Qonun loyihalari ishlab chiqilmoqda
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturida oila, onalik va bolalikni himoya qilish bo‘yicha shakllangan huquqiy-me’yoriy bazani takomillashtirish vazifasi belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida shu maqsadda tayyorlanayotgan huquqiy hujjatlar loyihalariga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida onalik va bolalikni muhofaza qilish masalasi davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri etib belgilangani ta’kidlandi. Mustaqillikning ilk yillaridan bu borada amalga oshirilayotgan ulkan ishlar izchil davom ettirilmoqda.
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi asosida O‘zbekiston Respublikasining “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi qonunining yangi tahrirdagi loyihasi tayyorlandi. Unda yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshiruvchi va unda ishtirok etuvchi organlar hamda tashkilotlarning vakolatlarini tartibga solishga qaratilgan normalar belgilangan.
“Oziq-ovqat mahsulotining sifati va xavfsizligi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining qonuniga qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi tarkibida genetik modifikatsiya qilingan organizmlar bo‘lgan iste’mol tovarlarini olib kirish va iste’mol qilishni cheklashni nazarda tutadi. Shuningdek, bolalar oziq-ovqatlariga ularni qo‘llashga taqiqni kiritishga qaratilgan normalarni o‘z ichiga oladi.
Davlat dasturiga muvofiq bolalar sog‘lig‘ini muhofaza qilish, sog‘lom oilada yashash va tarbiya olish huquqlarini ta’minlashga qaratilgan, yetim bolalar hamda ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga vasiylik (homiylik) belgilanishini rad qiluvchi kasalliklar tartibini nazarda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasining qonuni loyihasi ishlab chiqilmoqda.

Разрабатываются законопроекты
В Государственной программе “Год здоровой матери и ребенка” намечена задача совершенствования нормативно-правовой базы по охране семьи, материнства и детства.
В Министерстве юстиции Республики Узбекистан прошла пресс-конференция, посвященная подготавливаемым в этих целях проектам правовых актов.
На мероприятии отмечалось, что под руководством Президента Ислама Каримова вопрос охраны материнства и детства определен как одно из приоритетных направлений политики нашего государства. Последовательно продолжается огромная работа, осуществляемая в этом направлении с первых лет независимости.
На основе Государственной программы “Год здоровой матери и ребенка” подготовлен проект Закона Республики Узбекистан “О государственной молодежной политике” в новой редакции. В нем определены нормы, направленные на упорядочение полномочий органов и организаций, осуществляющих государственную молодежную политику и участвующих в ней.
Проект Закона “О внесении дополнений в Закон Республики Узбекистан “О качестве и безопасности пищевой продукции” предусматривает нормы, направленные на ограничение ввоза и потребления продовольственных товаров, содержащих генетически модифицированные организмы, а также на введение запрета на их применение в детском питании.
Согласно Государственной программе разрабатывается проект закона Республики Узбекистан, направленный на обеспечение права ребенка на охрану здоровья, проживания и воспитания в здоровой семье, предусматривающий регулирование порядка установления заболеваний, при наличии которых лицу будет отказано в установлении опеки (попечительства) над детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей.
На пресс-конференции была представлена информация об осуществляемом в соответствии с Государственной программой процессе законотворчества. Журналисты получили ответы на интересовавшие их вопросы.