“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida “Hech kim mehr-e’tibordan chetda qolmasin!” shiori ostida o‘tkazilayotgan tibbiy-ijtimoiy aksiya Buxoro viloyatida ham uyushqoqlik bilan tashkil etilmoqda.
Prezidentimiz rahnamoligida sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilayotgan tub islohotlar tufayli soha moddiy-texnik bazasi mustahkamlanib, tibbiy xizmat ko‘rsatish sifati va samaradorligi oshmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tashkil etilgan tibbiy-ijtimoiy aksiya ham navbatdagi g‘amxo‘rliklardan biridir.
Ana shunday tadbir “Salomatlik-3” loyihasi doirasida zamonaviy tibbiy jihozlar bilan ta’minlangan Romitan tumani ko‘p tarmoqli markaziy poliklinkasida tashkil etildi. Unda poytaxtimizdagi yetakchi klinikalar va viloyat markaziy shifoxonalarining tajribali pediatr, travmatolog, nevrolog, kardiolog, oftalmolog va terapevtlari aholi, xususan, homilador ayollar va bolalarni chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazdi.
– Hali birga ham to‘lmagan chaqalog‘im tez-tez bezovta bo‘ladigan bo‘lib qoldi, – deydi Yulduz Yarasheva. – Poytaxtlik do‘xtirlar sinchiklab ko‘zdan kechirgach, bolamda ortopedik nuqson borligi ma’lum bo‘ldi. Lekin xavotirga tushmasligim, uni tumandagi shifokorlar tavsiyasi asosida ambulatoriya sharoitida davolash mumkinligini aytgach, xotirjam tortdim. Bunday sharoitlar uchun Prezidentimizdan minnatdormiz

Никто не останется без внимания и заботы
В Бухарской области организованно проводится медико-социальная акция "Никто не останется без внимания и заботы!" в рамках исполнения Государственной программы “Год здоровой матери и ребенка”.
В результате реформ, проводимых под руководством Президента страны в системе здравоохранения, укрепляется материально-техническая база сферы и повышаются качество и эффективность медицинских услуг. Очередным шагом в этом направлении стала медико-социальная акция, проводимая Министерством здравоохранения Республики Узбекистан.
Мероприятие прошло в Ромитанской районной многопрофильной центральной поликлинике, оснащенной в рамках проекта “Здоровье-3” современным медицинским оборудованием. Опытные педиатры, травматологи, неврологи, кардиологи, офтальмологи и терапевты ведущих клиник столицы и областных центральных больниц провели углубленный медицинский осмотр населения, в частности, беременных женщин и детей.
- Мой годовалый ребенок стал в последнее время неспокойным и капризным, - говорит Юлдуз Ярашева. - Столичные врачи провели полный осмотр и выявили ортопедическое заболевание. Но они успокоили меня, сказав, что можно получать лечение в амбулаторных условиях. Спасибо Президенту страны за созданные условия и возможности.