Qishloq va suv xo‘jaligini rivojlantirishda zamonaviy texnologiyalarni joriy etishning holati va istiqbollari deputatlar e’tiborida
2015-12-17
Joriy yilning 17-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Deputatlar O‘zbekiston Respublikasi qishloq va suv xo‘jaligi vaziriga “O‘zbekistonda suvni tejovchi texnologiyalardan foydalanish holati va uning samaradorligini oshirish istiqbollari, qishloq xo‘jaligi korxonalarida zamonaviy texnika va texnologiyalarni joriy etish to‘g‘risida”gi masala yuzasidan “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi fraksiyasi tashabbusi bilan yuborilgan parlament so‘rovi bo‘yicha axborotni eshitdilar.
Tadbirda Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligining hamda boshqa manfaatdor vazirliklar, idoralar va muassasalarning vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdilar.
Qonunchilik palatasi tomonidan qishloq va suv xo‘jaligi vaziriga yuborilgan parlament so‘rovida “Suv va suvdan foydalanish to‘g‘risida”gi qonunda belgilangan suvni tejovchi texnologiyalarni va ilg‘or sug‘orish texnikasini joriy etish orqali sug‘orish vositalari va uskunalarini takomillashtirishga qaratilgan normalarning vazirlik tomonidan bajarilish holati, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2013-yil 19-apreldagi “2013-2017-yillar davrida sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yanada yaxshilash va suv resurslaridan oqilona foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining amaldagi ijrosi, shuningdek, mamlakatimizda suvni tejovchi texnologiyalardan samarali foydalanish hamda ularni joriy etishni jadallashtirish maqsadida amaldagi me’yoriy hujjatlarni yanada takomillashtirish yuzasidan olib borilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida axborot berilishi so‘ralgan edi.
Vazirning axborotini eshitib deputatlar ta’kidladilarki, o‘tgan yillar mobaynida vazirlik tomonidan mazkur masala yuzasidan bir qator tashkiliy va amaliy ishlar bajarilgan. Xususan, suv resurslaridan samarali va mukammal foydalanish, ularni muhofaza qilish, saqlash va iste’molchilarga yetkazib berishni tashkil etish borasidagi vazifalarni hal qilishda suv xo‘jaligining gidrotexnik va boshqa muhandislik inshootlarini, suv resurslarini avtomatik boshqarish kabi tizimlardan keng foydalanilgan.
Respublika suv xo‘jaligi 180 ming kilometrlik sug‘orish tarmoqlarini, 160 mingta suv xo‘jaligi inshootini, 800 ta yirik inshootni, yillik elektr energiyasi sarfi 8 milliard 200 million kVt soat bo‘lgan 1496 ta nasos stansiyasini, 19 milliard kubometrdan ziyodroq hajmga ega bo‘lgan 55 ta suv omborini, 4124 ta sug‘orish tik qudug‘ini o‘z ichiga oladi.
Yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan qarorni bajarish borasida 2013-2015-yillar davomida 2575 kilometr uzunlikdagi kollektor tarmoqlari rekonstruksiya qilindi va qurildi. 36 ming 957 kilometr uzunlikdagi ochiq va 1 ming 564 kilometr yopiq gorizontal drenaj tarmoqlari ta’mirlandi va tiklandi. “O‘zmeliomashlizing” davlat lizing kompaniyasi orqali 477 dona zamonaviy meliorativ texnika va mexanizmlar xarid qilindi.
Shu bilan birga, 2013-2015-yillarda jami 890 kilometr uzunlikdagi kanallarda, 193 kilometr lotok tarmoqlarida, 42 ta gidrotexnik inshootda, umumiy quvvati 32,9 m³/s bo‘lgan nasos stansiyalarida, 323 million m³ sig‘imli suv omborlarida qurilish va rekonstruksiya ishlari amalga oshirildi.
Qishloq va suv xo‘jaligi vazirining axborotida qayd etildiki, zamonaviy sug‘orish texnika va texnologiyalarini joriy etish borasida o‘tgan yillar davomida respublika bo‘yicha 18,5 ming gektar maydonga tomchilatib sug‘orish tizimi, 18,4 ming gektar yerga egiluvchan quvurlar yordamida sug‘orish tizimi, 16,3 ming gektar maydonda egatlarga plyonka to‘shab sug‘orish usullari joriy etilib, ulardan samarali foydalanib kelinmoqda.
Deputatlar vazirlikning mazkur sohadagi faoliyatini amalga oshirishda mavjud imkoniyatlardan yanada kengroq foydalanish, vazirlik tizimidagi mutasaddi idoralarning mas’uliyatini oshirish lozimligini, davlat byudjeti hisobidan ajratilayotgan mablag‘lardan to‘liq va samarali foydalanishga erishish, sohaga chet el investitsiyalarini kengroq jalb qilish, shuningdek, mamlakatimizda suvni tejaydigan boshqa zamonaviy sug‘orish texnologiyalarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash borasida olib borilayotgan amaliy ishlarni yanada kuchaytirish, mazkur sohaning huquqiy asoslarini yanada takomillashtirish zarurligini qayd etdilar.
Muhokama davomida bildirilgan fikr-mulohazalar inobatga olingan holda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi qishloq va suv xo‘jaligi vazirining axborotini ma’lumot uchun qabul qildi.

Состояние и перспективы внедрения современных технологий в развитие сельского и водного хозяйства – в центре внимания депутатов
2015-12-17
17 декабря текущего года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Депутаты в рамках парламентского запроса, направленного по инициативе фракции Социал-демократической партии Узбекистана “Адолат” министру сельского и водного хозяйства, заслушали информацию “О состоянии использования водосберегающих технологий и перспективах повышения их эффективности в Узбекистане, внедрении современной техники и технологий на сельскохозяйственных предприятиях”.
В мероприятии приняли участие представители Министерства сельского и водного хозяйства и других заинтересованных министерств, ведомств и учреждений, представители средств массовой информации.
В парламентском запросе Законодательной палаты Олий Мажлиса министру сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан была запрошена информация о состоянии исполнения норм Закона “О воде и водопользовании”, направленных на совершенствование используемых при орошении средств и оборудования, внедрение водосберегающих технологий и передовой оросительной техники, исполнении на практике постановления Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2013 года “О мерах по дальнейшему улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель и рациональному использованию водных ресурсов на период 2013-2017 годы”, а также мерах по дальнейшему совершенствованию действующих нормативно-правовых актов в целях эффективного использования в стране водосберегающих технологий и ускорения их внедрения.
Отмечалось, что за прошедшие годы министерством осуществлена определенная работа в данном направлении. В частности, в целях решения задач по организации эффективного использования водных ресурсов, их охраны, хранения и доставки потребителям широко используются гидротехнические и другие инженерные сооружения водного хозяйства, системы автоматического управления водными ресурсами.
Водное хозяйство республики охватывает оросительные сети протяженностью 180 тысяч километров, 160 тысяч сооружений водного хозяйства, 800 крупных сооружений, 1496 насосных станций, мощность которых в год составляет 8 миллиардов 200 миллионов кВт/часов электроэнергии, 55 водохранилищ объемом более 19 миллиардов кубометров, 4124 оросительных вертикальных колодца.
В 2013-2015 годах с целью исполнения вышеуказанного постановления реконструированы и построены коллекторные сети протяженностью 2575 километров. Отремонтированы и восстановлены горизонтальные открытые и закрытые дренажные сети протяженностью соответственно 36957 километров и 1564 километра. Произведен закуп 477 единиц мелиоративной техники и механизмов через государственную лизинговую компанию “Узмелиомашлизинг”.
Вместе с тем в 2013-2015 годах осуществлена работа по строительству и реконструкции каналов протяженностью 890 километров, сети лотков длиною 193 километра, 42 гидротехнических сооружений, насосных станций общей мощностью 32,9 м³/с, водохранилищ объемом 323 миллиона м³.
В информации министра сельского и водного хозяйства отмечалось, что с целью развития современной оросительной техники и технологий за прошедшие годы в республике внедрены система капельного орошения на площади 18,5 тысячи гектаров, оросительная система при помощи гибких труб – на площади 18,4 тысячи гектаров, методы пленочного орошения на площади 16,3 тысячи гектаров.
Депутаты отметили необходимость более широкого использования имеющихся возможностей в деятельности министерства в данной сфере, повышения ответственности соответствующих ведомств, находящихся в структуре министерства, достижения полного и эффективного использования средств, выделяемых из Государственного бюджета, широкого привлечения в сферу иностранных инвестиций, а также дальнейшего усиления практической работы в стране по локализации производства других современных водосберегающих технологий и поддержке производителей, дальнейшего совершенствования правовых основ в данной сфере.
С учетом мнений и замечаний, высказанных в ходе обсуждения, Законодательная палата Олий Мажлиса приняла к сведению информацию министра сельского и водного хозяйства.
По итогам парламентского запроса было принято соответствующее постановление Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.