Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi Mehnat vazirligiga aylantirildi
Vazirlik butunlay qaytadan tashkil etiladi, uning vakolatlarining bir qismi Sog’liqni saqlash vazirligiga, ayrimlari esa Moliya vazirligiga yuklatiladi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov joriy yil 22 fevral kuni «Aholining zaif qatlamlarini ijtimoiy himoya va tibbiy-ijtimoiy yordam bilan ta'minlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida»gi farmonga imzo chekdi.
Mazkur hujjatga muvofiq, ijtimoiy muhofaza masalalari Sog’liqni saqlash va Moliya vazirliklari tasarrufiga o’tkaziladi.
Endi nogironlar, urush qatnashchilari, faxriylar, yolg’iz qariyalar va aholining boshqa zaif qatlamlariga tibbiy-ijtimoiy ko’mak ko’rsatish bo’yicha, shuningdek, imkoniyati cheklangan shaxslarga kasbiy ta'lim berishni tashkil qilish va inklyuziv kasbiy ta'lim bo’yicha vazifalar Sog’liqni saqlash vazirligiga yuklanadi.
Shuningdek, «Muruvvat» va «Saxovat» uylari, Nogironlarni reabilitatsiya qilish va protezlash milliy markazi, hududiy nogironlar reabilitatsiya markazlari, urush va mehnat faxriylari uchun sanatoriya va pansionatlar, Toshkent va Farg’onadagi imkoniyati cheklangan shaxslar uchun respublika ixtisoslashtirilgan kasb-hunar kollejlari, shuningdek, poytaxtdagi 2-sonli huquqshunoslik kolleji Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligidan Sog’liqni saqlash vazirligi tasarrufiga o’tkaziladi.
Ehtiyojmand oila va fuqarolarga ijtimoiy nafaqa va moddiy ko’mak belgilash va to’lash ustidan nazorat bo’yicha vazifalar esa Moliya vazirligiga topshiriladi.
Bundan tashqari, vazirlik ish bilan ta'minlash, ishsiz aholini, birinchi navbatda yoshlar, ayollar va nogironlarni kasbiy ta'limga o’qitish va qayta tayyorlashga mas'ul bo’ladi. Bundan tashqari vazirlik faoliyatining asosiy vazifa va yo’nalishlari aholi bandligi darajasini chuqur tahlil qilish, bandlikni ta'minlash dasturini ishlab chiqish va uni amalga oshirishni nazorat qilishdan iborat bo’ladi.

Минтрудсоцзащиты преобразовано в Минтруд
Ведомство полностью реорганизуется, часть полномочий передано министерствам здравоохранения и финансов.
Это предусмотрено Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы социальной поддержки и медико-социальной помощи уязвимым слоям населения» от 22 февраля 2016 года.
Согласно документу вопросы социальной защиты переданы министерствам здравоохранения и финансов.
Так, оказанием медико-социальной помощи инвалидам, в том числе детям-инвалидам, участникам войны, ветеранам, одиноким престарелым и другим уязвимым слоям населения, а также организацией профессионального обучения лиц с ограниченными возможностями и развитием, инклюзивным профессиональным образованием теперь будет заниматься Министерство здравоохранения.
В ведение Минздрава также передаются дома-интернаты «Мурувват» и «Саховат» для инвалидов и престарелых, Национальный центр реабилитации и протезирования инвалидов, региональные реабилитационные центры для инвалидов, санатории и пансионаты для ветеранов войны и труда, республиканские специализированные профессиональные колледжи для лиц с ограниченными возможностями в Ташкенте и Фергане, а также юридический колледж №2 в столице.
Мониторинг за назначением и выплатой социальных пособий и материальной помощи нуждающимся семьям и гражданам теперь осуществляет Министерство финансов.
Минтруд же продолжит анализировать уровень занятости населения, следить за качеством исполнения программ занятости. Кроме того, ведомство будет отвечать за обеспечение рабочими местами, профессиональное обучение и переподготовку незанятого населения, в первую очередь, молодежи, женщин и инвалидов. На министерство также возложена задача осуществления контроля гарантий прав трудящихся и соблюдения требований законодательства в области охраны труда и занятости.