Nukusda 2015-yil yakunlari va 2016-yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi M.Erniyazov boshqargan yig‘ilishda Prezidentimiz Islom Karimovning mamlakatimizni 2015-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi.
2015-yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, jumladan, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yangi loyihalarni ishga tushirish, korxonalarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash yuzasidan olib borilayotgan ishlar samarasida iqtisodiyotning barcha sohalarida izchil o‘sish sur’atlari ta’minlandi. Ayniqsa, energetika, qurilish, kimyo, yengil sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida tarkibiy o‘zgarishlarga erishildi.
O‘tgan yili yalpi hududiy mahsulot ishlab chiqarish hajmi 10,7 foizga, jumladan, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 21,6, xizmatlar 18,3 foizga oshdi.
Yirik sanoat korxonasi – Ustyurt gaz-kimyo majmuasi qurilishi nihoyasiga yetkazilib, sinov tariqasida shu kunga qadar 300 milliard so‘mga yaqin mahsulot ishlab chiqarildi. Majmuada 1 ming 200 ga yaqin yosh mutaxassis ish bilan ta’minlandi.
Kimyo sohasida “Qo‘ng‘irot soda zavodi”da 109 million dollar miqdoridagi investitsiya evaziga yana 100 ming tonna mahsulot ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda. O‘tgan yili 100 million dollar miqdorida investitsiya o‘zlashtirildi.
Energetika sanoatini rivojlantirish maqsadida 2013-2020-yillarga mo‘ljallangan dastur asosida “Taxiatosh issiqlik elektr stansiyasi”da 700 million dollarlik investitsiya kiritish hisobidan qo‘shimcha bug‘-gaz qurilmalarini qurish ishlari boshlandi.
Qurilish materiallari ishlab chiqarishga alohida e’tibor qaratilayotgani bois, yiliga 60 ming tonna sement ishlab chiqarish quvvatiga ega “Titan-sement” zavodi 2016-yilda ishga tushirilishi mo‘ljallanmoqda.
Sanoat salohiyatini rivojlantirish dasturi doirasida yengil sanoat mahsulotlari ishlab chiqaradigan Amudaryo tumanida “Amudaryo tekstil”, Xo‘jayli tumanida “Elit star tekstil”, Ellikqal’a tumanida “Global tekstil” korxonalari ishga tushirildi. 2015-2019-yillarda eski paxta tozalash zavodlari o‘rnida umumiy qiymati 79,6 million dollarga teng investitsiya hisobiga 4 korxonani modernizatsiya qilish hamda 4 yengil sanoat korxonasini yangidan qurish rejalashtirilgan.
Aholi bandligini ta’minlash, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ishga joylashtirish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, xorijiy investitsiyalarni keng jalb etish, mintaqaning eksport salohiyatini yanada oshirish kabi masalalarga alohida e’tibor qaratildi. O‘tgan yili jami 50 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratilib, ularning 22 mingdan ortig‘iga kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari joylashtirildi.
Yig‘ilishda ayrim sohalarda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

Подведены итоги, определены задачи
В Нукусе состоялось заседание актива, посвященное итогам 2015 года и основным направлениям социально-экономического развития Республики Каракалпакстан в 2016 году.
На заседании, которое вел Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов, особое внимание уделялось обеспечению исполнения задач, определенных в докладе Президента Ислама Каримова на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год.
В 2015 году в результате принятых мер по социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан, в частности, поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, модернизации, технологическому и техническому обновлению, во всех отраслях экономики достигнуты стабильные темпы роста. Осуществлены структурные преобразования в энергетике, строительной индустрии, химической, легкой промышленности и сельском хозяйстве.
В минувшем году рост валового регионального продукта составил 10,7 процента, объем производства промышленной продукции вырос на 21,6 процента, оказания услуг – на 18,3 процента.
Завершено строительство крупного промышленного объекта – Устюртского газохимического комплекса, здесь в тестовом режиме уже произведено продукции почти на 300 миллиардов сумов. В комплексе обеспечены работой около 1200 молодых специалистов.
На Кунградском содовом заводе реализуется инвестиционный проект на 109 миллионов долларов, который позволит наладить производство еще 100 тысяч тонн продукции. В прошлом году было освоено 100 миллионов долларов инвестиций.
На основе программы развития энергетической промышленности на 2013-2020 годы на Тахиаташской тепловой электростанции начаты работы по установке дополнительных парогазовых установок с привлечением инвестиций на 700 миллионов долларов.
Благодаря особому вниманию к выпуску стройматериалов в 2016 году намечено ввести в строй завод "Титан-цемент" мощностью производства 60 тысяч тонн цемента в год.
В рамках программы развития промышленного потенциала введены в строй предприятия "Амударё текстиль" в Амударьинском районе, "Элит стар текстиль" в Ходжейлийском районе, "Глобал текстиль" в Элликкалинском районе. В 2015-2019 годах для обновления инфраструктуры хлопкоочистительных заводов намечено модернизировать 4 таких предприятия и построить 4 новых текстильных предприятия с привлечением инвестиций на 79,6 миллиона долларов.
Также были обсуждены вопросы обеспечения занятости населения, трудоустройства выпускников профессиональных колледжей, поддержки малого бизнеса и частного предпринимательства, широкого привлечения иностранных инвестиций, дальнейшего повышения экспортного потенциала региона. В прошлом году было создано более 50 тысяч новых рабочих мест, свыше 22 тысяч из них заняли выпускники профессиональных колледжей.
На заседании были определены меры по устранению недостатков, допущенных в некоторых сферах.
На заседании актива Республики Каракалпакстан выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан А.Икрамов.