Yangi binolar, zamonaviy jihoz va tibbiy xizmatlar
Samarqandda sog‘liqni saqlash tizimida investitsiya davlat dasturi asosida qurilayotgan obyektlarda rejalashtirish, loyihalashtirish va qurilish ishlari olib borilishiga bag‘ishlangan respublika seminari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi tashabbusi bilan tashkil etilgan tadbirda sog‘liqni saqlash boshqarmalari, yetakchi tibbiy markazlar rahbar va mas’ul xodimlari, Moliya vazirligi, Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi, Yagona buyurtmachi xizmati injiniring kompaniyalari mutaxassislari, Samarqand viloyatidagi yirik qurilish tashkilotlari, loyiha institutlari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Sh.Tillayev va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar tibbiy xizmat sifati va samaradorligini ko‘tarish, aholi salomatligini mustahkamlashda yuksak samaralar berayotganini ta’kidladi. Sog‘liqni saqlash sohasida ilg‘or shakl va usullar amaliyotga joriy etilmoqda. Zamonaviy tibbiy muassasalar barpo etish va jihozlash, mavjudlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash maqsadida davlat tomonidan ajratilayotgan mablag‘ miqdori yildan-yilga oshib bormoqda.
Ushbu maqsadlar uchun 2011-yilda investitsiya dasturi asosida 136 milliard so‘mlik rekonstruksiya va jihozlash ishlari amalga oshirilgan bo‘lsa, 2015-yilda bu ko‘rsatkich 500 milliard so‘mni tashkil etdi. Buning hisobidan 141 tibbiy muassasada zamon talablariga javob beradigan sharoit va imkoniyatlar yaratildi. Respublika bolalar suyak-sil kasalliklari sanatoriysi, Toshkent tibbiyot akademiyasining Urganch filiali, Andijon va Buxoro shaharlaridagi viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlari, Qarshi va Samarqand shaharlarida viloyat ko‘p tarmoqli bolalar tibbiyot markazlari, shuningdek, tuman tibbiyot birlashmalari rekonstruksiya qilinib, foydalanishga topshirildi. Qishloq vrachlik punktlarini optimallashtirish, zamonaviy diagnoz va davolash uskunalari bilan jihozlash ishlari yakuniga yetkazildi.
Joriy yilda investitsiya davlat dasturiga ko‘ra 168 davolash muassasasini yangidan qurish, rekonstruksiya qilish va kapital ta’mirlash uchun 554 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirish ko‘zda tutilgan.
Seminar ishtirokchilariga investitsiya dasturi asosida Samarqand viloyatidagi tibbiyot muassasalarida olib borilayotgan ishlar va uning natijalari haqida atroflicha ma’lumot berildi. Loyiha institutlari va qurilish tashkilotlari mas’ul xodimlari, arxitektorlar, tibbiyot muassasalari rahbarlari qurilish jarayonlari va bunda e’tibor qaratilishi zarur bo‘lgan masalalar haqida o‘zaro tajriba almashdi.
– 2015-yilda viloyatdagi 9 davolash profilaktika muassasasida qurilish, rekonstruksiya va mukammal ta’mirlash ishlari bajarilib, 980 statsionar o‘rin va 1010 ambulator qatnov foydalanishga topshirildi, – deydi Samarqand viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i Bahrom Egamberdiyev. – Buning uchun 29,1 milliard so‘m mablag‘ sarflandi. Viloyat ko‘p tarmoqli bolalar tibbiyot markazida 2014-yilda boshlangan rekonstruksiya ishlari davom ettirilib, markazning barcha bo‘lim va poliklinikalarida rekonstruksiya va jihozlash ishlari nihoyasiga yetkazildi. Joriy yilda investitsiya dasturi asosida markaz hududini obodonlashtirish va yordamchi binolar qurish uchun 1 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ ajratilgan. 390 o‘rinli markazda bolalarda uchraydigan kasalliklarni aniqlash va davolash uchun zamon talablariga to‘la javob beradigan sharoit yaratildi.
Joriy yilga mo‘ljallangan respublika investitsiya dasturiga viloyatdagi 11 tibbiyot muassasasi, xususan, tuman va shahar tibbiyot birlashmalari, oilaviy poliklinikalar, viloyat ruhiy kasalliklar shifoxonasi kiritilib, ularda qurilish, rekonstruksiya va mukammal ta’mirlash ishlarini olib borish uchun davlat byudjetidan qariyb 30 milliard so‘m mablag‘ ajratilgan.
Tadbir ishtirokchilari 2015-yilda rekonstruksiya qilingan Samarqand shahridagi 12-oilaviy poliklinika va viloyat ko‘p tarmoqli bolalar tibbiyot markazi, tuman tibbiyot birlashmalarida bo‘lib, ularda amalga oshirilgan bunyodkorlik va jihozlash ishlari bilan tanishdi.

Новые здания, современное оборудование и качественные медицинские услуги
В Самарканде состоялся республиканский семинар, посвященный реализуемой работе по планированию, проектированию и строительству объектов в системе здравоохранения на основе Государственной инвестиционной программы.
В мероприятии, организованном по инициативе Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, приняли участие руководители и ответственные работники управлений здравоохранения, ведущих медицинских центров, специалисты Министерства финансов, Государственного комитета по архитектуре и строительству, инжиниринговых компаний службы единого заказчика, представители крупных строительных организаций, проектных институтов Самаркандской области.
Заместитель министра здравоохранения Республики Узбекистан Ш.Тиллаев и другие отметили, что реализуемые под руководством Президента нашей страны последовательные реформы дают высокие результаты в повышении качества и эффективности медицинских услуг, укреплении здоровья населения. В сфере здравоохранения внедряются в практику передовые методы. Из года в год увеличивается объем денежных средств, выделяемый государством для возведения и оснащения современных медицинских заведений, укрепления материально-технической базы действующих.
Для этих целей в 2011 году на основе Инвестиционной программы осуществлена работа по реконструкции и оснащению на 136 миллиардов сумов, в 2015 году этот показатель составил 500 миллиардов сумов. На эти средства в 141 медицинском учреждении созданы необходимые условия, отвечающие современным требованиям. Реконструированы и сданы в эксплуатацию Республиканский детский костно-туберкулезный санаторий, Ургенчский филиал Ташкентской медицинской академии, областные многопрофильные медицинские центры в городах Андижан и Бухара, областные многопрофильные детские медицинские центры в городах Карши и Самарканд, районные медицинские объединения. Завершена работа по оптимизации и оснащению сельских врачебных пунктов современным диагностическим и лечебным оборудованием.
В нынешнем году согласно государственной инвестиционной программе запланировано направить 554 миллиарда сумов на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт 168 лечебных учреждений.
Участникам семинара была представлена подробная информация о проводимой согласно инвестиционной программе работе в медицинских учреждениях Самаркандской области и ее итогах. Ответственные работники проектных институтов и строительных организаций, архитекторы, руководители медицинских учреждений обменялись мнениями по вопросам строительства и актуальным задачам.
- В 2015 году была проведена работа по строительству, реконструкции и капитальному ремонту в 9 лечебно-профилактических учреждениях области, которые рассчитаны на 980 стационарных мест и 1010 амбулаторных посещений, - говорит начальник Самаркандского областного управления здравоохранения Бахром Эгамбердиев. - На это затрачено 29,1 миллиарда сумов. В областном многопрофильном детском медицинском центре продолжена начатая в 2014 году реконструкция, уже завершены реконструкция и оснащение всех отделений и поликлиник центра. В нынешнем году на основе инвестиционной программы для благоустройства территории и строительства вспомогательных зданий было выделено более 1 миллиарда сумов. В центре, рассчитанном на 390 мест, созданы полностью отвечающие современным требованиям условия для выявления и диагностики встречающихся у детей заболеваний.
В республиканскую инвестиционную программу на 2016 год включены 11 медицинских учреждений области, в частности, районные и городские медицинские объединения, семейные поликлиники, областная больница психических заболеваний, на проведение в них работы по строительству, реконструкции и капитальному ремонту из государственного бюджета выделено около 30 миллиардов сумов.
Участники мероприятия посетили реконструированные в 2015 году семейную поликлинику №12 города Самарканда и областной многопрофильный детский медицинский центр, районные медицинские объединения, ознакомились с осуществленной в них работой по строительству и оснащению.