Markaziy saylov komissiyasida
Joriy yilning 26-yanvar kuni Markaziy saylov komissiyasining majlisi bo‘lib o‘tdi. Uni Komissiya raisi M.Abdusalomov boshqardi.
Majlisda Markaziy saylov komissiyasining 2015-yilda amalga oshirgan faoliyati to‘g‘risidagi masala ko‘rib chiqildi hamda Komissiyaning 2016 yil birinchi yarmiga mo‘ljallangan ish rejasi muhokama etildi.
Majlisda ta’kidlanganidek, Komissiyaning 2015-yildagi faoliyati O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, amaldagi saylov qonunchiligi, Komissiyaning normativ-huquqiy hujjatlariga muvofiq amalga oshirildi va asosan parlament va prezidentlik saylovlariga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazish bo‘yicha tadbirlarni amalga oshirishga qaratildi. Butun saylov kampaniyasining ochiqligi va oshkoraligi milliy va xorijiy OAV faol ishtirokida ta’minlandi.
Hisobot yilida Komissiyaning 22 ta majlisi o‘tkazilib, ularda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, Senat a’zolari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovlari va Komissiya faoliyatining boshqa jihatlari bilan bog‘liq 46 ta qaror qabul qilindi.
Markaziy saylov komissiyasi BSOA, YeXHT, MDH, ShHT doirasida xalqaro hamkorligini rivojlantirdi hamda xorijiy mamlakatlar saylov organlari bilan ikki tomonlama aloqalarini mustahkamlab kelmoqda. Shuningdek, Markaziy saylov komissiyasining vakillari Dominikan Respublikasida bo‘lib o‘tgan BSOA Bosh assambleyasining ishida ishtirok etdi. YeXHT ko‘magida Buyuk Britaniya, Daniyaning saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish tajribasi, Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxatini shakllantirish va qo‘llash amaliyoti o‘rganildi. Markaziy saylov komissiyasining vakillari MDH va ShHT missiyalari, BSOA ekspertlari tarkibida Belarus Respublikasi, Armaniston, Qozog‘iston, Ozarbayjon, Qirg‘izston kabi MDH qator mamlakatlaridagi saylov va referendumlarni kuzatishda qatnashdilar bundan tashqari, saylov huquqi sohasidagi milliy ekspertlarimiz Serbiya, Koreya Respublikasi, Hindistonda tashkil etilgan o‘quv treninglarida ishtirok etdilar.
Komissiya a’zolari Markaziy saylov komissiyasining tegishli normativ-huquqiy hujjatlarini 2015-yil 29-dekabrda qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kirtish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga muvofiqlashtirish masalasini ko‘rib chiqdilar.

В Центральной избирательной комиссии
26 января текущего года состоялось заседание Центральной избирательной комиссии, которое вел ее председатель М.Абдусаломов.
На заседании рассмотрен вопрос о деятельности Центризбиркома в 2015 году и обсужден план ее работы на первое полугодие 2016 года.
В ходе заседания отмечалось, что деятельность Комиссии в 2015 году осуществлялась в соответствии с Конституцией Республики Узбекистан, действующим законодательством о выборах, нормативными-правовыми актами Комиссии и была в основном направлена на реализацию мероприятий по подготовке и проведению парламентских и президентских выборов. Обеспечивалась широкая открытость и гласность всей избирательной кампании при активном участии национальных и зарубежных СМИ.
В отчетный период было проведено 22 заседания Комиссии, на которых приняты 46 постановлений, связанных с выборами депутатов Законодательной палаты, членов Сената Олий Мажлиса, Президента Республики Узбекистан, а также другими аспектами деятельности Комиссии.
Центризбирком плодотворно развивал международное сотрудничество в рамках ВАИО, ОБСЕ, СНГ, ШОС, а также укреплял двусторонние связи с избирательными органами зарубежных стран. Так, представители ЦИК приняли участие в работе Генеральной ассамблеи ВАИО, состоявшейся в Доминиканской Республике. При поддержке ОБСЕ изучен опыт подготовки и проведения выборов, а также вопросы формирования и функционирования Единого электронного списка избирателей Великобритании, Дании. Представители Центризбиркома в составе миссий СНГ и ШОС, экспертов ВАИО участвовали в наблюдении за выборами и референдумами в ряде стран СНГ: Республике Беларусь, Армении, Казахстане, Азербайджане, Кыргызстане. Кроме того, национальные эксперты в области избирательного права участвовали в учебных тренингах, организованных в Сербии, Республике Корея, Индии.
Члены Комиссии рассмотрели вопрос приведения нормативно-правовых актов Центризбиркома в соответствие с Законом Республики Узбекистан “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан”, принятым 29 декабря 2015 года.
На заседании были рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Центральной избирательной комиссии.