Istiqbol rejalari belgilab olindi
Qashqadaryo viloyatida 2015-yilda yalpi hududiy mahsulot 5,4 foizga o‘sib, sanoat mahsuloti hajmi 5,8, qishloq xo‘jaligi 6,6, qurilish-pudrat ishlari 9,4 foizga oshdi.
Mulkchilik tarkibini tubdan o‘zgartirish, davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish, korporativ boshqaruvning prinsip va yondashuvlarini o‘zgartirish bo‘yicha tizimli chora-tadbirlar, keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
Xususiy mulkdorlar va tadbirkorlarning qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilish maqsadida ularga “yagona darcha” tamoyili bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatadigan markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yildi. 2015-yilda 1 ming 620 kichik biznes subyekti tashkil etildi. Natijada kichik biznesning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 51,6 foizga yetdi.
Qashqadaryoda 2015-yil yakunlari va 2016-yilda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishida bular alohida ta’kidlandi.
Viloyat hokimi Z.Ro‘ziyev boshqargan yig‘ilishda asosiy e’tibor Prezidentimiz Islom Karimovning mamlakatimizni 2015-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida belgilab berilgan vazifalar ijrosiga qaratildi.
Tarkibiy o‘zgartirishlar, tarmoqlarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik jihatdan yangilash, zamonaviy infrastrukturani yanada rivojlantirish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirildi. Buning samarasida moliyalashtirishning barcha manbalari hisobidan 5,2 trillion so‘mdan ziyod investitsiya o‘zlashtirildi.
O‘tgan yili 159,3 milliard so‘mlik byudjet mablag‘lari hisobidan jami 194 obyekt bunyod etildi. Jumladan, 54 umumta’lim maktabi, 12 kasb-hunar kolleji, 8 sog‘liqni saqlash, 26 bolalar sporti va 43 ichimlik suvi bilan ta’minlash inshooti hamda boshqa obyektlar qurilib, foydalanishga topshirildi.
Hisobot davrida viloyatning 27 massivida 1 ming 320 namunaviy loyiha asosidagi uy-joylar barpo etildi. Ushbu massivlarda 68,2 kilometr suv, 36,5 kilometr elektr, 23,8 kilometr gaz tarmoqlari va 31,4 kilometr ichki yo‘llar qurildi.
Bandlik dasturi doirasida 89,5 ming yangi ish o‘rni yaratildi. Doimiy ish bilan ta’minlanganlarning 46,5 ming nafari kollej bitiruvchisidir.
Tahlil va tanqid ruhida o‘tgan yig‘ilishda erishilgan yutuqlar bilan birga, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar, yechimini kutayotgan muammolarga ham alohida e’tibor qaratildi. Yengil sanoat, qurilish materiallari ishlab chiqarish, meva-sabzavotni qayta ishlash va eksport qilish, xorijiy investitsiyalarni jalb etish borasida mavjud imkoniyat va salohiyatdan yetarlicha foydalanilmayotgani ta’kidlandi.
Iqtisodiyotning raqobatbardoshligini yanada oshirish, eksport qiluvchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish, kichik biznes subyektlari va fermer xo‘jaliklarining eksportdagi ishtirokini har tomonlama rag‘batlantirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.
2016-yilda sanoatning yetakchi tarmoqlarini modernizatsiya qilish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni chuqurlashtirish, xususiy mulkchilik va tadbirkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi to‘siq va cheklovlarni bartaraf etish, ish o‘rinlari tashkil etish va aholi bandligini ta’minlash dasturi parametrlarini so‘zsiz bajarish, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ishga joylashtirish kabi masalalar doimiy e’tiborda bo‘lishi zarurligi qayd etildi.
Qashqadaryo viloyati faollari yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari G‘.Ibragimov so‘zga chiqdi.

Определены задачи на перспективу
В Кашкадарьинской области в 2015 году рост валового регионального продукта составил 5,4 процента, объем производства промышленной продукции вырос на 5,8, сельскохозяйственной продукции – на 6,6, строительно-подрядных работ – на 9,4 процента.
За отчетный период реализован комплекс системных мер по коренному изменению структуры собственности, сокращению присутствия государства в экономике, изменению принципов и подходов корпоративного управления.
Для защиты прав и законных интересов частных собственников и предпринимателей организована деятельность центров по оказанию государственных услуг на основе принципа "Одно окно". В 2015 году было создано 1620 субъектов малого бизнеса. Доля этой сферы в валовом региональном продукте достигла 51,6 процента.
Это особо отмечалось на заседании актива Кашкадарьинской области, посвященном итогам 2015 года и основным направлениям социально-экономического развития области в 2016 году.
На заседании, которое вел хоким области З.Рузиев, основное внимание уделялось исполнению задач, определенных в докладе Президента Ислама Каримова на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год.
Проведена последовательная работа по структурному преобразованию, модернизации, техническому и технологическому обновлению отраслей экономики, формированию современной инфраструктуры. В результате благодаря всем источникам финансирования освоены инвестиции более чем на 5,2 триллиона сумов.
В минувшем году за счет бюджетных средств на 159,3 миллиарда сумов возведено 194 объекта, в том числе 54 общеобразовательные школы, 12 профессиональных колледжей, 8 учреждений здравоохранения, 26 сооружений детского спорта, 43 сооружения питьевого водоснабжения и другие объекты.
В отчетный период на 27 массивах области возведено 1320 домов по типовым проектам, проложено 68,2 километра сетей водоснабжения, 36,5 километра электросетей, 23,8 километра газопроводов и 31,4 километра внутренних дорог.
В рамках Программы занятости создано 89,5 тысячи новых рабочих мест. Трудоустроено 46,5 тысячи выпускников колледжей.
На заседании, прошедшем в духе анализа и критики, наряду с достигнутыми успехами было указано на допущенные недостатки и имеющиеся проблемы. Отмечалось наличие незадействованных возможностей и потенциала в легкой промышленности, сфере производства строительных материалов, переработки и экспорта плодоовощной продукции, привлечении зарубежных инвестиций.
Были определены конкретные задачи по дальнейшему повышению конкурентоспособности экономики, усилению поддержки предприятий-экспортеров, всестороннему стимулированию экспортной деятельности субъектов малого бизнеса и фермерских хозяйств.
Была отмечена необходимость в 2016 году усилить внимание таким вопросам, как модернизация ведущих отраслей промышленности, углубление локализации производства, устранение преград и ограничений на пути развития частной собственности и предпринимательства, неукоснительное выполнение параметров Программы создания рабочих мест и обеспечения занятости населения, трудоустройство выпускников профессиональных колледжей.
На заседании актива Кашкадарьинской области выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Г.Ибрагимов.