O‘zbekiston faxriylarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi markaziy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu jamoat tashkilotining 2015-yilgi faoliyati atroflicha sarhisob etilgan yig‘ilishda vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari, jamg‘armaning joylardagi bo‘limlari mutasaddilari, mahalla faollari ishtirok etdi.
“Nuroniy” jamg‘armasi markaziy kengashi raisining o‘rinbosari Sh.Usmonov va boshqalar Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan hayotga keng tatbiq etilgan “Keksalarni e’zozlash yili” Davlat dasturi yoshi ulug‘ yurtdoshlarimizga g‘amxo‘rlik va e’tibor ko‘rsatish, salomatligini mustahkamlashga doir ibratli ishlar ko‘lamini yanada kengaytirish imkonini berganini ta’kidladi.
O‘tgan 2015-yil davomida nuroniylarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, salomatligini yaxshilash, sog‘lomlashtirish masalasi doimiy e’tiborda bo‘ldi. «Jasorat, burch, matonat» shiori ostida yurtimizning barcha hududlarida, maktab, kasb-hunar kollejlarida yoshlarning keksa avlod vakillari bilan uchrashuv va davra suhbatlari o‘tkazildi. Faxriylar uchun bayram dasturxonlari tuzalib, sovg‘alar topshirildi.
Mustaqillik bayrami arafasida Xotin-qizlar qo‘mitasi, Respublika Ma’naviyat targ‘ibot markazi, «Mahalla» xayriya jamoat fondi, «Kamolot» yoshlar ijtimoiy harakati bilan hamkorlikda «Betakrorimsan, yagonasan, ona Vatanim – O‘zbekistonim!» shiori ostida madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazildi. Yoshlarni vatanparvarlik, fidoyilik, shukronalik, halollik, tinch va osuda kunlarimizning qadriga yetishga undashda nuroniylarning ibratli hayot tajribasidan keng foydalanish doimiy e’tiborda bo‘ldi.
Keksalar uchun spektakllar, konsertlar, badiiy filmlar, ko‘rgazmalar namoyishi, muzeylarga tashriflar tashkil etildi. 28 mingdan ortiq urush va mehnat faxriysi uchun tarixiy shaharlar, muqaddas qadamjolarga sayohat va ziyoratlar uyushtirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan o‘tkazilgan tanlov asosida Kosonsoy tumanidagi «Qadrlash» faxriylar dam olish maskani uchun zarur jihozlar sotib olinib, tinch va osoyishta kunlarni qadrlashga chorlovchi kitoblar chop etildi.
Yig‘ilishda mazkur jamoat tashkilotining Sog‘lom ona va bola yilidagi rejalari belgilab olindi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Respublika Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi E.Bositxonova so‘zga chiqdi.

Страна, где ветеранам – почет, молодежи – внимание
Состоялось расширенное заседание Центрального совета Фонда социальной поддержки ветеранов Узбекистана “Нуроний”.
В заседании, на котором были подведены итоги работы в 2015 году, приняли участие представители министерств и ведомств, общественных организаций, территориальных отделений фонда, активисты махаллей.
Первый заместитель председателя Центрального совета фонда “Нуроний” Ш.Усмонов и другие отметили, что принятая по инициативе Президента Ислама Каримова Государственная программа “Год внимания и заботы о старшем поколении” послужила дальнейшему расширению масштабов благородной работы по проявлению особого внимания и заботы о наших пожилых соотечественниках, укреплению их здоровья.
В 2015 году в центре постоянного внимания находился вопрос проведения медицинского осмотра и оздоровления представителей старшего поколения. Во всех регионах нашей страны, в школах и профессиональных колледжах проводились встречи и беседы за «круглым столом» молодежи с ветеранами. Для почтенных аксакалов и матерей были накрыты праздничные дастарханы, вручены подарки.
В честь Дня независимости совместно с Комитетом женщин, Республиканским центром духовности, благотворительным общественным фондом «Махалла», общественным движением молодежи «Камолот» были проведены культурно-просветительские мероприятия под девизом «Ты неповторим, ты дорог мне, родной мой Узбекистан!». Уделялось постоянное внимание широкому использованию богатого жизненного опыта представителей старшего поколения в воспитании молодежи в духе патриотизма, самоотверженности, необходимости ценить царящие в нашей стране мир и спокойствие.
Для пожилых людей были организованы показы спектаклей, концертов, художественных фильмов, посещение музеев и выставок. Более 28 тысяч ветеранов войны и труда стали участниками организованных для них экскурсий по нашим историческим городам, священным местам поклонения.
На основе конкурса, проведенного Общественным фондом по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан, для расположенного в Касансайском районе санатория ветеранов «Кадрлаш» было закуплено необходимое оборудование, изданы книги, призывающие ценить мирные и спокойные дни.
На заседании были намечены задачи этой общественной организации на 2016 год – Год здоровой матери и ребенка.