«Ochiqlik indeksi» e’lon qilib boriladi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligini ta’minlashda ommaviy axborot vositalarining roliga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitasi tomonidan tashkil etilgan tadbirda parlament a’zolari, vazirlik va idoralarning axborot xizmatlari vakillari, olimlar, jurnalistlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitasi raisi I.Abdullayev, O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi raisi I.Halimbekov va boshqalar Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida mamlakatimizda ommaviy axborot vositalarining o‘rni yuksalib borayotganini ta’kidladi.
Bugungi kunda yurtimizda bir ming to‘rt yuzdan ko‘proq ommaviy axborot vositalari faoliyat yuritmoqda. Ularning oltmish foizga yaqini nodavlat ommaviy axborot vositalaridir. Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining axborot manbalari ham yildan-yilga takomillashmoqda.
2014-yil 5-mayda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasining «Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to‘g‘risida»gi qonuni bu boradagi ishlarda muhim huquqiy asos bo‘layotir.
Seminar ishtirokchilari davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyati ochiqligi bo‘yicha monitoring olib borish va uning baholash usullari bilan tanishtirildi.
– Qonunchiligimizga muvofiq, joriy yildan boshlab davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining ochiqlik bo‘yicha vazifalarni amalga oshirish darajasini baholovchi «ochiqlik indeksi» e’lon qilib boriladi, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Rasul Kusherboyev. – Bu jarayonda reyting baholashni tashkil etishda davlat organlarining ommaviy axborot vositalari, fuqarolik institutlari bilan hamkorligi alohida mezon etib belgilandi.
Seminarda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining ochiqligini ta’minlashda axborot xizmatlarining roli, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlardan aholining xabardorligini oshirishda matbuot xizmatlari va jurnalistlarning o‘rniga doir ma’ruzalar tinglandi.

«Индекс открытости» – показатель эффективности
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялся семинар, посвященный роли средств массовой информации в обеспечении открытости деятельности органов государственной власти и управления.
В мероприятии, организованном Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам информации и коммуникационных технологий, приняли участие члены парламента, представители информационных служб министерств и ведомств, ученые, журналисты.
Председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам информации и коммуникационных технологий И.Абдуллаев, председатель Творческого союза журналистов Узбекистана И.Халимбеков и другие отметили, что под руководством Президента Ислама Каримова в нашей стране постоянно растет роль средств массовой информации.
В настоящее время из более чем 1400 действующих средств массовой информации около 60 процентов составляют негосударственные СМИ. С каждым годом также совершенствуются информационные службы органов государственной власти и управления.
Принятый 5 мая 2014 года Закон Республики Узбекистан «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления» служит важной правовой основой в этой работе.
Участники семинара были ознакомлены с методиками проведения мониторинга открытости деятельности органов государственной власти и управления.
– Согласно национальному законодательству с текущего года будет объявляться «индекс открытости» деятельности органов государственной власти и управления, – говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Расул Кушербоев. – При этом одним из критериев рейтинга будет оценка сотрудничества государственных органов со средствами массовой информации, институтами гражданского общества.
На семинаре были заслушаны доклады о роли информационных служб в обеспечении открытости деятельности органов государственной власти и управления, задачах пресс-служб и журналистов в повышении осведомленности населения об осуществляемых в стране политических, социально-экономических реформах.