностей, искривлением шеи, а также ожоговыми болезнями.
В результате этого социального партнерства, начавшегося в 2002 году, за прошедший период были вылечены многие дети, страдавшие от врожденных деформаций и ожогов. По итогам медицинских осмотров, проведенных в 2015 году, на лечение в Германию было отправлено 35 детей. В нынешнем году 13 из них, пройдя курс лечения, вернулись домой.
– Дочь Эъзозахон не могла ходить из-за врожденной деформации ног, – говорит житель Каттакурганского района Хасан Дониёров. – После проведенного специалистами осмотра она была отправлена на лечение в Германию. По возвращении домой она начала самостоятельно передвигаться. Сегодня она ходит в школу наравне со сверстниками.
В ходе осмотра на приеме врачей побывали около 150 детей. Многим из них даны направления на лечение в специализированные медицинские учреждения нашей страны. Некоторые дети с врожденными деформациями и ожоговыми болезнями поедут в клиники Германии.
– Из года в год в Узбекистане развивается сфера медицины, – говорит координатор по социальным проектам международной организации "Friedensdorf International" Мария Тиннефельд. – На сегодняшнем осмотре мы обследовали тех, кто уже получил необходимую помощь в медицинских учреждениях вашей страны. Результаты оказались обнадеживающими. Поэтому многим пациентам выданы направления на лечение в местных клиниках. Это является результатом осуществляемых в Узбекистане последовательных реформ во имя охраны здоровья матери и ребенка.