Navoiy viloyatida 2015-yilda tashkil etilgan 41 mingdan ziyod yangi ish o‘rnining 13 mingdan ortig‘ini kasb-hunar kolleji bitiruvchilari band etdi. O‘z biznesini boshlamoqchi bo‘lgan yosh tadbirkorlarga tijorat banklari tomonidan qariyb 18 milliard so‘m imtiyozli kreditlar ajratildi.
Navoiy viloyati faollarining 2015 yil yakunlari va 2016 yilda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan yig‘ilishida shu va boshqa masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Viloyat hokimi E.Turdimov boshqargan yig‘ilishda Prezidentimizning mamlakatimizni 2015-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi.
Hisobot davrida viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasida amalga oshirilgan izchil ishlar samarasida yalpi hududiy mahsulot hajmi 9 trillion so‘mni tashkil etdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 2,5 foiz, jumladan, hududiy sanoat mahsulotlari 18 foiz, xalq iste’moli mollari 13,7, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish 7,3, qurilish ishlari 6, chakana savdo aylanmasi 15,4, umumiy ko‘rsatilgan xizmatlar 17,9 foiz hamda pullik xizmatlar hajmi 9,5 foizga ko‘paydi.
796 yangi kichik biznes subyekti tashkil etilib, uning sanoatdagi ulushi 14,8 foizga va yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 37,1 foizga o‘sdi. Kichik biznes subyektlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 501,2 milliard so‘mlik kreditlar ajratildi.
O‘tgan yili viloyatda 1,7 trillion so‘m kapital qo‘yilmalar o‘zlashtirilgan bo‘lsa, uning 49 milliard so‘mini xorijiy investitsiyalar tashkil etdi. Investitsiyalarning 67,3 foizi ishlab chiqarish quvvatlarini yanada oshirishga yo‘naltirildi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jimiyatida umumiy qiymati 1 milliard 680 million dollarga teng yiliga 500 ming tonna azot kislotasi, 660 ming tonna ammiak, 577 ming tonna karbamid, 100 ming tonna polivinilxlorid (PVX), 72 ming tonna kaustik soda va 300 ming tonna metanol ishlab chiqarish loyihalari bo‘yicha amaliy ishlar boshlandi. Navoiy kon-metallurgiya kombinatida 415,5 milliard so‘m miqdoridagi kapital mablag‘lar hisobidan 30 loyiha amalga oshirildi.
“Navoiy issiqlik elektr stansiyasi” aksiyadorlik jamiyatida qiymati 547 million dollarlik quvvati 450 Mvt. bo‘lgan 2-bug‘-gaz qurilmasini o‘rnatish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
O‘tgan yili 23 massivda qiymati 127 milliard so‘m bo‘lgan 745 namunaviy uy-joy foydalanishga topshirildi. 149 kilometr uzunlikdagi toza ichimlik suvi tarmog‘i barpo etilishi 55 mingdan ortiq aholini markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlash imkonini berdi. 59 kilometrlik umumfoydalanuvdagi va ichki yo‘llar ta’mirdan chiqarildi.
Davlat aktivlarini xususiylashtirish, avvalo, chet ellik investorlarga sotish borasida qator ijobiy o‘zgarishlarga erishildi. Masalan, 18 mulk kompleksi tanlov asosida, investitsiya kiritish sharti bilan“nol” qiymatda yangi mulkdorlarga sotildi. 7 past rentabelli va faoliyat ko‘rsatmayotgan tashkilot to‘liq tugatildi. Xususiylashtirish dasturida ko‘zda tutilgan, foydalanilmayotgan va qurilishi tugallanmagan 70davlat mulki obyekti o‘rnida bo‘shagan qariyb 23 gektar yer ishlab chiqarish korxonalari tashkil etish va xizmat ko‘rsatish obyektlari qurish uchun tadbirkorlar tasarrufiga berildi.
“Keksalarni e’zozlash yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida 149 milliard so‘m va 9,14 million dollar mablag‘ sarflandi.
Yig‘ilishda viloyatda erishilgan yutuqlar bilan birga ayrim tumanlarda eksportni rivojlantirish borasida kuzatilgan ba’zi kamchilik va muammolar, gaz, elektr energiyasi iste’molidan debitor va kreditorlik qarzlarining ortgani tanqid qilindi. Qayd etilgan kamchilik va xatolarni bartaraf etish yuzasidan aniq vazifalar belgilab olindi.
Navoiy viloyati faollari yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari B.Hodiyev so‘zga chiqdi.

Анализ достижений и задачи на перспективу
В Навоийской области свыше 13 тысяч из более чем 41 тысячи новых рабочих мест заняты выпускниками профессиональных колледжей. Молодым предпринимателям, начинающим свой бизнес, коммерческими банками выделены льготные кредиты в размере около 18 миллиардов сумов.
На собрании актива Навоийской области, посвященном итогам 2015 года и приоритетным направлениям социально-экономического развития области в 2016 году, были обсуждены эти и другие вопросы.
На собрании, которое вел хоким области Э.Турдимов, особое внимание уделялось исполнению задач, определенных в докладе Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год.
За отчетный период в результате проделанной последовательной работы по социально-экономическому развитию области объем валового регионального продукта составил 9 триллионов сумов. Объем производства промышленной продукции увеличился на 2,5 процента, в том числе региональной промышленной продукции – на 18 процентов, товаров народного потребления – 13,7, производства сельскохозяйственной продукции – 7,3, строительных работ – 6, розничного товарооборота – 15,4, общий объем услуг – 17,9 и платных услуг – на 9,5 процента.
Создано 796 новых субъектов малого бизнеса, их доля в промышленности выросла на 14,8 процента и в валовом региональном продукте – на 37,1 процента. В целях поддержки субъектов малого бизнеса выделены кредиты на 501,2 миллиарда сумов.
В прошлом году в области было освоено 1,7 триллиона сумов капитальных вложений, из которых 49 миллиардов сумов – иностранные инвестиции. 67,3 процента инвестиций направлены на дальнейшее повышение производственных мощностей.
В акционерном обществе “Навоиазот” начата реализация проектов по производству в год 500 тысяч тонн азотной кислоты, 660 тысяч тонн аммиака, 577 тысяч тонн карбамида, 100 тысяч тонн поливинилхлорида (ПВХ), 72 тысяч тонн каустической соды и 300 тысяч тонн метанола на общую сумму 1 миллиард 680 миллионов долларов. На Навоийском горно-металлургическом комбинате за счет 415,5 миллиарда сумов капитальных вложений реализовано 30 проектов.
В акционерном обществе “Навоий иссиклик электр станцияси” проводится работа по установке 2 парогазовых установок мощностью 450 Мвт на сумму 547 миллионов долларов.
В прошлом году на 23 массивах было сдано в эксплуатацию 745 типовых домов стоимостью 127 миллиардов сумов. Прокладка 149 километров водопроводов позволила обеспечить более 55 тысяч человек централизованной питьевой водой. Было отремонтировано 59 километров дорог общего пользования.
Достигнуты позитивные перемены в деле приватизации государственных активов, прежде всего, в реализации их иностранным инвесторам. К примеру, 18 имущественных комплексов реализованы собственникам на конкурсной основе, по нулевой стоимости с условием введения инвестиций. 7 низкорентабельных и недействующих предприятий полностью ликвидированы. Почти 23 гектара земель, занятых 70 объектами государственного имущества, предусмотренными в Программе приватизации, не используемыми и с незавершенным строительством, переданы в распоряжение предпринимателей для образования производственных предприятий и строительства объектов сферы услуг.
В рамках исполнения Государственной программы “Год внимания и заботы о старшем поколении” израсходовано 149 миллиардов сумов и 9,14 миллиона долларов.
На собрании наряду с достигнутыми успехами критически говорилось о допущенных в некоторых районах недостатках и просчетах в развитии экспорта, увеличении дебиторской и кредиторской задолженности по потреблению газа, электроэнергии. Намечены конкретные меры по устранению отмеченных недостатков.
На собрании актива Навоийской области выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Б.Ходиев.