Berlinda O‘zbekiston mahsulotlari eksporti bo‘yicha qiymati 91,2 million AQCh dollariga teng bo‘lgan shartnomalar imzolandi
2016-01-28
O‘zbekiston o‘tgan hafta Germaniya poytaxbida bo‘lib o‘tgan “Yashil hafta-2016” Oziq-ovqat sanoati, bog‘dorchilik, qishloq va o‘rmon xo‘jaligi xalqaro ko‘rgazmasida o‘zining agrosanoat salohiyatini munosib ravishda namoyish etdi.
Respublikamizning 180 kvadrat metr sahndan iborat milliy bo‘lmasida sarxil meva-sabzovotlar, ziravorlar, poliz, yog‘-moy, to‘qimachilik sanoati mahsulotlari va boshqa turli noz-ne'matlarning boy to‘plami namoyish qilindi.
“Yashil hafta-2016” ko‘rgazmasi kunlari O‘zbekiston bo‘lmasiga minglab mehmonlar - biznes vakillari, qishloq xo‘jaligi sohasi mutaxassislari hamda Germaniya, butun Yevropa mintaqasi davlatlari va dunyoning boshqa mamlakatlarining vakillari kelishdi.
Mamlakatimiz delegatsiyasining mazkur ko‘rgazmadagi ishtiroki samarali bo‘ldi. O‘zbekiston mahsulotlari eksporti bo‘yicha qiymati 91,2 million AQSH dollariga teng bo‘lgan shartnomalarning imzolangani buni tasdiqlaydi. O‘lkamiz mahsulotlari dunyoning 11 mamlakatiga, jumladan, Germaniya, Belgiya, Finlyandiya, Chexiya, Xorvatiya, Polsha, Latviya, Litva, Turkiya va boshqa mamlakatlarga yetkaziladi.
“Jahon” axborot agentligining Berlindagi muxbiri O‘zbekiston bo‘lmasi mehmonlarining ayrimlari bilan suhbatda bo‘lib, ular orttirgan taassurotlar bilan qiziqdi.
Bavaraiyalik tadbirkor Matias Kleyngens O‘zbekiston bilan, uning ulkan salohiyati bilan yaqindan tanishganidan mamnun bo‘lganini ma'lum qilar ekan, yuksak did bilan bezatilgan, respublika iqtisodiyotining agrosanoat jabhasidagi imkoniyatlarni o‘zida yaqqol ifoda etgan mamlakatimiz bo‘lmasi ko‘rgazma davomida ko‘pchilikning e'tiborini o‘ziga jalb etganini aytdi.
- Bu yerda mamlakatingizning zamonaviy taraqqiyoti, uning e'tiborga molik iqtisodiy, sarmoyaviy va sayyohlik salohiyati munosib ravishda taqdim etildi, - dedi u. - Respublikangiz bo‘lmasiga kelganlar saxiy o‘zbek zaminida yetishtirilgan noz-ne'matlardan tatib ko‘rish imkoniyatiga ham ega bo‘lishar ekan, ularning ajoyib ta'mi va sifatiga yuqori baho berdilar. Umid qilamanki, hademay O‘zbekistonda yetishtirilgan shirin-shakar qovunlar va boshqa quruq mevalar Germaniyaning va, albatta, Bavariyaning supermarketlarida ham paydo bo‘ladi. Ishonchim komilki, O‘zbekistonning bunday xalqaro tadbirlarda ishtirok etishi mamlakatingiz mahsulotlarini jahon bozorida faol ilgari surishga ko‘maklashadi.
O‘z navbatida, germaniyalik biznesmen Folker Shreder ham mamlakatimizning «gastronomiya nuqtai nazaridan jozibadorligini» e'tirof etar ekan, quyidagi fikrlarini bildirdi:
- Uzumchilik va sharob ishlab chiqarish sohasining mutaxassisi sifatida har yili “Yashil hafta” ko‘rgazmasi davomida boshqa mamlakatlarning tajribasi va erishgan muvaffaqiyatlari bilan qiziqaman. Shunisi quvonarliki, O‘zbekiston sharob ishlab chiqarish hajmlarini ko‘paytirish, ularni dunyo mamlakatlariga eksport qilish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha salmoqli ishlarni hayotga tadbiq etmoqda. Tarmoq korxonalarining Berlindagi bu nufuzli ko‘rgazmada faol ishtirok etayotgani ham bu fikrni tasdiqlaydi. O‘zbekiston bo‘lmasida yurtingizda ishlab chiqarilgan sharoblarning namunalaridan tatib ko‘rar ekanman, ular sifati va ta'mi jihatidan Yevropa mahsulotlaridan sira qolishmasligiga amin bo‘ldim.
Eslatib o‘tamiz, har yili Berlinda bo‘lib o‘tadigan “Yashil hafta” Oziq-ovqat sanoati, bog‘dorchilik, qishloq va o‘rmon xo‘jaligi xalqaro ko‘rgazmasi jahonda bu yo‘nalishdagi eng yirik anjuman hisoblanadi. Tashkilotchilarning ma'lumotlarida qayd etilishicha, joriy yili mazkur ko‘rgazmada dunyoning 70 dan ortiq mamlakatidan 2 mingdan ziyod eksponent ishtirok etdi. Ko‘rgazma ishi qariyb 5 ming nafar jurnalist tomonidan yoritildi.

$91,2 млн. - в Берлине подписаны контракты по экспорту узбекской продукции на эту сумму
Узбекистан достойно представил свой агропромышленный потенциал на международной сельскохозяйственной ярмарке «Зеленая неделя – 2016», состоявшейся на прошлой неделе в столице Германии.
На национальном стенде республики, развернутом на площадке в 180 кв.м., экспонировался широкий ассортимент свежих фруктов, овощей и бахчевых, сухофруктов, масложировой и винодельческой продукции, специй и приправ, продуктов переработки плодоовощных культур – соков, джемов, различной консервированной продукции, а также товаров текстильной промышленности.
В период работы «Зеленой недели» стенд Узбекистана посетили тысячи гостей - представители бизнеса, специалисты сельскохозяйственной сферы и просто жители Германии и других стран Европы и мира.
О плодотворности участия узбекской делегации в выставке свидетельствует подписание контрактов и соглашений на экспорт в европейские страны плодоовощной и текстильной продукции на сумму более $91,2 млн. Эта продукция Узбекистана будет поставлена в 11 стран мира, в том числе Германию, Бельгию, Финляндию, Чехию, Хорватию, Польшу, Латвию, Литву, Турцию и другие.
Корреспондент ИА «Жахон» в Берлине побеседовал с некоторыми посетителями стенда и поинтересовался их впечатлениями.
В своем интервью предприниматель из Баварии Матиас Клейнгенц отметил, что был рад близко соприкоснуться с Узбекистаном и узнать о его огромном потенциале.
- Стенд республики, современно оформленный и наглядно раскрывающий возможности аграрно-промышленного сектора экономики, привлек всеобщее внимание, - подчеркнул он. - Здесь, наряду с прекрасной презентацией современного развития Узбекистана, его широкого экономического, инвестиционного и туристического потенциала, посетители смогли также попробовать плоды щедрой узбекской земли и убедиться в их превосходных вкусовых качествах. Надеюсь, что совсем скоро эти сладкие дыни и сухофрукты появятся в супермаркетах Германии и, соответственно, Баварии. Уверен, что участие Узбекистана в подобных международных форумах будет способствовать эффективному продвижению узбекской продукции на мировом рынке.
В свою очередь, бизнесмен Фолькер Шредер, высоко оценив «гастрономическую привлекательность» нашей страны, отметил следующее:
- Являясь специалистом по виноградарству и производству вина, на каждой ярмарке «Зеленая неделя» я интересуюсь опытом и достижениями других стран, производящих высококачественные вина, - поделился он. - Отрадно, что Узбекистан прилагает большие усилия для увеличения объемов производства винодельческой продукции и наращивания ее экспорта. Участие в «Зеленой неделе» в Берлине с широким ассортиментом товаров пищевой и винодельческой промышленности является ярким тому подтверждением.
Посещая ваш национальный стенд, я имел возможность продегустировать отборные сорта вин, и должен сказать, что по качеству и вкусу они не уступают европейским аналогам.
Напомним, что международная выставка продовольственной промышленности, сельского, лесного и садоводческого хозяйства «Зеленая неделя - 2016» проводится ежегодно в Берлине и является крупнейшей в мире в своей области. По информации организаторов, в этом году в ней приняло участие свыше 2 тысяч экспонентов из более 70 стран мира, а работу форума освещали около 5 тысяч журналистов.