Shunga asosan joriy yilning 30 may kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi Ekoharakat deputatlar guruhining kengaytirilgan yig‘ilishida Vazirlar Mahkamasi tomonidan taqdim etilgan O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlarining 2017 yil hamda 2018 yilning I chorak hisobotlari muhokama qilindi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjetining 2017 yildagi ijrosida atrof muhitni muhofaza qilishga sarflangan jami xarajatlar miqdori 966,6 mlrd. so‘mni tashkil etib, bu ko‘rsatkich o‘tgan 2016 yilga nisbatan 118 foizga o‘sishiga erishildi. Xususan, hisobot davrida Orolbo‘yi mintaqasida amalga oshirilayotgan ekologik tadbirlar uchun 2016 yilda 4,9 mlrd. so‘m miqdorida harajatlar amalga oshirilgan bo‘lsa, 2017 yilda bu ko‘rsatgich 10 barobarga ko‘payib, 50,1 mlrd. so‘mni tashkil etgan.
Shuningdek, atmosfera havosini muhofaza qilish tadbirlariga amalga oshirilgan xarajatlar o‘tgan 2016 yilga nisbatan 153 foizga, suv va yer resurslarini muhofaza qilish tadbirlariga 129 foizga, chiqindilarni yig‘ish, zararsizlantirish va utilizatsiya qilish tadbirlariga 105 foizga, yerlarning meliorativ holatini yaxshilash tadbirlariga 112 foizga, o‘simlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish tadbirlariga 111 foizga, oqova suv tozalash inshootlarini qurish va qayta ta’mirlash ishlariga amalga oshirilgan harajatlar 110 foizga o‘sishiga erishilgan.
Shu bilan birga 2018 yilning I choragida Davlat budjeti hisobidan tabiatni muhofaza qilish tadbirlari uchun 112,0 mlrd. so‘m (yoki jami iqtisodiyot xarajatlarining 9,3 foizi) sarflangan bo‘lib o‘tgan 2017 yilning mos davrida 127,6 mlrd. so‘m yoki o‘tgan yilga nisbatan 15,6 mlrd.so‘mga kamaygan.
Yig‘ilishda deputatlar tomonidan atrof muhitni muhofaza qilish, aholi salomatligini yaxshilash va ekologik muammolarni hal etish uchun Davlat budjetidan ajratilayotgan mablag‘lardan maqsadli, samarali foydalanish hamda budjet intizomiga rioya qilinishi yuzasidan nazoratni kuchaytirish, atrof muhit muhofaza qilish va tabiiy resurslardan foydalanishga qaratilgan dasturlarning Davlat budjetidan moliyalashtiriladigan chora-tadbirlar ijrosini to‘la ta’minlash yuzasidan fikrlar bildirildi.
Tadbirda deputatlar tomonidan bildirilgan fikr-mulohazalarni va takliflarni muhokama qilib, ko‘rib chiqilgan hisobotlar yuzasidan Ekoharakat deputatlar guruhining tegishli qarori qabul qilindi.

В дискуссиях приняли участие члены Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители соответствующих министерств и ведомств, эксперты, представители Центрального исполнительного комитета Экологического движения Узбекистана, негосударственных и некоммерческих организаций, а также средств массовой информации.
Подчеркивалось, что в Государственном бюджете на 2017 год общие расходы на охрану окружающей среды составили 966,6 млрд. сум, что составляет 118 процентов по сравнению с предыдущим годом. В частности, за отчетный период для экологических мероприятий в районе Аральского моря в 2016 году использовано 4,9 млрд. сума. В 2017 году данный показатель вырос в 10 раз.
Также, в 2017 году расходы на снижение загрязнения атмосферного воздуха увеличились на 153 процента, водные и земельные ресурсы – на 129 процентов, сбор отходов, дезинфекция и удаление – на 105 процентов и мелиорацию земель – на 112 процентов.
Как подчеркнули депутаты, в первом квартале 2018 года из государственного бюджета на природоохранные мероприятия использовано 112 млрд. сумов. Особо отмечалось, что в целях повышения качества услуг санитарной очистки во всех регионах республики выделено 91,9 млрд. сума для регулирования работы мусорных свалок, закупки специальной техники и электромеханического оборудования для отходов, строительства и оснащения пунктов сбора отходов.
На заседание депутаты высказали свои мнения по целевому, эффективному использованию бюджетных средств, выделенных на реализацию программ по охране окружающей среды и использованию природных ресурсов, и усилению контроля за соблюдением бюджетной дисциплины и реализации мер.
Участники мероприятия обсудили мнения и предложения депутатов, приняли соответствующее решение депутатской группы от Экологического движения по рассмотренным вопросам.