Mas’uliyatli jarayonga tayyorgarlik
2016-yil 5-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining “Fuqarolar yig‘inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari sayloviga tayyorgarlik ko‘rish hamda uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Ushbu jarayonni ommaviy axborot vositalarida keng yoritish maqsadida O‘zbekiston mustaqil bosma ommaviy axborot vositalari va axborot agentliklarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi tomonidan jurnalistlar uchun o‘quv-seminar tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va “Mahalla” xayriya jamoat fondi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tadbirda Toshkent, Sirdaryo, Jizzax viloyatlaridagi ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari T.Madumarov, O‘zbekiston mustaqil bosma ommaviy axborot vositalari va axborot agentliklarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi direktori A.Abdullayev va boshqalar fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xalqimiz hayotida muhim o‘rin tutayotganini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan Mamlakatimizda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish konsepsiyasi fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining huquqiy asoslarini yanada kuchaytirishda muhim bosqichni boshlab berdi. 2013-yili O‘zbekiston Respublikasining «Fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) va uning maslahatchilari saylovi to‘g‘risida»gi qonuniga tegishli o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi.
2016-yilning may-iyun oylarida bo‘lib o‘tadigan fuqarolar yig‘inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari saylovi Vatanimiz mustaqilligining 25-yilligi arafasida sifat jihatdan yangi, kuchli fuqarolik jamiyati qaror topayotgan ijtimoiy-iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy sharoitda o‘tadi. Unda 9764 fuqarolar yig‘ini raisi (oqsoqoli) va ularning 99 mingdan ortiq maslahatchisi saylanadi.
Saylovga oid qonunchilikni, fuqarolar yig‘inlari raislari (oqsoqollari) va ularning maslahatchilari yuksak ishchanlik va axloqiy fazilatlarga ega, aholi ishonchini qozongan, obro‘li insonlar orasidan saylanishi muhimligini, buning uchun saylov jarayoniga oid oshkoralik, ochiqlik tamoyillari, sohaga daxldor qonunchilik hujjatlarining mohiyatini kengroq tushuntirish dolzarb ahamiyatga ega. Bu ommaviy axborot vositalari xodimlaridan chuqur bilim va puxta tayyorgarlikni talab etadi.
Seminarda senatorlar, deputatlar, olimlar, ekspertlar, huquqshunoslar, tegishli vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari vakillari tomonidan sohaga doir milliy qonunchilik, undagi o‘zgartish va qo‘shimchalar, mahalla institutini takomillashtirish bo‘yicha davlat siyosati, mahallalar qoshidagi komissiyalar faoliyati haqida ishtirokchilarga atroflicha ma’lumotlar berildi.

Подготовка к ответственному процессу
5 марта 2016 года было принято постановление Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан “О подготовке и проведении выборов председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников”.
В целях широкого освещения этого процесса в средствах массовой информации Общественным фондом поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана организован учебный семинар для журналистов.
В мероприятии, проведенном совместно с Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан и благотворительным общественным фондом “Махалла”, приняли участие работники средств массовой информации Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской областей.
Заместитель председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по законодательству и судебно-правовым вопросам Т.Мадумаров, директор Общественного фонда поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана А.Абдуллаев и другие отметили, что органы самоуправления граждан играют важную роль в жизни нашего народа.
Выдвинутая главой нашего государства Концепция дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества в стране стала новым важным этапом в дальнейшем усилении правовых основ органов самоуправления граждан. В 2013 году были внесены соответствующие изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «О выборах председателя (аксакала) схода граждан и его советников».
Предстоящие в мае-июне 2016 года выборы председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников пройдут в преддверии 25-летия независимости нашей Родины в качественно новых социально-экономических и общественно-политических условиях формирования сильного гражданского общества. В ходе выборов будут избраны 9764 председателя (аксакала) схода граждан и более 99 тысяч их советников.
Актуальное значение имеет более широкое разъяснение сути законодательства о выборах, важности избрания председателей (аксакалов) сходов граждан и их советников из числа пользующихся авторитетом людей с высокими деловыми и нравственными качествами, завоевавшими доверие народа, а также соблюдения принципов гласности, открытости в ходе выборов, значимости законодательных актов сферы. Это требует от работников СМИ глубоких знаний и всесторонней подготовки.
В ходе семинара сенаторы, депутаты, ученые, эксперты, правоведы, представители соответствующих министерств и ведомств, общественных организаций подробно говорили о национальном законодательстве о выборах, внесенных изменениях и дополнениях, большой работе по совершенствованию института махалли, деятельности комиссий при махаллях.