Milliy matbuot markazida “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati tomonidan tashkil etilgan matbuot anjumanida 2015-yil yakunlari sarhisob qilinib, mamlakatimiz to‘qimachilik va tikuvchilik-trikotaj sanoatini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda mavjud ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish maqsadida yangi korxonalar tashkil etishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar davom ettirilayotgani ta’kidlandi. Prezidentimizning 2015-yil 4-martdagi “2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta’minlash chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
“O‘zbekengilsanoat” ushbu hujjatga muvofiq korxonalarning ishlab chiqarish quvvatlarini yangilash, innovatsion texnologiyalarni joriy etish, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirmoqda. Xususan, 2015-yilda tarmoq korxonalari tomonidan 3 trillion so‘mdan ortiq sanoat mahsulotlari, 1 trillion so‘mdan ziyod xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarildi.
“O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati korxonalari xorijiy bozorlardagi ishtirokini tobora kengaytirmoqda. Hisobot davrida eksport ko‘rsatkichlari 1 milliard dollardan oshgani, eksportchi korxonalar soni 254 taga yetib, bu aksiyadorlik jamiyati tarkibidagi korxonalarning 89 foizini tashkil etgani ham buning yorqin tasdig‘idir. Soha korxonalari eksport qilayotgan mahsulotlar tarkibiga bambukli, modal va aralash kalava, jakkard va rigel mato, yangi tur va modeldagi, turli rasmlar solingan tayyor tikuvchilik-trikotaj buyumlari kiritildi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, umumiy eksport hajmida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega tovarlar ulushi 42 foizga yetdi.
Bugun mamlakatimizda tayyorlanayotgan to‘qimachilik va tikuvchilik-trikotaj mahsulotlari dunyoning 55 dan ortiq davlatiga eksport qilinmoqda. O‘tgan yili mahsulotlarimizni Kolumbiya, Braziliya, Salvador, Pokiston, Gruziya, Xorvatiya, Nigeriya va boshqa mamlakatlarga yetkazib berish yo‘lga qo‘yildi. Tashqi savdo bozorlarini diversifikatsiya qilish, eksport qilinadigan tovarlar turini kengaytirish maqsadida soha korxonalari Germaniya, Koreya Respublikasi, Xitoy, Rossiya, Belarus, Latviya, Turkiya va boshqa davlatlarda o‘tkazilgan xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazma-yarmarkalarda ishtirok etdi.
Chet el investitsiyalarini jalb qilish, yangi zamonaviy korxonalar tashkil etish va mavjud ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish 2015-yilda “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati faoliyatining muhim yo‘nalishi bo‘ldi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasining 2015-yilga mo‘ljallangan Investitsiya dasturi doirasida sohaga 187,3 million dollar jalb etildi va bu 2014-yilga nisbatan 2,7 foizga ko‘pdir. 2015-yilda 33 yangi korxona ishga tushirilib, 12,5 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratildi.
Sport mahsulotlari ishlab chiqarish jamiyat faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Shu munosabat bilan soha korxonalarida bolalar sport kiyimlari dizayni tayyorlanib, ularni ommaviy ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Masalan, 2015-yilda qiymati 190,8 milliard so‘mdan ziyod shu turdagi mahsulotlar ishlab chiqarildi va bu 2014-yilga qaraganda 12,2 foizga ko‘p.
Joriy yilda “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati korxonalari yuqori qo‘shimcha qiymatga ega tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirishni davom ettiradi. Bu jarayonda eksport hajmini ko‘paytirish, chet el investitsiyalarini jalb qilish va bolalar sport kiyimlari ishlab chiqarishni ko‘paytirishga alohida e’tibor qaratiladi. 2016-yil oxiriga qadar eksport ko‘rsatkichlarini 1,1 milliard dollarga yetkazish, 32 investitsiya loyihasini amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Mazkur loyihalar doirasida 24 yangi korxona tashkil etilib, faoliyat ko‘rsatayotgan 8 korxona modernizatsiya qilinadi. Buning samarasida yangi, jumladan, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari uchun ham 12 ming 700 ish o‘rni tashkil etilishi mo‘ljallanmoqda.

Легкая промышленность наращивает объемы производства
В Национальном пресс-центре Узбекистана прошла пресс-конференция, организованная АО “Узбекенгилсаноат”. На мероприятии были подведены итоги 2015 года и обсуждены вопросы дальнейшего развития текстильной и швейно-трикотажной промышленности нашей страны.
Было отмечено, что в Узбекистане продолжаются широкомасштабные реформы, направленные на модернизацию, техническое и технологическое обновление действующих производств, создание новых предприятий в целях налаживания выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью. Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ Президента Ислама Каримова “О программе мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы” от 4 марта 2015 года.
В соответствии с этим документом большую работу по обновлению мощностей предприятий, внедрению инновационных технологий, повышению объемов выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью проводит АО “Узбекенгилсаноат”. Так, только в 2015 году объемы произведенной предприятиями этой отрасли промышленной продукции превысили 3 триллиона сумов, товаров народного потребления – 1 триллион сумов.
Предприятия АО “Узбекенгилсаноат” продолжают активно наращивать свое присутствие на зарубежных рынках. Подтверждением тому служит рост экспортных показателей, которые за отчетный период превысили 1 миллиард долларов, а количество предприятий-экспортеров достигло 254, что составило 89 процентов от общего числа предприятий “Узбекенгилсаноат”. В структуру их экспорта были включены новые виды текстильной продукции: бамбуковая, модальная и смесовая пряжи, жаккардовое и ригельное полотно, готовые швейно-трикотажные изделия новых видов, моделей, рисунков и переплетений. По итогам прошлого года доля товаров с высокой добавленной стоимостью в общем объеме экспорта достигла 42 процента.
Следует отметить, что отечественная текстильная и швейно-трикотажная продукция поставляется более чем в 55 стран. В прошлом году освоены новые рынки сбыта – Колумбия, Бразилия, Сальвадор, Пакистан, Грузия, Хорватия, Нигерия и другие. В целях диверсификации внешних рынков сбыта, расширения номенклатуры экспорта продукции предприятия приняли участие в работе международных специализированных выставок-ярмарок в Германии, Республике Корея, Китае, России, Беларуси, Латвии, Турции и других странах.
Важными направлениями в работе “Узбекенгилсаноат” в прошлом году стали привлечение иностранных инвестиций и открытие новых совместных предприятий, расширение действующих производств. По итогам 2015 года в сферу в рамках Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2015 год привлечено 187,3 миллиона долларов, что на 2,7 процента больше по сравнению с показателями 2014 года. В прошлом году был осуществлен ввод 33 новых предприятий, создано более 12,5 тысячи новых рабочих мест.
АО «Узбекенгилсаноат» одним из приоритетных направлений своей деятельности определило выпуск продукции спортивного назначения. В соответствии с этим на предприятиях отрасли был разработан дизайн детской спортивной одежды и налажен ее массовый выпуск. Так, по итогам 2015 года объемы производства этой продукции превысили 190,8 миллиарда сумов, что на 12,2 процента больше по сравнению с 2014 годом.
В этом году предприятия АО “Узбекенгилсаноат” продолжат работу по увеличению объемов производства готовой продукции с высокой добавленной стоимостью. Особый акцент будет сделан на повышение объемов экспорта, привлечение зарубежных инвестиций, выпуск детской спортивной одежды. Так, до конца 2016 года планируется увеличить экспортные показатели до 1,1 миллиарда долларов, реализовать 32 инвестиционных проекта, в рамках которых будет создано 24 новых и модернизировано 8 действующих предприятий. При этом ожидается создание 12 тысяч 700 новых рабочих мест, в том числе для выпускников профессиональных колледжей и лицеев.