Korxonaning ikkinchi umri
Davlatimiz rahbarining 2008-yil 18-noyabrdagi “Iqtisodiyot real sektori korxonalarining moliyaviy barqarorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni biznes subyektlarini qo‘llab-quvvatlash, qulay ishbilarmonlik muhitini yaratishda muhim huquqiy asos bo‘lmoqda.
Farmonga muvofiq past rentabelli, zarar ko‘rib ishlayotgan korxonalarni moliyaviy sog‘lomlashtirish, ishlab chiqarishni modernizatsiyalash, texnik va texnologik qayta jihozlash, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni ta’minlash maqsadida ularga tijorat banklarining mablag‘lari keng jalb etilmoqda.
Bankrot korxonalarni tiklash va moliyaviy sog‘lomlashtirish ishlariga banklarni jalb etish jahon moliyaviy faoliyatida va bank amaliyotida yangilikdir. Bu tizim iqtisodiy nochor va zarar ko‘rib ishlayotgan korxonalarni modernizatsiya qilish va barqaror ishlab chiqarish faoliyatini ta’minlash, ularni yangi investorlarga sotishda yaxshi samara bermoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki balansiga iqtisodiyotning muhim tarmoqlari hisoblangan yengil sanoat, oziq-ovqat, qurilish materiallari, mehmonxona xizmatlari kabi sohalarda faoliyat yuritgan oltmish sakkizta iqtisodiy nochor korxona qabul qilingan. Ular negizida tashkil etilgan korxonalar aktivlarini samarali boshqarish, raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, korxonalarni istiqbolli investorlarga sotish maqsadida bank qoshida “NBU Invest Group” va “NBU Investment” investitsiya kompaniyalari tashkil etildi.
Mazkur kompaniyalar ko‘magida bank balansiga olingan korxonalar qisqa muddatda qayta tiklanib, raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Buning uchun esa o‘z sohasi bo‘yicha tajribali menejerlar, jumladan, xorijdan mutaxassislar jalb etilib, bank investitsiyalari hisobiga korxonalarda zarur ta’mirlash-tiklash ishlari amalga oshirildi. Eskirgan uskunalar o‘rniga dunyoning yetakchi kompaniyalarida ishlab chiqarilgan zamonaviy texnologik jihozlar o‘rnatildi.
Bank balansiga olingan korxonalarning o‘z egasini topishida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2014-yil 27-martdagi “Tijorat banklarining investitsiya faoliyatini rag‘batlantirishga va banklar tomonidan korxonalarni yangi investorlarga sotishni jadallashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” qarori dasturilamal bo‘layotir.
Toshkent viloyatidagi “To‘ytepa tekstil” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga bank kiritgan investitsiyalar hisobiga korxonada barqaror ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Korxona negizida “Art Tekstil Capital” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyat ko‘rsatmoqda.
– Ishlab chiqarishda yaratilgan qulayliklar, ayniqsa, soliq imtiyozlari yangi korxonaning oyoqqa turishida katta madad bo‘ldi, – deydi korxona rahbari Muzaffar Zuhriddinov. – Daromad solig‘i, yagona, mol-mulk hamda yer solig‘i to‘lashdan uch yil mobaynida ozod etilganimiz va mazkur mablag‘lar modernizatsiya ishlariga yo‘naltirilgani natijasida ishlab chiqarish yil sayin ortmoqda. Xususan, mahsulot ishlab chiqarish hajmi kunlik 22 tonnadan 35 tonnaga oshdi. 600 qo‘shimcha ish o‘rni tashkil etildi. Kelajakda korxona faoliyatini kengaytirish evaziga ishlab chiqarish hajmini oshirish, yangi ish o‘rinlari tashkil etish, tayyor mahsulotlarni eksportga chiqarishni rejalashtirmoqdamiz.
Tijorat banklarining moliyaviy ko‘magida faoliyati qayta tiklangan korxonalar mamlakatimiz iqtisodiyoti rivojiga munosib hissa qo‘shmoqda.

Предприятие обрело вторую жизнь
Гостиница «Xorazm palace» в Ургенче пустовала. За счет инвестиций Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан более чем на 2 миллиарда 11 миллионов долларов гостиница была капитально реконструирована, полностью обновлена и сегодня оказывает туристам услуги на уровне международных стандартов.
Указ главы нашего государства «О мерах по дальнейшему повышению финансовой устойчивости предприятий реального сектора экономики» от 18 ноября 2008 года служит важной правовой основой для поддержки бизнеса и создания благоприятной деловой среды.
В соответствии с указом широко используются средства коммерческих банков для финансового оздоровления низкорентабельных, убыточных предприятий, модернизации, технического и технологического обновления производства, налаживания выпуска конкурентоспособной продукции.
Привлечение банков к работе по финансовому оздоровлению предприятий-банкротов способствует восстановлению их деятельности, модернизации производства и в целом дальнейшему развитию экономики.
Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан принял на свой баланс 68 экономически несостоятельных предприятий в таких важных отраслях экономики, как легкая, пищевая промышленность, индустрия стройматериалов, гостиничные услуги. В целях эффективного управления активами организованных на их базе предприятий, налаживания производства конкурентоспособной продукции, реализации предприятий перспективным инвесторам при банке учреждены инвестиционные компании «NBU Invest Group» и «NBU Investment».
При содействии этих компаний финансово-экономическое состояние принятых на баланс банка предприятий стабилизировалось, за счет инвестиций банка были выполнены необходимые ремонтно-восстановительные работы. Устаревшее оборудование было заменено на современное, налажено производство конкурентоспособной продукции. К процессу управления привлечены опытные менеджеры, в том числе зарубежные специалисты.
Руководством к дальнейшему оздоровлению принятых на баланс банка предприятий служит постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по стимулированию инвестиционной деятельности коммерческих банков и ускорению реализации банками предприятий новым инвесторам» от 27 марта 2014 года.
Общество с ограниченной ответственностью «Туйтепа текстиль» в Ташкентской области благодаря вложенным банком инвестициям восстановило устойчивую производственную деятельность. На базе предприятия действует общество с ограниченной ответственностью «Art Tekstil Capital».
– Благодаря оказанной финансовой поддержке, особенно налоговым льготам, новое предприятие быстро встало на ноги, – говорит руководитель предприятия Музаффар Зухриддинов. – Мы были на три года освобождены от уплаты ряда налогов, сэкономленные средства направлены на модернизацию производства, в результате чего его объемы увеличиваются с каждым годом. Создано дополнительно 600 рабочих мест. В дальнейшем намерены расширить производство, создать за счет этого новые рабочие места и наладить экспорт готовой продукции.
Предприятия, восстановившие свою деятельность при финансовом содействии коммерческих банков, вносят достойный вклад в развитие экономики нашей страны.