Salmoqli natijalar, ulkan vazifalar
Urganchda 2015-yil yakunlari va 2016-yilda Xorazm viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Xorazm viloyati hokimi P.Bobojonov boshqargan yig‘ilishda Prezidentimizning mamlakatimizni 2015-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi.
Hisobot davrida viloyatda yalpi hududiy mahsulot hajmi 10,1, xususan, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 21,9, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish 5,9, qurilish ishlari hajmi 13,2, chakana savdo aylanmasi 12,5, jami xizmatlar 13,4 foizga o‘sdi.
Sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi sohalarida jami 559 milliard so‘m miqdoridagi investitsiya o‘zlashtirilishi hisobidan 1 ming 725 loyiha amalga oshirildi hamda 11,6 ming yangi ish o‘rni yaratildi.
Prezidentimizning 2012-yil 22-noyabrdagi “2013-2015-yillarda Xorazm viloyati sanoati salohiyatini rivojlantirish dasturi to‘g‘risida”gi qaroriga asosan o‘tgan uch yil davomida 308 million 500 ming dollar miqdorida investitsiya mablag‘i o‘zlashtirilishi hisobidan 432 sanoat korxonasi faoliyat boshladi. Xususan, 2012-yilda aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan sanoat mahsulotlari hajmi 508 ming so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2015-yilda bu ko‘rsatkich 1 million 358 ming so‘mga yetdi.
Bugungi kunda viloyatda ishlab chiqarilgan sanoat mahsulotlarining 31 foizi mashinasozlik va metallni qayta ishlash sohasiga, 27,2 foizi yengil sanoat, 17,7 foizi oziq-ovqat sanoati va 16,6 foizi boshqa tarmoqlarga to‘g‘ri kelmoqda.
“GM Uzbekistan” aksiyadorlik jamiyatining Xorazm filiali tomonidan bugungi kungacha qariyb 49 ming “Damas”, 2 ming 984 “Orlando” va 1 ming 431 “Labo” avtomobillari ishlab chiqarildi. “UzXMG” qo‘shma korxonasi tomonidan 233 qishloq xo‘jalik texnikaci, jumladan, 149 ekskavator, 72 buldozer va 12 yuk ortgich texnikaci ishlab chiqarildi.
Mahalliylashtirish dasturi ijrosi doirasida Xiva tumanidagi “Xiva maishiy texnika” korxonasida 1 ming 200 muzlatkich va sovutkich, Qo‘shko‘pir tumanidagi “Qo‘shko‘pir Agro Invest” korxonasida 1 million donadan ortiq svetodiod yoritgich ishlab chiqarildi.
Yig‘ilishda aholi bandligini ta’minlash, turizm salohiyatini oshirish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni yanada rivojlantirish, xorijiy investitsiyalarni keng jalb etish, eksport salohiyatini yuksaltirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Ayrim sohalarda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.
Xorazm viloyati faollari yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.Ikromov so‘zga chiqdi.

Весомые результаты, масштабные задачи
В Ургенче состоялось собрание актива Хорезмской области, посвященное итогам 2015 года и основным направлениям социально-экономического развития области в 2016 году.
На собрании, которое вел хоким Хорезмской области П.Бабаджанов, особое внимание уделялось обеспечению исполнения задач, определенных в докладе Президента Ислама Каримова на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год.
В отчетный период рост валового регионального продукта области составил 10,1 процента, объем производства промышленной продукции вырос на 21,9 процента, сельскохозяйственной продукции – на 5,9, строительных работ – на 13,2, розничного торгового оборота – на 12,5, оказания услуг – на 13,4 процента.
В промышленности, сфере оказания услуг и сельском хозяйстве за счет освоения инвестиций на 559 миллиардов сумов реализовано 1725 проектов и создано 11,6 тысячи новых рабочих мест.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны "О программе развития промышленного потенциала Хорезмской области на 2013-2015 годы" от 22 ноября 2012 года в течение последних трех лет освоено 308 миллионов 500 тысяч долларов инвестиций, за счет чего начали свою деятельность 432 промышленных предприятия. В частности, если в 2012 году объем промышленной продукции на душу населения составлял 508 тысяч сумов, то в 2015 году этот показатель достиг 1 миллиона 358 тысяч сумов.
Сегодня 31 процент выпускаемой в области промышленной продукции приходится на машиностроение и металлургию, 27,2 процента – на легкую промышленность, 17,7 процента – на пищевую промышленность, 16,6 процента – на другие отрасли.
Хорезмским филиалом акционерного общества "GM Uzbekistan" в Хазараспском районе произведено 49 тысяч автомобилей "Damas", 2984 "Orlando" и 1431 автомобиль "Labo". Совместным предприятием "UzXMG" выпущено 232 единицы сельскохозяйственной техники, в том числе 149 экскаваторов, 72 бульдозера и 12 единиц грузоподъемной техники.
В соответствии с Программой локализации на предприятии "Хива маиший техника" Хивинского района произведено 1200 морозильников и холодильников, а на предприятии "Кушкупир Агро Инвест" Кошкупырского района – свыше 1 миллиона светодиодных ламп.
На мероприятии особое внимание было уделено также вопросам обеспечения занятости населения, повышения туристического и экспортного потенциала региона, дальнейшего развития малого бизнеса и частного предпринимательства, широкого привлечения зарубежных инвестиций. Определены меры по устранению допущенных в некоторых сферах недостатков.
На собрании актива Хорезмской области выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А.Икрамов.