Har bir tekshirish nazoratda
Davlatimiz rahbarining 2015-yil 15-maydagi “Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta’minlash, ularni jadal rivojlantirish yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonida belgilangan vazifalarni amaliyotga tatbiq etish natijasida tadbirkorlik subyektlari faoliyatini tekshirishlar keskin kamaydi.
Tadbirkorlik subyektlarining moliya-xo‘jalik faoliyati faqat davlat soliq xizmati organlari tomonidan tekshiriladi va taftish qilinadi. Ularga nisbatan huquqiy ta’sir choralari faqat sud tartibida qo‘llaniladi.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan ta’sis etilgan “Tekshirishlarni ro‘yxatga olish kitobi”ning elektron shakli yaratilgani unga kiritilayotgan qaydlarni onlayn tarzda kuzatish imkonini bermoqda.
...Surxondaryo viloyati Termiz tumanida faoliyat yuritayotgan tadbirkor A.Soatov kutilmaganda kelgan tekshiruvchini ko‘rib taajjublandi. Chunki navbatdagi tekshirishga hali ancha bor edi. Shu sabab u tekshiruvchidan “Tekshirishlarni ro‘yxatga olish kitobi”ni to‘ldirishni so‘radi. Tekshiruvchi – tuman veterinariya bo‘limi xodimiga bu holat yoqmagan bo‘lsa-da, kitobni to‘ldirdi. U ishga kirishgan ham ediki, tekshirishning noqonuniyligi yuzasidan tadbirkorga xabar keldi. Ushbu holat yuzasidan adliya idorasi xodimi tomonidan noxolis tekshiruvchiga nisbatan hujjat rasmiylashtirildi. Jinoyat ishlari bo‘yicha Termiz tumani sudining qaroriga asosan veterinariya bo‘limi xodimi M.Hasanovga nisbatan ma’muriy jarima jazosi qo‘llanildi.
– “Tekshirishlarni ro‘yxatga olish kitobi”ning onlayn tizimiga kirish elektron raqamli imzo bilan etk.minjust.uz orqali amalga oshiriladi, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Aktam Muhammadiyev. – Kitobni to‘ldirmaslik yoki uni to‘ldirishdan bosh tortish tekshirishlar tartibini buzish hisoblanib, aybdor shaxslarning javobgarligiga sabab bo‘ladi.
Mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlarining aksariyati kitob bilan ta’minlangan. Tadbirkorlar kitobning elektron shaklidan ham faol foydalanmoqda.
“Tekshirishlarni ro‘yxatga olish kitobi”ni to‘ldirish tartibiga rioya qilinishi bo‘yicha doimiy monitoring yuritilmoqda.
Jizzax viloyati G‘allaorol tumanidagi “Ideal savdo” va “Ibrohimbek” xususiy korxonalarida davlat soliq inspeksiyasi xodimlari tomonidan tekshirish o‘tkazilganda, kitobni to‘ldirish tartibiga rioya etilmagan. Ushbu holatlar yuzasidan kiritilgan taqdimnomaga asosan inspeksiya xodimlari R.Normurodov va M.Sayfiddinovga nisbatan “hayfsan” intizomiy jazosi qo‘llanilgan.
Toshkent shahar Bektemir tumani bandlikka ko‘maklashish markazi xodimi Sh.To‘rayev “Sam yang viktoria” mas’uliyati cheklangan jamiyatida ruxsatsiz tekshirish o‘tkazgan. Ushbu holat yuzasidan adliya organi xodimi rasmiylashtirgan ma’muriy bayonnomaga muvofiq Jinoyat ishlari bo‘yicha tuman sudining qaroriga asosan aybdorga eng kam oylik ish haqining o‘n baravari miqdorida jarima jazosi qo‘llanilgan.
Tahlillarga qaraganda, 2015-yilda va joriy yilning o‘tgan oylarida ikki yuzdan ziyod tadbirkor faoliyatida noqonuniy tekshirishlar o‘tkazilgan. Ikki mingga yaqin holatda tekshirish o‘tkazish tartibi buzilgan. Ushbu holatlar yuzasidan 92 shaxs intizomiy, 21 shaxs ma’muriy javobgarlikka tortilgan hamda 66 noqonuniy qaror bekor qilingan. Tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga to‘sqinlik qilish yoki noqonuniy aralashish holatlari yuzasidan ma’muriy javobgarlikka tortish bo‘yicha sudlarga kiritilgan taklif asosida uch yuzdan ziyod huquqbuzarga tegishli choralar qo‘llanilgan.
Tadbirkor faoliyatiga noqonuniy aralashuvlarning oldini olishda Nazorat qiluvchi organlar faoliyatini muvofiqlashtiruvchi Respublika kengashi bilan yaqin hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Kengash qarori bilan yangi tartib o‘rnatildi. Unga ko‘ra, noqonuniy aralashuvlarga yo‘l qo‘ygan xodim bilan bir qatorda ushbu organ rahbarining ham javobgarligi ta’minlanmoqda. O‘tgan yilda kengash taklifi asosida nazorat organlarining 26 rahbari javobgarlikka tortilgan.
Adliya idoralari tomonidan tadbirkorlik subyektlarining huquq va manfaatlarini himoya qilishni ta’minlash maqsadida 2015-yilda tegishli idoralarga ko‘plab taqdimnoma, ogohnoma kiritilib, tadbirkorlarning buzilgan huquqlari tiklanishi ta’minlangan. Bunday choralar natijasida ikki mingga yaqin mansabdor shaxs intizomiy javobgarlikka tortilgan. Shu jumladan, yuz nafardan ziyodi egallab turgan lavozimidan ozod etilgan.
Bu misollar mamlakatimizda tadbirkorlik uchun qulay muhit yaratish, ortiqcha byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish borasidagi amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlarning amaliy natijasidir.

Каждая проверка – под контролем
В результате выполнения Указа главы нашего государства «О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития» от 15 мая 2015 года существенно сократилось число проверок деятельности субъектов предпринимательства.
Финансово-хозяйственная деятельность субъектов предпринимательства подлежит проверке и ревизии только со стороны органов государственной налоговой службы. Меры правового воздействия в их отношении могут быть применены только в судебном порядке.
Создание электронной версии Книги регистрации проверок, введенной Министерством юстиции Республики Узбекистан, позволяет в режиме онлайн следить за вносимыми в книгу записями.
...Предприниматель А.Соатов в Термезском районе Сурхандарьинской области удивился неожиданному приходу проверяющего, так как до следующей проверки оставалось немало времени. Поэтому он попросил проверяющего заполнить электронную Книгу регистрации проверок. Сотрудник районного отдела ветеринарии с явным нежеланием, но сделал отметку. Он приступил к проверке, но в этот момент система уведомила предпринимателя о незаконности проверки. По данному факту был оформлен протокол о незаконных действиях проверяющего. По решению Термезского районного суда по уголовным делам в отношении работника отдела ветеринарии М.Хасанова применено наказание в виде административного штрафа.
– Доступ к онлайн-системе «Книга регистрации проверок» осуществляется с использованием электронной цифровой подписи через сайт etk.minjust.uz, – говорит заместитель начальника управления Министерства юстиции Республики Узбекистан Актам Мухаммадиев. – Незаполнение книги или отказ от ее заполнения считается нарушением порядка проведения проверок и влечет за собой ответственность виновных лиц.
Большая часть субъектов предпринимательства в нашей стране обеспечены этой книгой. Предприниматели активно пользуются и ее электронной формой.
Осуществляется постоянный мониторинг за соблюдением порядка заполнения Книги регистрации проверок.
При проверке деятельности частных предприятий «Идеал савдо» и «Иброхимбек» Галляаральского района Джизакской области сотрудники государственной налоговой инспекции нарушили порядок заполнения книги. На основании внесенного представления по данным фактам сотрудникам инспекции Р.Нормуродову и М.Сайфиддинову был объявлен выговор.
Сотрудник Бектемирского районного центра содействия занятости города Ташкента Ш.Тураев провел незаконную проверку в обществе с ограниченной ответственностью «Sam yang viktoria». На основании административного протокола, оформленного по данному факту сотрудником органа юстиции, районный суд по уголовным делам вынес решение о наложении на виновного штрафа в 10-кратном размере минимальной заработной платы.
В 2015 году и с начала текущего года были проведены незаконные проверки деятельности более 200 предпринимателей. Примерно в 2 тысячах случаев был нарушен порядок проведения проверки. По данным фактам 92 человека привлечены к дисциплинарной ответственности, 21 – к административной, а также отменены 66 незаконных решений. По внесенным в суды представлениям о привлечении к административной ответственности за воспрепятствование или незаконное вмешательство в деятельность субъектов предпринимательства соответствующие меры были приняты в отношении более 300 правонарушителей.
Для предотвращения незаконного вмешательства в деятельность предпринимателей налажено тесное сотрудничество с Республиканским советом по координации деятельности контролирующих органов. Решением совета установлен новый порядок, в соответствии с которым наряду с сотрудником, допустившим незаконное вмешательство, к ответственности привлекается и руководитель данного органа. В прошлом году по представлению совета к ответственности были привлечены 26 руководителей контролирующих органов.
С целью обеспечения защиты прав и интересов субъектов предпринимательства в 2015 году органы юстиции внесли множество представлений и предупреждений в соответствующие ведомства, добились восстановления нарушенных прав предпринимателей. В результате принятых мер к дисциплинарной ответственности привлечено около 2 тысяч должностных лиц. В частности, более 100 из них освобождены от занимаемых должностей.
Эти примеры являются практическим результатом проводимой в нашей стране широкомасштабной работы по созданию благоприятной среды для предпринимателей, устранению бюрократических преград.