Mahsulotlar yetkazib berishda uzilish bo‘lmaydi
Toshkent shahar hokimligida “Toshbozorsavdo” uyushmasining 2015-yildagi faoliyati sarhisobi va 2016-yildagi ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan matbuot anjumanida shular xususida so‘z yuritildi.
Tadbirda Prezidentimiz rahnamoligida mamlakatimiz dehqon bozorlari to‘kin va farovon bo‘lib borayotgani, ularda aholiga sifatli xizmat ko‘rsatilayotgani ta’kidlandi. Barcha bozorlarda sotuvchi va xaridorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratilgan, iste’mol tovarlarining chakana savdosi va sanitariya holati tartibga solingan.
Bugungi kunda “Toshbozorsavdo” uyushmasi tizimida yigirmadan ziyod aksiyadorlik jamiyati va mas’uliyati cheklangan jamiyat mavjud. Ular yigirma bitta asosiy va oltmishdan ortiq kichik bozorlarni (shoxobchalarni) o‘z tarkibiga birlashtirgan. 2015-yilda bozorlar va savdo komplekslarida yig‘ilgan daromad 130,3 milliard so‘mni tashkil etgan.
Bozorlarda raqobatni rivojlantirish, aholiga qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini uzluksiz va arzon narxlarda yetkazib berishda «Elga xizmat» sho‘ba korxonasi muhim o‘rin tutmoqda. Poytaxtimizdagi 12 dehqon bozori va ularning shoxobchalarida oltmishdan ziyod savdo nuqtasi tashkil etilgan. Ularda piyoz, kartoshka, guruch, go‘sht, tovuq go‘shti, dukkakli mahsulotlarning uzluksiz va arzonlashtirilgan savdosi yo‘lga qo‘yilgan.
Dehqon bozorlarida go‘sht, tuxum va tirik baliq mahsulotlarining mo‘tadil narxlarini ta’minlash maqsadida chorvachilik va baliqchilik fermer xo‘jaliklariga, “Parrandasanoat” uyushmasi korxonalariga bozorlarining eng qulay joylaridan savdo nuqtalari ajratib berilgan.
2016-yilda bu boradagi ishlar sifatini yanada oshirish choralari ko‘rilmoqda. Xususan, bahorda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining uzilishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida Surxondaryo viloyatida 250 gektarda uyushma buyurtmasi asosida ertapishar kartoshka, piyoz va boshqa qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirilmoqda.

Обеспечение бесперебойной поставки продукции
В нынешнем году на современном уровне будет проведена реконструкция дехканских рынков Эски жува, Авиасозлар, Сергели в Ташкенте. В АО “Тошкент кишлок хужалик махсулотлари улгуржи бозори” продолжаются строительные работы. В специализированных павильонах крытого рынка, который станет крупным торговым комплексом, будут созданы условия для реализации продукции прямо с машин.
Об этом говорилось на состоявшейся в хокимияте города Ташкента пресс-конференции, посвященной итогам деятельности ассоциации “Тошбозорсавдо” в 2015 году и приоритетным задачам на 2016 год.
На мероприятии отмечалось, что под руководством Президента нашей страны проводится работа по обеспечению дехканских рынков разнообразной продукцией, предоставлению населению качественных услуг. На всех рынках для продавцов и покупателей созданы необходимые условия, поддерживается соответствующее санитарное состояние и упорядочена розничная торговля товарами потребления.
В настоящее время в системе ассоциации “Тошбозорсавдо” действуют более двадцати акционерных обществ и обществ с ограниченной ответственностью. Они объединяют 21 основной и более 60 малых рынков (филиалов). В 2015 году доход рынков и торговых комплексов составил 130,3 миллиарда сумов.
В развитии рыночной конкуренции, обеспечении бесперебойной поставки населению сельскохозяйственной продукции по доступным ценам весомый вклад вносит дочернее предприятие «Элга хизмат». На 12 дехканских рынках столицы и их филиалах действуют более шестидесяти торговых точек этого предприятия. Осуществляется реализация по низким ценам лука, картофеля, риса, мяса, диетического мяса, бобовых культур.
В целях обеспечения реализации на дехканских рынках мяса, яиц и живой рыбы по приемлемым ценам животноводческим и рыбоводческим фермерским хозяйствам, предприятиям ассоциации “Паррандасаноат” выделены торговые точки в самых удобных местах рынков.
В нынешнем году осуществляются необходимые меры по совершенствованию этой работы. В частности, в целях обеспечения бесперебойной реализации сельскохозяйственной продукции в весенний период в Сурхандарьинской области на 250 гектарах по заказу ассоциации выращиваются ранний картофель, лук и другие сельскохозяйственные культуры.