Milliy matbuot markazida O‘zbekiston avtomobil va daryo transporti agentligining 2015-yildagi faoliyati yakunlari hamda joriy yildagi rejalariga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston avtomobil va daryo transporti agentligi boshlig‘i o‘rinbosari Sh.Shovahobov va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida mamlakatimizda avtomobil transporti xizmatlari ko‘rsatishni rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar yuqori samaralar berayotganini ta’kidladi.
Iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida bo‘lgani kabi avtomobil transporti xizmatlari bozorida ham raqobat muhiti shakllantirilgan. Yo‘lovchi tashish yo‘nalishlari uchun ochiq tender tanlovlari o‘tkazilayotgani, tashuvchilarga teng va keng sharoit yaratilayotgani samarasida xizmat ko‘rsatish sifati oshmoqda.
2015-yilda o‘tkazilgan 133 ochiq tender asosida 1116 yo‘lovchi tashish yo‘nalishi xo‘jalik subyektlariga berilgan. Tijorat asosida foydalanish maqsadida 587 yuk avtomobili, 85 mikroavtobus va 445 yengil avtomobil xarid qilingan. 65 yangi yo‘lovchi tashish yo‘nalishi tashkil etilgan. Ko‘plab daryo transporti vositasi texnik ko‘rikdan o‘tkazilib, yangilari ro‘yxatga olingan.
Agentlik va uning barcha hududiy bo‘limlarida litsenziya berishning soddalashtirilgan tartibi – “yagona darcha” tamoyili joriy etilgan. O‘tgan yili xo‘jalik subyektlariga 2785 litsenziya va 182 ming donadan ziyod litsenziya varaqasi berilgan.
Hukumatlararo bitimlar doirasida 24 xorijiy mamlakatning transport bo‘yicha vakolatli organlari bilan xalqaro yuk tashuvlarini amalga oshirish uchun 30 ming 520 dona ruxsatnoma blankasi teng huquqlilik asosida almashtirilgan.
Joriy yilda avtotransport xizmatlari va servisni yanada rivojlantirish, yangi yo‘nalishlar tashkil etish hamda tashuvchilar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qator chora-tadbirlar belgilangan.

Итоги и дальнейшие планы
В Национальном пресс-центре прошла пресс-конференция, посвященная итогам деятельности Узбекского агентства автомобильного и речного транспорта в 2015 году и планам на текущий год.
Заместитель начальника Узбекского агентства автомобильного и речного транспорта Ш.Шовахобов и другие отметили, что осуществляемые под руководством Президента нашей страны меры по развитию услуг автомобильного транспорта дают свои высокие результаты.
Как и во всех отраслях экономики, на рынке автотранспортных услуг сформирована здоровая конкурентная среда. Проведение открытых тендеров по размещению маршрутов перевозки пассажиров, создание равных и широких условий для перевозчиков способствует повышению качества услуг.
В 2015 году проведено 133 открытых тендера, хозяйствующим субъектам передано 1116 пассажирских маршрутов. Перевозчиками для коммерческих целей были приобретены 587 грузовых автомобилей, 85 микроавтобусов и 445 легковых автомобилей. Проведен технический осмотр средств речного транспорта, зарегистрированы новые суда.
В агентстве и во всех его территориальных отделениях внедрен упрощенный порядок выдачи лицензий по принципу "Одно окно". В минувшем году хозяйствующим субъектам выдано 2785 лицензий и более 182 тысяч лицензионных карточек.
В рамках межправительственных соглашений по осуществлению международных автомобильных грузоперевозок на основе равноправия с полномочными транспортными органами 24 зарубежных стран произведен обмен 30520 разрешительными бланками.
В текущем году намечен ряд мер по дальнейшему развитию автотранспортных услуг и сервиса, организации новых маршрутов и поддержке деятельности перевозчиков.