Dolzarb vazifalar muhokamasi
Samarqandda 2015 yil yakunlari va 2016 yilda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Viloyat hokimi Z.Mirzayev boshqargan yig‘ilishda o‘tgan yil viloyatda amalga oshirilgan islohotlar natijalari tahlil qilinib, asosiy e’tibor Prezidentimiz Islom Karimovning mamlakatimizni 2015-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini so‘zsiz ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqishga qaratildi.
Hisobot davrida viloyat iqtisodiyotida barqaror o‘sish sur’atlari ta’minlanib, yalpi hududiy mahsulot hajmi 10,5 foiz oshdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 13,8, chakana tovar aylanmasi 14,8, qurilish-pudrat ishlari 12,4, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari 7,3 foizga ko‘paydi.
Yalpi hududiy mahsulot tarkibida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasining ulushi 77,9 foizni tashkil etdi. Hisobot davrida ularga 972 milliard so‘mlik bank kreditlari ajratildi. Ayni paytda viloyatda band aholining 84,1 foizi ushbu tarmoqda mehnat qilmoqda. Umuman, bandlik dasturi doirasida yil davomida 94 ming 639, jumladan, qishloq joylarda 80 mingta yangi ish o‘rni yaratildi.
Mahalliy, chet el investitsiyalari va kredit mablag‘larini jalb etish hisobiga 2015-yilda viloyatda 471 sanoat korxonasi ishga tushirilib, 12,5 mingta yangi ish o‘rni tashkil etildi. 52 investitsiya loyihasini amalga oshirish uchun 54,6 million dollar jalb etildi. Natijada 5,7 trillion so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarildi.
Qishloq xo‘jaligi sohasida olib borilayotgan islohotlar samarasida 2015-yilda paxtachilikda o‘rtacha hosildorlik 24,3 sentnerni tashkil etib, paxtachilikning o‘zidan 223 milliard so‘mdan ortiq daromad olindi. G‘allachilikda sug‘oriladigan maydonlardagi hosildorlik 62 sentnerni tashkil etib, 2005-yilga nisbatan 8,6 sentnerga ko‘paydi. Chorvachilik, parrandachilik, asalarichilik va baliqchilik tarmoqlarida ham izchil o‘sish sur’atlari kuzatilmoqda. Bugun viloyatda yurtimizdagi eng ko‘p – 7 ming 968 gektar intensiv bog‘lar mavjud. 2015-yilda 1 ming 968 gektar maydonda shunday bog‘lar barpo etildi.
112 aholi punktida ichimlik suvi obyektlari qurilishi uchun davlat byudjeti hisobidan 8,6 milliard so‘mmablag‘ ajratilib, 76,2 kilometr suv tarmog‘i, 62 rezervuar va suv minorasi, quduqlar qazildi. Bu 78,1 ming aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash imkonini berdi.
Hisobot davrida 36 kilometr xalqaro ahamiyatdagi avtomobil yo‘llari rekonstruksiya qilindi, qishloq joylardagi 74,9 kilometr xo‘jaliklararo yo‘llar ta’mirlandi. Namunaviy loyihalar asosida 1 ming 235 uy-joy qurilib, foydalanishga topshirildi.
Yig‘ilishda erishilgan natijalar bilan birga yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar ham atroflicha tahlil etildi. Xususan, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish, yengil sanoatni rivojlantirish, qishloq xo‘jalik mahsulotlarini qayta ishlash, xorijiy investitsiyalar ishtirokida korxonalar tashkil etish va mahsulot eksportini ko‘paytirish, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini mutaxassisligi bo‘yicha ish bilan ta’minlash borasida mavjud imkoniyat va salohiyatdan yetarlicha foydalanilmayotgani qayd etildi. Viloyat bo‘yicha debitor va kreditor qarzdorlikning oshib borayotgani ham keskin tanqid qilinib, mutasaddilar oldiga aniq vazifalar qo‘yildi.
2016-yil rejalarini amalga oshirishda ushbu masalalarga alohida e’tibor qaratish, islohotlar izchilligini ta’minlash yuzasidan chora-tadbirlar belgilandi.
Samarqand viloyati faollari yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari U.Rozuqulov so‘zga chiqdi.

Обсуждены актуальные задачи
В Самарканде состоялось собрание актива, посвященное итогам 2015 года и основным направлениям социально-экономического развития области в 2016 году.
На собрании, которое вел хоким области З.Мирзаев, был сделан анализ результатов осуществленных в прошлом году в области реформ, и основное внимание было уделено разработке мер по неукоснительному обеспечению исполнения задач, намеченных в докладе Президента Ислама Каримова на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год.
В отчетный период обеспечены устойчивые темпы роста в экономике области, объем валового регионального продукта увеличился на 10,5 процента, производства промышленной продукции - на 13,8, розничного товарооборота - на 14,8, строительно-подрядных работ - на 12,4, выпуска сельхозпродукции - на 7,3 процента.
В структуре валового регионального продукта доля сферы малого бизнеса и частного предпринимательства составила 77,9 процента. В отчетный период бизнес-субъектам выделены банковские кредиты на 972 миллиарда сумов. В настоящее время в области в этом секторе трудятся 84,1 процента всего занятого населения. В целом, в рамках программы занятости в течение года создано 94639, в том числе 80 тысяч новых рабочих мест - в сельской местности.
За счет привлечения местных, иностранных инвестиций и кредитных средств в 2015 году в области задействовано 471 промышленное предприятие, организовано 12,5 тысячи новых рабочих мест. Для реализации 52 инвестиционных проектов привлечены 54,6 миллиона долларов. В результате произведено промышленной продукции на 5,7 триллиона сумов.
Благодаря проводимым в сфере сельского хозяйства реформам в 2015 году средняя урожайность в хлопководстве составила 24,3 центнера, только с хлопководства получено более 223 миллиардов сумов дохода. В зерноводстве урожайность на орошаемых площадях составила 62 центнера и по сравнению с 2005 годом увеличилась на 8,6 центнера. Последовательные темпы роста также зафиксированы в таких отраслях, как животноводство, птицеводство, пчеловодство и рыбоводство. Сегодня в области на 7 тысячах 968 гектарах земли разбиты интенсивные сады – наибольший показатель по стране. В 2015 году такие сады были разбиты на 1968 гектарах.
В целях обеспечения населения питьевой водой на строительство соответствующих объектов в 112 населенных пунктах из государственного бюджета выделены 8,6 миллиарда сумов, проложены 76,2 километра водопровода, построены 62 резервуара и водонасосные башни, колодцы. Это позволило обеспечить питьевой водой 78,1 тысячи жителей.
В отчетный период проведена реконструкция 36 километров автомобильных дорог международного значения, в сельской местности отремонтировано 74,9 километра межхозяйственных дорог. Построены и сданы в эксплуатацию 1235 домов по типовым проектам.
На собрании наряду с достигнутыми результатами также всесторонне проанализированы допущенные недостатки. В частности, отмечалось, что не на должном уровне используются имеющиеся возможности и потенциал в деле производства промышленных товаров, развития легкой промышленности, переработки сельхозпродукции, организации предприятий с участием иностранных инвестиций и увеличения экспорта продукции, обеспечения трудоустройства выпускников профессиональных колледжей по специальности. Также был подвергнут резкой критике рост дебиторской и кредиторской задолженности по области, перед должностными лицами поставлены конкретные задачи.
Подчеркивалось, что необходимо уделить большое внимание этим вопросам при осуществлении планов и решении задач в 2016 году, обеспечении последовательности реформ.
На собрании актива Самаркандской области выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан У.Розукулов.