Yengil sanoat: yakunlar va istiqboldagi vazifalar
Bugun mamlakatimizda to‘qimachilik va tikuvchilik-trikotaj sanoati korxonalarining aksariyati «O‘zbekengilsanoat» aksiyadorlik jamiyati tarkibiga kiradi. Sohada faoliyat ko‘rsatayotgan 312 sanoat korxonasining 225 tasi kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlaridir.
2015-yil yakunlariga ko‘ra, ushbu korxonalar qiymati 3 trillion so‘mdan ortiq sanoat mahsulotlari, 1 trillion so‘mlik xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqardi. Kalava va gazlama, trikotaj polotno va buyumlar, noto‘qima materiallar, shoyi va boshqa asosiy turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish hajmi ko‘paydi. Umuman, o‘tgan yili soha korxonalari 188 turdagi yengil sanoat tovarlari ishlab chiqarib, 75 turdagi yangi mahsulotlar tayyorlashni o‘zlashtirdi.
Sohada sport mahsulotlari ishlab chiqarishga alohida e’tibor qaratilayotir. Bugun 85 korxona sport buyumlari, jumladan, bolalar sporti kiyimlari ishlab chiqarishga ixtisoslashtirilgan. Milliy liboslar yaratish va ishlab chiqarish ham muhim yo‘nalishga aylangan. Mamlakatimiz hududlari va poytaxtimizda «O‘zbekengilsanoat» korxonalariga qarashli do‘konlarda kundalik kiyimlar, sport formasi, ro‘zg‘orga kerakli to‘qimachilik buyumlari, paypoq va boshqa turli mahsulotlarni arzon narxlarda xarid qilish mumkin.
Zamonaviy liboslar yaratish uchun xorijlik dizaynerlarni jalb qilish va keyinchalik ularni mamlakatimiz korxonalarida ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish borasida ham salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Shu maqsadda «O‘zbekengilsanoat» aksiyadorlik jamiyatida O‘zbekiston dizaynerlari va xorijiy davlatlardagi yetakchi moda hamda dizayn maktablari vakillari ishtirokida «Moda va dizayn – 2015» xalqaro festivali tashkil etildi. Unda Italiya, Fransiya, Yaponiya, Janubiy Koreya va boshqa mamlakatlardan jahon moda sanoati vakillari qatnashdi. Festival doirasida «O‘zbekengilsanoat» korxonalarining 160 dan ortiq dizaynerlari va mamlakatimizning taniqli dizaynerlik guruhlari tomonidan yaratilgan liboslar namoyish etildi.
Chet el investitsiyalarini jalb qilish, yangi zamonaviy korxonalar tashkil etish va faoliyat ko‘rsatayotgan ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish mamlakatimizda yengil sanoat sohasini yanada rivojlantirish imkonini bermoqda. O‘tgan yil yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining 2015-yilga mo‘ljallangan Investitsiya dasturi doirasida sohaga 187,3 million dollar jalb etildi va bu 2014-yilga nisbatan 2,7 foizga ko‘pdir. 2015-yilda 33 yangi korxona ishga tushirilib, 12 mingdan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratildi.
O‘tgan yilning oxirida Toshkent viloyatidagi «Maksim Gold» mas’uliyati cheklangan jamiyati bazasida qiymati 7 million dollar bo‘lgan investitsiya loyihasi hayotga tatbiq etildi. Bu yerda yiliga 3,5 ming tonna kalava ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Andijon viloyatida ham qiymati 2,44 million dollarga teng loyiha amalga oshirildi. Bankrotga uchragan «Bobur» ochiq aksiyadorlik jamiyati bo‘linmalari bazasida 1 million dona trikotaj buyumlar ishlab chiqarish tashkil etildi. “Lemon International” xorijiy kompaniyasi (Gonkong) bunga investitsiya kiritdi. Jizzax viloyatidagi «Do‘stlik» mashina-traktor parki bazasida esa yiliga 3,5 million dona tayyor mahsulot ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
O‘tgan yili soha korxonalarida energiya sarfini kamaytirish va energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish bo‘yicha tizimli ishlar davom ettirildi. Masalan, 2015-yilda qiymati 1 milliard so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarish uchun elektr energiyasi sarfi 6 foiz, tabiiy gaz iste’moli 9,8 foizga kamaydi.
Engil sanoat korxonalari o‘z faoliyatida mahsulotlarni eksport qilishni kengaytirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Buning samarasida sohada eksport hajmining ortib borayotgani va ichki bozorlarimiz mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan sifatli mahsulotlar bilan ta’minlanayotgani kuzatilmoqda. Jumladan, o‘tgan yili qiymati 1 milliard dollardan ziyod yengil sanoat mahsulotlari eksport qilindi. O‘tgan davrda eksportchi korxonalar soni 254 taga yetdi va bu «O‘zbekengilsanoat» korxonalari umumiy sonining 89 foizini tashkil qiladi.
Bugungi kunda kompaniya korxonalari eksportga yetkazib berilayotgan tayyor buyumlar turini kengaytirish borasida ham samarali ishlarni amalga oshirayotir. Misol uchun, o‘tgan yilning yanvar-dekabr oylarida soha korxonalari eksport qilayotgan mahsulotlar tarkibiga bambukli, modal va aralash kalava, jakkard va ringel mato, yangi tur va modeldagi, turli rasmlar solingan tayyor tikuvchilik-trikotaj buyumlari kiritildi. Ayni paytda umumiy eksport hajmida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega tovarlar ulushi 40 foizga yetdi.
«O‘zbekengilsanoat» korxonalarining O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligining tashqi savdo kompaniyalari bilan yaqin hamkorligi samarasida jahon bozorida to‘qimachilik hamda tikuvchilik-trikotaj mahsulotlariga bo‘lgan talab inobatga olingan holda, eksport ko‘lamini kengaytirish ishlari amalga oshirilayotir. Tashqi savdo bozorlarini diversifikatsiya qilish, eksport qilinadigan tovarlar turini kengaytirish maqsadida soha korxonalari Xitoy, Rossiya, Belarus, Latviya, Koreya Respublikasi, Germaniya va boshqa davlatlarda o‘tkazilgan xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazma-yarmarkalarda ishtirok etdi. Bugun mamlakatimizda tayyorlanayotgan to‘qimachilik mahsulotlari dunyoning 55 dan ortiq davlatiga eksport qilinmoqda. 2015-yilda mahsulotlarimizni Kolumbiya, Braziliya, Salvador, Pokiston, Xorvatiya, Nigeriya va boshqa mamlakatlarga yetkazib berish yo‘lga qo‘yildi.
Joriy yilda korxonalarni muntazam texnik va texnologik yangilash, soha infratuzilmasini jadal rivojlantirish, eksport salohiyatini yuksaltirish, xorijiy investitsiyalar jalb etish va yangi ish o‘rinlari tashkil qilish «O‘zbekengilsanoat» aksiyadorlik jamiyatining ustuvor vazifalari hisoblanadi.

Легкая промышленность: итоги и перспективы
Сегодня в нашей стране большая часть предприятий текстильной и швейно-трикотажной индустрии представлена предприятиями АО «Узбекенгилсаноат». В составе общества функционирует 312 промышленных предприятий, 225 из которых – представители малого бизнеса и частного предпринимательства.
По итогам 2015 года объемы произведенной ими промышленной продукции превысили 3 триллиона сумов, товаров народного потребления – 1 триллион сумов. При этом обеспечен рост объемов производства по основной номенклатуре продукции – хлопчатобумажной пряжи и тканей, трикотажного полотна и изделий из него, нетканых материалов, шелка-сырца и другой. В целом по итогам прошлого года предприятиями отрасли выпущено 188 видов товаров легкой промышленности и освоено 75 новых видов продукции.
Особое значение в отрасли придавалось выпуску продукции спортивного назначения. На сегодняшний день 85 предприятий специализируется на выпуске спортивных изделий, в том числе детской спортивной одежды. Важными направлениями стали разработка и производство одежды с национальными элементами. В регионах страны и столице открыты фирменные специализированные магазины предприятий «Узбекенгилсаноат», в которых по доступной цене можно приобрести повседневную одежду, спортивную форму, домашний текстиль, чулочно-носочные изделия, нижнее и верхнее белье и многое другое.
Большого внимания заслуживает работа по привлечению зарубежных дизайнеров для создания современных моделей одежды, с последующей организацией их промышленного производства на отечественных предприятиях. В этих целях АО «Узбекенгилсаноат» был организован международный фестиваль «Мода и дизайн – 2015» с участием известных дизайнеров Узбекистана и представителей ведущих школ моды и дизайна зарубежных стран. В его работе приняли участие представители мировой индустрии моды из Италии, Франции, Японии, Южной Кореи и других стран. В рамках фестиваля были представлены модели одежды более 160 дизайнеров предприятий «Узбекенгилсаноат» и известных дизайнерских групп Узбекистана.
Привлечение иностранных инвестиций, открытие новых совместных предприятий и расширение действующих производств способствует развитию легкой промышленности нашей страны. По итогам прошлого года в сферу в рамках Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2015 год привлечено 187,3 миллиона долларов, что на 2,7 процента больше, по сравнению с аналогичными показателями 2014 года. В прошлом году был осуществлен ввод 33 новых предприятий, создано более 12 тысячи новых рабочих мест.
В конце прошлого года завершилась реализация инвестиционного проекта на базе ООО «Максим Гольд» в Ташкентской области. На производственных площадках налажен выпуск 3,5 тысячи тонн хлопчатобумажной пряжи в год. Стоимость инвестиционного проекта – 7 миллионов долларов, еще один проект на сумму 2,44 миллиона долларов реализован в Андижанской области. На базе подразделений предприятия-банкрота ОАО «Бобур» организован выпуск 1 миллиона штук трикотажных изделий. Инвестором выступила иностранная компания «Lemon International» (Гонконг). В Джизакской области на базе машинно-тракторного парка «Дустлик» налажено производство 3,5 миллиона штук готовых изделий в год.
Следует отметить, что в минувшем году была продолжена системная работа по реализации мероприятий по сокращению энергоемкости и внедрению энергосберегающих технологий на предприятиях. Так, в 2015 году потребление электроэнергии, затраченной на выпуск товарной продукции стоимостью 1 миллиард сумов, сократилось на 6 процентов, природного газа - на 9,8 процента.
Особый акцент в деятельности предприятий легкой промышленности делается на расширении экспорта продукции. Благодаря этому в отрасли зафиксированы рост экспорта и насыщение внутреннего рынка качественными товарами отечественного производства. В частности, по итогам 2015 года объемы экспорта продукции легкой промышленности превысили 1 миллиард долларов. За прошедший период количество предприятий-экспортеров достигло 254, что составляет 89 процентов от общего числа предприятий АО «Узбекенгилсаноат».
На сегодняшний день предприятия компании ведут активную работу по расширению ассортимента готовых изделий, поставляемых на экспорт. Так, за январь-декабрь прошлого года в структуру экспорта предприятий компании включены новые виды текстильной продукции: бамбуковая, модальная и смесовая пряжа, жаккардовое и рингельное полотно, готовые швейно-трикотажные изделия новых видов, моделей, рисунков. На сегодняшний день доля товаров с высокой добавленной стоимостью в общем объеме экспорта достигла 40 процентов.
Благодаря тесному сотрудничеству предприятий «Узбекенгилсаноат» с внешнеторговыми компаниями Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли проводится работа по расширению географии экспорта с учетом спроса на текстильную и швейно-трикотажную продукцию на мировом рынке. В целях диверсификации внешних рынков сбыта, расширения номенклатуры экспорта продукции предприятия приняли участие в международных специализированных выставках-ярмарках в Китае, России, Белоруссии, Латвии, Республике Корея, Германии и других странах. В настоящее время отечественная текстильная продукция поставляется более чем в 55 стран. В 2015 году освоены товарные рынки Колумбии, Бразилии, Сальвадора, Пакистана, Хорватии, Нигерии и других стран.
Приоритетными задачами АО «Узбекенгилсаноат» в этом году остаются осуществление постоянного технического и технологического обновления предприятий, опережающее развитие инфраструктуры отрасли, повышение экспортного потенциала, привлечение иностранных инвестиций и создание новых рабочих мест.