ShHT mintaqada tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga munosib hissa qo‘shmoqda
Prezidentimiz rahnamoligida o‘zi tanlagan taraqqiyot yo‘lidan og‘ishmay borayotgan mamlakatimiz dunyoning eng rivojlangan davlatlari qatoridan o‘rin olish yo‘lidagi oliy maqsadlariga erishishning strategik mexanizmini yaratdi. Bu jarayonda mamlakatimiz xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga, xususan, jahonning nufuzli xalqaro tashkilotlariga a’zo bo‘lib, ular bilan faol va samarali aloqalarni muttasil kengaytirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Shulardan biri Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT)dir.
2001-yil 15-iyun kuni Xitoyning Shanxay shahrida tuzilgan Shanxay hamkorlik tashkiloti mustahkam pozitsiyasi, samarali yondashuvlari va muayyan maqsadlariga ega nufuzli xalqaro tashkilotga aylandi. Uning global iqtisodiy-ijtimoiy, xalqaro ahamiyatga molik dolzarb muammolarni bartaraf etishdagi, dunyoda xavfsizlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlashdagi ahamiyati va ta’siri tobora oshib borayotgani ShHTga a’zo bo‘lish, kuzatuvchi va muloqot bo‘yicha sheriklar qatoriga qo‘shilish istagini bildirayotgan mamlakatlar soni tobora ortib borayotganida yaqqol namoyon bo‘lmoqda.
ShHT tashkil topgandan buyon O‘zbekiston, Qozog‘iston, Xitoy, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston tashkilotning a’zolari hisoblanadi. Hindiston, Pokiston, Afg‘oniston, Eron, Mo‘g‘uliston, Belarus ShHT faoliyatida kuzatuvchi sifatida qatnashsa, muloqot bo‘yicha sheriklar safida Turkiya, Shri-Lanka, Ozarbayjon, Armaniston, Kambodja, Nepal ishtirok etadi. O‘tgan yilgi Ufa sammitidan so‘ng Hindiston va Pokistonni ShHTga a’zo sifatida qabul qilish jarayoni boshlandi.
O‘tgan davr mobaynida ShHTga a’zo davlatlar o‘rtasida o‘zaro ishonch va ahil qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlash, ikki va ko‘p tomonlama asosda savdo-iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy, ilmiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar sohalarda samarali hamkorlikni rivojlantirish, o‘zi qamragan mintaqada tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash, xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash yo‘lida salmoqli ishlar amalga oshirildi.
ShHT faoliyatida o‘zaro ishonch va manfaatdorlik, tenglik, maslahatlashuv, madaniy xilma-xillikka hurmat bilan yondashuv, birgalikda taraqqiy etishga intilish tamoyillariga qat’iy amal qilib kelinmoqda.
ShHT faoliyatida mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish, qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish, ishbilarmonlar va moliya muassasalarining o‘zaro aloqalarini faollashtirish, jumladan, transport, infratuzilma, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar, bank-moliya kabi sohalardagi hamkorlik rivojiga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. Shuningdek, fan, ta’lim, innovatsion texnologiyalar, sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi, ekologiya va xavfsizlik kabi yo‘nalishlardagi ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikni mustahkamlash ushbu xalqaro tashkilot faoliyatidan o‘rin olgan muhim vazifalardandir.
Tashkilotning doimiy faoliyat ko‘rsatuvchi ikki organi – Pekin shahrida joylashgan Kotibiyat va Toshkent shahrida joylashgan Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi samarali faoliyat yuritib kelmoqda. Kotibiyat ShHTning ijroiya muassasasi hisoblanib, tashkilot doirasida o‘tkaziladigan tadbirlarning tashkiliy-texnik va axborot ta’minotini amalga oshirsa, Mintaqaviy aksilterror tuzilmasining asosiy vazifalari terrorizm, ekstremizm va ayirmachilikka, giyohvand moddalar va qurol-yarog‘ kontrabandasiga, ommaviy qirg‘in qurollari tarqalishiga qarshi birgalikda kurashishni kuchaytirishga doir chora-tadbirlar ishlab chiqish, xalqaro va mintaqaviy xavfsizlikka tahdidlarning oldini olishdan iborat.
Bugungi shiddatli davrda hech bir global muammoni alohida bir davlatning sa’y-harakati bilan yechib bo‘lmaydi. Misol uchun, ekologiya va xavfsizlik muammolari jahon miqyosidagi faol hamkorlikni talab etadi. Shu o‘rinda alohida ta’kidlash joizki, 2010-yili O‘zbekiston Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkilotiga raisligi davrida ShHT faoliyatida muhim tarixiy voqea sodir bo‘ldi – Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Pan Gi Munning o‘sha yili aprel oyida mamlakatimizga tashrifi chog‘ida Toshkentda BMT va ShHT kotibiyatlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi Qo‘shma deklaratsiya imzolandi.
Mazkur muhim hujjatning qabul qilinishi – ShHT bilan BMT o‘rtasida rasman yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik dolzarb masalalar yechimini topishda birgalikda harakat qilish uchun muhim zamin yaratdi.
Shanxay hamkorlik tashkiloti tartib-qoidalariga asosan har yili a’zo davlatlardan biri unga raislik qiladi. 2015-yilning 11-iyulidan boshlab ShHTga O‘zbekiston Respublikasi raislik qilmoqda.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston ShHTning asoschi davlatlaridan biri bo‘lib, mamlakatimiz shu kunga qadar ushbu tashkilotga ikki marotaba – 2003-2004 va 2009-2010-yillarda raislik qilgan. Bu davrlarda ShHT faoliyatini takomillashtirish, uning doirasida turli yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada rivojlantirishga oid muhim hujjatlar va qarorlar qabul qilingan.
ShHT tashkil topganining 15-yilligi nishonlanadigan joriy yilda tashkilotga raislik qilish mo‘ljallangan rejalar ijrosini muvaffaqiyatli amalga oshirish bo‘yicha mas’uliyatni yanada oshiradi.
Prezidentimiz Islom Karimovning 2016-yil 21-yanvardagi Toshkent shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlari kengashi yig‘ilishi hamda O‘zbekiston Respublikasining ShHTga raisligi doirasidagi boshqa tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risidagi qaroriga muvofiq, mamlakatimizda ushbu yirik anjumanga puxta hozirlik ko‘rilmoqda. O‘zbekiston ShHTdagi raisligi davrida mavjud an’analarga rioya qilib, a’zo davlatlar manfaatlariga mos amaliy va ishonchli hamkorlikni izchil kengaytirish va rivojlantirish, tashkilotning xalqaro maydondagi obro‘sini yanada yuksaltirish tamoyillariga qat’iy amal qilmoqda.
Mamlakatimizning ShHTga raisligi doirasida tashkilot xalqaro aloqalarini yanada rivojlantirish, me’yoriy-huquqiy asosini mustahkamlash, uning Xartiyasidagi maqsadlar, vazifalar va tamoyillarga muvofiqlikni saqlagan holda xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash bilan bog‘liq tashabbuslarni ishlab chiqish va hayotga tatbiq etish orqali tashkilot faoliyati samaradorligini oshirishga munosib hissa qo‘shmoqda.

ШОС вносит достойный вклад в укрепление мира и стабильности в регионе
Международный авторитет Узбекистана постоянно растет благодаря динамичному развитию всех сфер, проводимой нашим государством миролюбивой политике и последовательным усилиям по обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
В нашей стране, неуклонно идущей под руководством Президента Ислама Каримова по собственному пути развития, разработан стратегический механизм достижения поставленных высоких целей по вхождению в число развитых государств мира. В этом процессе Узбекистан уделяет особое внимание развитию международного сотрудничества, в том числе в рамках авторитетных международных организаций. Одной из них является Шанхайская организация сотрудничества (ШОС).
Шанхайская организация сотрудничества, образованная 15 июня 2001 года в китайском городе Шанхае, стала авторитетной международной организацией с твердой позицией, эффективными подходами и конкретными целями деятельности. Растущее влияние и авторитет этой организации при решении актуальных проблем глобального социально-экономического, международного значения, обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого развития в мире закономерно обуславливает возрастающую заинтересованность многих государств стать полноценными членами ШОС, быть наблюдателями при ней, а также партнерами по диалогу.
С момента образования членами ШОС являются Узбекистан, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Россия и Таджикистан. Индия, Пакистан, Афганистан, Иран, Монголия и Беларусь принимают участие в деятельности ШОС в качестве наблюдателей, а Турция, Шри-Ланка, Азербайджан, Армения, Камбоджа и Непал имеют статус партнеров по диалогу. После прошлогоднего Уфимского саммита начался процесс вступления в ШОС Индии и Пакистана.
За минувший период страны-участницы ШОС проделали весомую работу по укреплению взаимоотношений, основанных на доверии и добрососедстве, развитию двухстороннего и многостороннего эффективного партнерства в торгово-экономической, общественно-политической, научно-технической, культурно-гуманитарной сферах, укреплению мира и спокойствия, обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
В деятельности ШОС строго соблюдаются принципы взаимного доверия и заинтересованности, равенства, коллегиальности, уважения культурного разнообразия, совместного стремления к развитию.
ШОС придает приоритетное значение поддержке и развитию регионального экономического сотрудничества, финансированию совместных проектов, активизации прямых контактов деловых людей и финансовых учреждений, развитию сотрудничества в таких сферах, как транспорт, инфраструктура, информационные технологии и телекоммуникации, банковско-финансовая сфера. Укрепление двусторонних и многосторонних связей в сферах науки, образования, инновационных технологий, здравоохранения, сельского хозяйства, экологии и безопасности также является одной из важнейших задач деятельности этой международной организации.
Эффективно работают два постоянно действующих органа ШОС – Секретариат со штаб-квартирой в Пекине и Региональная антитеррористическая структура со штаб-квартирой в Ташкенте. Секретариат является исполнительным органом ШОС, осуществляет организационно-техническое и информационное обеспечение мероприятий, проводимых в рамках организации. К основным задачам Региональной антитеррористической структуры относятся разработка мер по усилению совместного противодействия терроризму, экстремизму и сепаратизму, контрабанде наркотических веществ и оружия, распространению оружия массового поражения, а также предотвращение угроз международной и региональной безопасности.
В современном стремительно меняющемся мире ни одна глобальная проблема не может быть решена усилиями только одного государства. К примеру, проблемы экологии и безопасности требуют активного международного сотрудничества. Также стоит отметить, что в апреле 2010 года, в год председательства Республики Узбекистан в Шанхайской организации сотрудничества, состоялось важное историческое событие в деятельности ШОС – в ходе визита Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна в нашу страну в Ташкенте между секретариатами ООН и ШОС была подписана Совместная декларация о сотрудничестве.
Принятие этого важного документа, положившего начало официальному сотрудничеству ООН и ШОС, создало прочную основу для совместных усилий в решении актуальных вопросов.
Согласно нормам и правилам Шанхайской организации сотрудничества, каждый год председательство в ШОС поочередно переходит к одному из государств-членов. С 11 июля 2015 года в ШОС председательствует Республика Узбекистан.
Следует отметить, что Узбекистан является одним из государств-основоположников ШОС, наша страна до настоящего времени дважды председательствовала в этой организации – в 2003-2004 и 2009-2010 годы. В эти периоды были приняты важные документы и решения о совершенствовании деятельности ШОС, дальнейшем расширении в его рамках сотрудничества в различных направлениях.
Председательство в организации в текущем году, когда будет отмечаться 15-я годовщина ее образования, еще больше повышает ответственность по успешной реализации предусмотренных планов на перспективу.
В соответствии с постановлением Президента Ислама Каримова о подготовке и проведении заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в городе Ташкенте, а также других мероприятий в рамках председательствования Республики Узбекистан в ШОС от 21 января 2016 года в нашей стране проводится активная подготовка к этому крупному мероприятию. Узбекистан в период председательства в ШОС, следуя действующим традициям, строго придерживается и соблюдает принципы последовательного расширения и развития отвечающего интересам государств-членов конструктивного и прочного сотрудничества, обеспечения неуклонного роста авторитета организации на международной арене.
Наша страна в рамках председательства в ШОС вносит достойный вклад в повышение эффективности деятельности организации путем разработки и реализации инициатив, связанных с развитием международных связей, укреплением ее нормативно-правовой базы, обеспечением безопасности и стабильности в соответствии с отраженными в Хартии ШОС целями, задачами и принципами.