Yil yakunlari sarhisobi
O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligida bo‘lib o‘tgan hay’at yig‘ilishida 2015-yil yakunlari sarhisob qilinib, 2016-yilgi ustuvor vazifalar belgilandi.
O‘zbekiston Respublikasi favqulodda vaziyatlar vaziri T.Xudoybergenov va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida hayotga tatbiq etilgan favqulodda vaziyatlarning oldini olish va bunday holatlarda harakat qilish tizimi mamlakatimizda fuqaro muhofazasi va aholini himoya qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan izchil ishlarni yanada takomillashtirishda muhim omil bo‘lib xizmat qilayotganini ta’kidladi.
2015-yilda Favqulodda vaziyatlar vazirligining harbiy tuzilmalari va vositalarini favqulodda vaziyatlarda harakat qilishga tayyorlashga doir barcha chora-tadbirlar to‘liq amalga oshirildi.
Masalan, vazirlikning hududiy boshqarmalari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Gidrometeorologiya xizmati markazi, Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi bilan hamkorlikda suv toshqinlari va ko‘chkilar yuz berishi xavfi mavjud bo‘lgan hududlarni o‘rgandi. Tog‘lardagi qor zaxirasi va yuqori tog‘ hududlaridagi ko‘llar holatini baholash maqsadida Qashqadaryo, Surxondaryo, Namangan va Toshkent viloyatlarining tog‘li hududlarida aerovizual kuzatuvlar olib borildi.
O‘tgan yili daryolarning toshgan suvlarni o‘tkazish imkoniyatini oshirish va qirg‘oqlarini mustahkamlash maqsadida Norin daryosining aholi zich joylashgan qirg‘oqlari mustahkamlandi. Namangan viloyati hududidan o‘tadigan Sirdaryo daryosining qirg‘oqlari betonlandi. Shuningdek, Zarafshon daryosidagi «Ravotxo‘ja» dambasining 4,91 kilometrlik uchastkasini qurish va rekonstruksiya qilish ishlari davom ettirilmoqda.
Qutqaruvchilarning aniq va tartibli harakatlanishini ta’minlash, tayyorgarligini oshirish maqsadida muntazam o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazilmoqda. Hisobot davrida o‘tkazilgan 31 qo‘mondonlik-shtab va 647 maxsus taktik-o‘quv mashg‘ulotida 110 mingdan ziyod xodim ishtirok etdi, qariyb 18 ming maxsus texnika jalb qilindi.
Aholini yuz berishi mumkin bo‘lgan xavflardan o‘z vaqtida ogohlantirish favqulodda vaziyatlarning oldini olishda muhim o‘rin tutadi. Xususan, o‘tgan yili mobil aloqa operatorlari orqali 130 dan ortiq SMS-xabarlar jo‘natildi.
Yig‘ilishda 2016-yil uchun ustuvor vazifalar belgilab olindi. Qutqaruv xizmatlarining yuz berishi mumkin bo‘lgan tabiiy va texnogen tusdagi favqulodda vaziyatlarga tayyorgarligini yanada oshirish, favqulodda vaziyatlarning oldini olish va bartaraf etishda ilg‘or xorijiy tajribalarni o‘rganish va qo‘llash, shuningdek, Sog‘lom ona va bola yilida belgilangan tadbirlarni amalga oshirish shular jumlasidandir.

Состоялось заседание коллегии Министерства по чрезвычайным ситуациям, на котором были подведены итоги 2015 года и определены приоритетные задачи на 2016 год.
Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан Т.Худайбергенов отметил, что созданная под руководством Президента Ислама Каримова система предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях служит важным фактором совершенствования работы по гражданской защите нашей страны и населения.
Было отмечено, что в 2015 году все мероприятия по подготовке сил и средств МЧС Узбекистана к реагированию на чрезвычайные ситуации выполнены.
Так, региональными управлениями министерства в сотрудничестве с Центром гидрометеорологической службы «Узгидромет», Государственным комитетом по геологии и минеральным ресурсам были изучены территории с риском возникновения наводнений, паводков и лавин. Для оценки снежных запасов в горах и состояния высокогорных озер велось аэровизуальное наблюдение в горных районах Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Наманганской и Ташкентской областей.
В целях повышения пропускной способности паводковых стоков и укрепления берегов рек в истекшем году были укреплены густонаселенные берега реки Нарин, забетонированы берега реки Сырдарьи в Наманганской области. Кроме того, продолжаются работы по строительству и реконструкции 4,91-километрового участка дамбы «Равотхужа» на реке Заравшан.
Для обеспечения четких и слаженных действий спасателей, а также повышения их профессиональной подготовки регулярно проводятся учения. В отчетном периоде было проведено 31 командно-штабное и 647 специально-тактических учений, в которых приняли участие более 110 тысяч сотрудников, задействовано почти 18 тысяч единиц спецтехники.
Важное место в профилактике чрезвычайных ситуаций занимают меры по своевременному оповещению населения о возможных угрозах. Так, за прошедший год через мобильных операторов было отправлено более 130 SMS- сообщений.
На заседании были определены приоритетные задачи на 2016 год, в частности, дальнейшее повышение готовности служб спасения к возможным чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера, изучение и применение передового зарубежного опыта в профилактике и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, а также реализация мероприятий в рамках Года здоровой матери и ребенка.